Tavuk Etinin Faydaları

Hayvansal protein deposu olarak süt ve ürünleri ile beraber etler beslenmede mühim yer meblağ. Vücut kısa süreli protein yetersizliklerini giderebilse de, eğer uzun süre kafi proteini almazsa, yıkılan hücreler yenilenemez. Vücut proteinlerinin oluşumu için kaynak, yiyeceklerin içinde bulunan proteinlerdir. Genel anlamda tüm hayvansal besinler ve bazı bitkisel besinler protein ihtiva eder. Sadece her besinin ihtiva ettiği protein miktarı farklıdır. Ek olarak proteinlerin vücutta kullanılabilme oranı da değişim gösterir. Hayvan etlerinden sağlanan proteinlerin sindirilebilirlik oranları yüzde 90 -100, tahıllardan gelen proteinin sindirilebilirliği ise yüzde 79-90 civarındadır.
Aşırı protein alımı zararı dokunan
Bitkisel proteinlerde bazı elzem aminoasitler de tam değildir. Bu sebeple, bilhassa gelişme için bitkisel proteinler tek başına gereksinimi karşılamaz. Bu besinler ne olursa olsun hayvansal protein ile beraber tüketilmelidir.
Hayvansal proteinler vücutta oldukça daha iyi kullanılır ve insan vücudunda bulunmayan elzem aminoasitler açısından da daha yeterlidir. Bu sebeple de “iyi kalite protein” olarak adlandırılırlar.
Sadece unutulmamalıdır ki, aşırı protein alımı da sakıncalıdır. Gereksinimden iki kat fazla protein alınırsa, idrarla vücuttan kalsiyum atımı artar, karaciğer ve böbreklerin yükü harabiyete sebep olur.

TAVUK ETİ
Tavuk eti yağsız, proteince varlıklı ve liflerinin kısa oluşu sebebiyle çiğnenmesi ve hazmı kolay bir gıdadır. Ekonomik oluşu yardımıyla de bolca oranda tüketilebilecek mühim bir protein deposudur. Tavuğun parçalarının her biri değişik özelliktedir, aile içinde değişik tercihlere böylelikle oldukca rahat çözüm olur. Mesela protein daha fazlaca göğüs etinde, yağ ise uzunluğunda yoğunlaşmıştır. Göğüs eti en düşük yağ (yüzde 9) ve minimum kolesterol (67 mg/100 gr) içeriğine haiz olan parçadır.
Protein ve yağ içerikleri açısından mühim avantaja haiz olan tavuk eti bilhassa demir, fosfor ve B grubu vitaminlerinin de iyi deposudur. Tavuktaki but eti, göğüs etine bakılırsa daha çok B2 vitamini (riboflavin) ve B1 vitamini (tiamin), daha azca da niasin vitamini ihtiva eder. Tavuk but etinde, göğüs etine kıyasla demir, çinko ve sodyum içerikleri de daha fazladır.
Pişirme yöntemi oldukça önemlidir.
Pişirme esnasında, pişirme yöntemi ve koşullarına bağlı olarak bazı vitaminlerde yitik olabilir. Vitamin B6 ve pantotenik asit pişirme suyuna geçerek azalabilir bu sebeple tavuk suyunu dökmeyin, ne olursa olsun değerlendirin.
Tavuk etini ızgarada kömürleştirmeyin, alevle temasını engelleyin, şundan dolayı kanserojen maddeler oluşabilir.
Pişmiş tavuk etinin besleyici kıymeti tekrardan ısıtılması ile azca da olsa bir miktar azalma gösterir. Yeniden yeniden ısıtmaktan kaçının, mümkün olduğunca pişirir pişirmez tüketmeye itina gösterin.
Tavuk etini birçok çorbaya katmanız hem lezzet açısından hem de gıda kıymeti açısından sofranıza zenginlik katacaktır.
Haşladığınız yada ızgara yaptığınız tavukları salatalarınızın üstüne koyarak yeni ve değişik lezzetler oluşturabilirsiniz.
Nohut yada kuru fasulye yemeği pişirirken tavuk ilave ederseniz protein kalitesi ve dengesi oldukca iyi olur.
Ispanaklı börek yaparken tavuk ilave ederseniz, gıda alımınızı güçlendirebilirsiniz yada tavuk ile bezelyeyi, karışmasını sağlayarak börek içi hazırlayabilirsiniz.
Çocuklarınızın en sevilmiş olduğu yiyeceklerden olan makarnaya ilave edeceğiniz tavuk, gıda öğesinden varlıklı bir öğün oluşturabilmenizde size kolaylık sağlar.
ÖZETLE
2 gün balık, 2 gün kırmızı et, 2 gün tavuk eti,
1 gün kurubaklagil tüketerek dengeli
protein almış olmuş olursunuz

Related posts

Leave a Comment