Varis ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bacaklarımız vücudumuzu taşıyan ve bir fazlaca mühim damarı bünyesinde bulunduran, yaşamı daha kolay kılan bir uzvumuzdur. Sadece ayakta uzun süre hareketsiz durmak varis oluşumuna sebep olabilmektedir.  Genetik yatkınlıklar ise varis oluşumuna sebep olan öteki faktörler arasındadır. Ek olarak fazla kilosu olan bayanlarda görülmesi daha olası olan varislerin oluşumunu önlemek için kilo verilmesi ehemmiyet arz etmektedir. Varis hastalığının toplumda görülme olasılıkları %25 ile %40 arasındadır. Varis oluşumu vücudunuzda bir ekip ağrıya, sızıya niçin olabilmektedir. Yapılması ihtiyaç duyulan işleri rahat yaptırmayan varisler, yaşam kalitenizi düşürebilen mühim bir cemiyet sağlığı mevzusudur.

Varis Oluşumuna Sebep Olan Faktörler

Varis, bacak kısmında derinin derhal altında toplardamardaki genişlemelere verilen addır. Bacaklarımızda bulunan toplardamarlar, vücudumuzdaki kirli kanı yer çekiminin tersine yönünde hareket akışı içinde olan ve bu akışın sonucunda kanın temizlenmesi için akciğere ve kalbe giden damarlardır. Bu damarların içinde bulunan ve damarların yukarı doğru akım yapabilmesi ile aşağı doğru akan kanın toplanmasını engellemiş olan bir ekip kapakçıklar vardır. Bacak kaslarının etken olması ve ek olarak kan akışının yukarı yönde olmasına da destek olan kapakçıklar mühim bir görevi üstlenmektedirler. Sadece kapakların hasar görmesi istenmeyen bazı hastalıklara yol açabilir. Kapaklarda oluşan hasar sonucu kanın yer çekimi sonucu ile aşağı yönde basıncın oluşumuna niçin olur. Bu ise yüzeye yakın toplardamarlar da varis denilen hastalığın oluşumuna sebep vermektedir.

Varis hastalığının niçin olduğu ve gün içinde giderek artmakta olan ağrılar, sızılar rahatınızı bozabilmektedir. Ek olarak meydana getirilen her işte erken yorulmalara ve üstünüzde ağırlık hislerine niçin olabilmektedir. Bu şeklinde durumlarda hastalarda görülen, semptomları rahatlatmak adına öğle vaktinden sonrasında oturma ve ağrıyan bacakları yukarı kaldırıp dinlenme istekleri oluşabilmektedir. Bazı varis şikayetleri gözle görülür halde değildir. Sadece bu durumlarda dahi bu istekler oluşabilmektedir. Sadece gözle görülür olmayan hastalıklar ileriki zamanlarda tedavi edilmediği taktirde pıhtı oluşumuna sebep olabilir.

Hastalığın daha şiddetli olduğu hastalarda ise deride oluşan renk değişimi, yaralar ve buna bağlı olarak şiddetli ağrı ve sızılar görülebilmektedir. Sadece bunun oluşması fazlaca görülen bir şey değildir. 60 yaş üstü insanlarda ve bu insanlarında %1’inde yaralar görülebilmektedir. Bu benzer biçimde durumlarda tedavi ne olursa olsun yapılmalı hatta erken müdahaleler hasta sağlığı için daha yararlı olmaktadır.

Varis Tiplerinin Yapısı

Varis oluşumunun düz bir sertliği yoktur. Her bir varis kendi içinde de sınıflandırılabilmektedir. Toplardamardaki kapaklarda oluşan hasar ile oluşan aşağı yönlü tazyik artışı ile değişik büyüklüklere haiz varislerin oluşumu  gözlenmektedir. Tıp dilindeki adı venöz yetmezliği olan bu hastalık, bilimsel çalışmalarda ve bilimsel makalelerde bir oldukça sınıflandırılmalara sokulmaktadır. Sadece kabaca 3 tip varis şekli vardır.

Büyük varisler olarak adlandırılan varis şekli deriden açık bir halde çıkış meydana getiren damarlardır. Çapları 4 ile 15 mm içinde alan büyük varislerin görüntüsü ise çoğu zaman vücudumuzda istenmeyen görüntülere sebep olabilmektedir.

Orta boy varisler olarak adlandırılan varis türü ise deride hafifçe bir halde çıkıntılık yapmaktadır. Yeşil renkte olan bu orta boy varislerin çapları 2 ile 4 mm içinde değişmektedir. Bir öteki varis türü ise kılcal varislerdir. Kılcal varisler deride herhangi bir çıkıntılığa sebep olmayan varis türüdür. Bu varis türünün çapı ise 1 ile 2 mm içinde değişmektedir. Kılcal varislerin rengi genel anlamda kırmızı ile mor içinde gel gitleri olmaktadır.

Varis Hastalığının Teşhisi

Varisler büyük oranda gözle görülebilen hatta bazı varis türlerinin elle hissedilebilmesi bu hastalığın teşhisini kolaylaştıran bir hastalık türüdür. Varisler vücudumuzda görüntü açısında iç açıcı olmamakla birlik, vücudumuzda ağrılara ve sızılara niçin olabilmektedir.

Hastalığın gerçek sebebi olan kapak yetmezliği ise el ile muayenede anlaşılamamaktadır. Bu yüzden hasarlı damarlar ultrasonografi tetkiki yapılarak bulunur. Sadece bu tetkiki yapması ihtiyaç duyulan şahıs radyoloji uzmanıdır. Vatanımızda meydana getirilen birçok incelem, radyoloji uzmanlarınca yapılmamasından dolayı birçok yanlış yada noksan tedaviler uygulanmakta, bundan dolayı ise başarısızlıkla sonuçlanan tedaviler olmaktadır.

Varis hastalığının tedavisinde tam bir iyileşme sağlanılabilmesi için teşhisi koyan ve tedavi için planlamayı meydana getiren doktorun bununla beraber da tedaviyi takip etmesi gerekmektedir. Hekim değişimleri tedavinin başarısı önüne geçen faktörlerden birisidir.

Varis Hastalarına Tavsiyeler

Ilk olarak varis hastaları sıcaktan kaçınmalıdır. Sıcak damarları genişletmekte ve bu yüzden varisin daha çok yayılmasına sebep olmaktadır. Oldukca sıcak banyo yapmak, sauna yada hamam benzer biçimde yerlerde bulunmak varis hastaları için güzel sonuçlar vermeyebilir.

Oldukça yüksek topuklu giymek, uzun süre ayakta hareketsiz bir halde kalmak varisi güçlendiren ve bacaklarda ağrı ile sızılara yol açan sebeplerdendir. Tertipli yürüyüş yapmak ile bacak kaslarını çalıştırdığı için yüzmek varislerinize iyi gelmektedir.

Varisler vücudumuzda dolaşım problemlerine de yol açabilir. Bu sebepten dolayı dar pantolon giymek sizi rahatsız edebilir. Dar pantolon giymekten kaçınmalısınız. Ek olarak kilolarınızın varis oluşumuna yol açan bir öteki nedenlerdendir. Kilo alımının olmaması için Akdeniz tipi beslenmeyi seçebilirsiniz. Fazla kilolar bacaklarınıza fazla yük bindireceğinden ve bu sebeple de varis oluşumuna katkı sağlayacağından ideal kilo da kalmak en doğrusudur. Akşamları ise soğuk su ile masaj yapmak ve ek olarak ayaklar hafifçe bir yükseltide yatmak sizi rahatlatacaktır.

Related posts