Yumurta Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Her ne kadar bir gıda olarak görülmese de yumurta kabukları çok yüksek oranda kalsiyum içerir. Kalsiyum bilindiği üzere kemik gelişiminde ki en önemli maddedir. Yumurta ve Süt gibi gıdalara göre hesaplanmayacak kadar fazla kalsiyum içeren yumurtada kalsiyumun oranı %98 civarındadır.  Özellikle gelişme çağındaki çocuklar ve kemik erimesi bulunan kişilerde kalsiyum alımını ihmal etmemek hayati önem taşımaktadır. Bazı çocukların süt ürünleri sevmemesi yada yeterince tüketmemesi  vücuda yeterli kalsiyum alımını azaltmakta ve gelişim sorunları ortaya çıkmaktadır.Feridun Kunak, İprahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki gibi isimlerinde gündeme getirmesiyle artık bilinirlik kazanmıştır.

Aklınıza yumurta kabuğu da yenir mi? sorusu gelebilir. Yumurta kabuğu genellikle toz haline getirerek un ile karıştırılıp tüketilmelidir. Böylece hem bir tat sorunu yaşamazsınız hem de çocukların çok sevdiği unlu yiyecekler ile kalsiyum alımını sağlayabilirsiniz.

Yumurta kabuğunu un ile karıştırabilecek şekilde hazırlamak için öncelikle yumurtalar iyice haşlamalı ve daha sonra mikroplardan tamamen arındırmak ve daha rahat toz haline gelmesi için 10 dakika boyunca 200 derecede fırınlanmalı . Daha sonra mikser ile çekilerek iyice toz haline getirilmeli. Bu tozu isterseniz un ile karıştırıp tüketebileceğiniz gibi yemeklerin üzerine de serpebilirsiniz ama yemek üzerinde serpildiğinde ağızda hissedilebilir.

Ayrıca doğrudan toz olarak da kullanabilirsiniz içerisine az miktarda şeker karıştırıp  günde bir çay kaşığı tüketebilirsiniz.

Yumurta kabukları sadece kendi sağlığınız için  isterseniz parçalayıp çiçek saksılarına yada bahçenize de serpebilirsiniz. Bu hem haşerelerin yaklaşmasını önler hemde içeriğinde ki mineraller sayesine toprağı oldukça verimli hale getirir. Hiç büyütemediğiniz bitkilerinizin birden büyümesine şahit olabilirsiniz.

Yumurta kabuklarını çöpe atmak
yerine bu şekillerde kullanmak çok daha avantajlı olacaktır.

Related posts

4 Thoughts to “Yumurta Kabuğunun Faydaları Nelerdir?”

  1. yazmış olduğunuz makale ye katılmamak elde değil,insanlarımızı bu şekilde makaleler yazarak bilgilendirmiş olduğunuz için minnettarız…

    Yazılarınızın devamını heyecanla bekliyoruz…

  2. Yumarta kabuğunun bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum.

  3. Faydalı bilgilerinizden faydalandık Allah razı olsun

  4. Merhabalar, yazı çok net ve anlaşılır şekilde yazılmış. Günümüzde internet siteleri gerçekten internet çöplüğüne dönmüşken bu kadar sade ve net bir şekilde açıklanmış yazı okumak zevkliydi.

    Teşekkürler, bu güzel bilgiler için.

Leave a Comment