Soğuk havada spor nasıl yapılmalı ?

Havalar gün geçtikçe soğuyor. Kış mevsimin de sahilde koşarken ve ya açık hava spor yaparken bu önerilere mutlaka dikkat edin.

Kapalı spor salonlarında vakit geçirmektense açık havada spor yapmayı mı tercih ediyorsunuz ? Çok şanslıyız ki koşmaya yada yürüyüş yapmaya elverişli sahillere sahibiz. Kış geldi; soğuk havalarda spor yapmak biraz daha zorlaşacak ama fit ve sağlıklı bir vücut için spor yapmaktan vazgeçmemek gerekiyor. Tavsiyelerimize dikkat ederek, kış ayının soğuklarında dahi açık hava da spor yapmaya devam edebilirsiniz.

spor-egzersiz-glr

Spor yapmaya başlamadan önce her zaman olduğu gibi ısınma hareketleri yaparak vücudu egzersize hazır hala getirmemiz gerekmekte. Ama havalar artık soğuk olduğu için ısınma hareketlerini biraz daha uzun tutmanız gerekmekte. Böylelikle kaslarınız soğuk hava ya ve bu hava da yapacağınız egzersize hazır hala gelecek, olası bir sakatlanma riski ortadan kalkmış olacak.

Böyle zamanlarda kıyafetlere her zamankinden daha  çok iş düşüyor.  Pamuk ya da yünlü kıyafetler terle birlikte ıslanarak vücudunuzu neme maruz bırakır. Soğuktan korunayım derken pamuklu ve yünlü giyinmek hata olur. Bunların yerine teri vücut dışına atan, termal kıyafetleri tercih etmelisiniz. Üzerinize sizi rüzgardan koruyacak bir kapüşonlu almayı da unutmayınız.

Sadece sıcak havalar da terleyince değil, soğuk havalarda bol su içmek çok önemli. Soğuk havalarda yaptığınız egzersizlerde dehidrasyon yaşamamak için 15-20 dakika bir su içerek vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılayın. Soğuk havalar da  özellikle kış mevsiminde solunum soluyla sıvı kaybı yaşandığı için su içmeyi ihmal etmeyin.

Buz gibi hava da spor yapıp üşüdünüz için kendinizi sıcacık suyun altına atmayın. Vücudunuzu ani şekilde değil, yavaş yavaş ısıtmaya dikkat edin. Ani ısı değişimlerinden uzak durmaya dikkat edin. Spordan gelir gelmez üzerinizden nemli elbiselerinizi çıkarıp ilk olarak ılık bir duş alın.

Soğuk havada spor yaparken vücut  ekstra ısınmaya ihtiyaç duyar  ve kaslarda titreme olur; doğru şekilde beslenmeyip glikojen depolarınızı da boşaltırsanız çabuk yorulursunuz. Yapmanız gereken tek şey spor yapmadan yarım saat önce karbonhidrat ağırlıklı beslenerek vücudunuza gerekli enerjiyi depolamak.

Powered by WPeMatico

Related posts