Vitaminler Ve Mineraller

Vitaminler ve mineraller; insan tarafından üretilemeyen ve dışarıdan alınması zorunlu olan önemli maddelerdir. Vücudumuz için çok fazla faydaları bulunmaktadır. Sağlığımız için, vücutta üretemediğimiz bu hayati maddeleri bir besinden almak durumundayız.

Vitaminler

Hücre yenilenmesi, büyüme ve enerji için oldukça önemli bir madde olan vitaminler birçok besinde bulunabilirler. Karaciğer, et, süt, yumurta, balık, patates, tahıl ürünleri, baklagiller, havuç, süt. Peynir, kayısı, mango ve daha birçok besin vitamin içermektedir. Eksikliklerinde birçok hastalık görülebilir. Görme bozuklukları, bebek ve çocuklarda raşitizm, kronik karaciğer hastalıkları, ishal, bunama, deride lezyon oluşumları, katarakt, anemi, kalp ve damar hastalıkları, unutkanlık, ellerde ve ayaklarda karıncalanma, duyu ve reflekslerde kayıplar, çeşitli bölgelerde iltihaplanmalar, sinir bozuklukları, saç dökülmeleri ve daha birçok hastalık vitamin eksikliklerinde ortaya çıkabilmekte ve insan sağlığını tehdit etmektedir.

Bu nedenle düzenli olarak vitamin içeren besinleri tüketmeliyiz ve herhangi bir eksiklik belirtisinde doktorumuza başvurmalıyız. Vitaminler protein, karbonhidrat ve yağların aksine az miktarda da alınabilirler. Kalori içermezler. Yani kilo alımına sebebiyet vermezler.

Mineraller

Vitaminlerde olduğu gibi minerallerde vücudumuz tarafından üretilememektedir. Yani mineralleri de dışarıdan almak zorundayız. Görevleri ise suyun fiziksel ve kimyasal özelliklerini değiştirmek ve sert dokuya koruyuculuk yapmaktır. Yani kemikleri koruyucu görev üstlenir. Ispanak, fasulye, lahana, rezene, mısır, karaciğer, buğday, dana eti, baklagiller, ceviz, brokoli, marul, ıspanak, avokado, muz, patates ve daha sayamadığım birçok besinde mineral bulunmaktadır. Minerallerin çok önemli görevleri vardır. Örneğin kasların ve sinirlerin uyarılması, hemoglobin sentezi, enzim bileşim olarak görev yapma, oksijen taşınması, kan oluşumu, kemik dokunun oluşumunda rol oynama, kalp atışının denetimi için gerekli olma, kan pıhtılaşması, bazal metabolizma hızının denetimde görev alma, bazı önemli hormonlarımızın bileşeni olma, protein ve karbonhidrat parçalayan enzimlerin bir bileşeni olarak görev yapma gibi sayısız görevi olan minerallerin insan vücudu için önemi çok fazladır.

Vücut sistemimizin işleyişine ve düzenine yardımcı olurlar. Gün içerisinde vücuda alınan karbonhidrat, protein, yağ gibi besinlerin verimli olarak görev yapabilmesi için vücutta yeterli oranda vitamin ve mineral bulunmalıdır.

Yani vitamin ve mineralin değeri vücut için çok fazladır. Eksikliklerinde vücutta birçok etkileşim ya yapılamamakta ya da yapımı yavaşlamaktadır. Bu neden vitamin ve mineral alımına dikkat etmeliyiz.

Related posts

Leave a Comment