Siyez Bulgurunun Faydaları. Siyez Nelere İyi Gelir?

İnsanlık Neolitik çağ ile bitkilerin islahına yani bitkileri evcilleştirmeye başladı ve böylece yerleşik yaşama geçebilmiş tarım toplumları ortaya çıkabildi. Hiç şüphesiz ki bir tarım toplumunun devamlılığını sağlayabilmesi dayanıklı tahıl üretimleri ile gerçekleşmelidir.

Siyez buğdayı işte bu dönemlerde insanlık tarafından en çok kullanılmış buğday çeşidi olmuştur. Siyezin  bugünkü buğdaylardan çok daha dayanıklı olması, soğuk depolama sistemleri olmadan bile yeni mahsuller çıkana kadar dayanmasını sağlamıştır. İlk örnekleri Anadolu’da bulanan siyez buradan tüm dünyaya yayılmıştır.

Ancak insanlığın artan nüfusu ile, Toplaması ve yetiştirilmesi  zor olan bu ürünün kullanımı giderek azalmış bunun yerine çaprazlama ve aşılama gibi teknikler ile bu gün kullandığımıza benzer yeni buğdaylar üretilmeye başlamıştır. Üretilen bu  modern buğdaylar hem daha verimli hem daha doyurucu olmakta ancak çaprazlama ve aşılamalar sırasında , elde edilen buğdaylar aynı zamanda istenmeyen bazı genleri de içermek zorunda kalmaktadırlar. Bunun sonucunda günümüzdeki bir çok tahılda olan yüksek glisemik indexler yani kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselip düşmesine neden olan tahıllar meydana gelmiştir.

Siyez buğdayı her ne kadar zamanla daha az tüketilir hale gelmişse de bu gün hala ülkemizde Kastamonu’da, Avrupa’da Fransa’da ve bir kaç balkan ülkesinde de üretimi devam etmektedir.

Siyez buğdayı ile modern buğdayın arasındaki en büyük farkı kromozom sayısına bakarak anlamak oldukça kolaydır. Siyez 2n=14 kromozom varken  modern buğdaylarda 42 veya 48 kromozom  bulunmaktadır. Kromozom bir canlının genlerini üzerinde barındırdığı bir hüçre organalidir. Yani modern buğday siyez den 3 kat daha fazla gene sahiptir. Bu genlerin bazıları gerçekten yararlı iken bazılarının ise zararlı olacağı kesindir.

Siyezin gerek bir fidanda bir başak vermesi, gerek tohum kabuklarının çok sağlam olması toplamasını ve tarım maliyetlerini yükselten etkenlerdir. Bu yüzden hem ülkemizde hem de yetişen diğer bölgelerde normal buğdaydan daha pahalı olmaktadır. Yine de Türkiye’deki fiyatlar Avrupa’dan çok daha düşüktür.

Siyez buğdayının bir kısmı un olarak kullanılırken büyük kısmı değirmenlerde bulgura çevrilmektedir. Siyez bulgurundan normal bulgur pilavı gibi bulgur yapılmakta ve bunun lezzeti çok güzel olmakta ayrıca hazmı da daha kolay olmaktadır.

Bakalım Siyezin Faydaları Nelerdir?

*Yüksek antioksidan içeriği vardır böylece yaşlanma etkilerini azaltır.

*B vitaminlerinin bir çok çeşidinin içerir. Sinir sistemi ve beyin için çok faydalıdır.

*Karbonhidrat değeri düşekken protein değeri yüksektir. Bu iyi bir diyet yiyeceği olmasını sağlar

*Glisemik indexi değeri en düşük tahıllardandır. Şeker hastalarına faydalı olmaktadır

*Kolesterol  içermez, diyet lifleri bakımından zengin olması tok tutar.

*İçeridiği Folik asit hamilelikte ve bebek gelişiminde oldukça gereklidir.

*Raf ömrü diğer tahıllardan daha uzundur.

Related posts

One Thought to “Siyez Bulgurunun Faydaları. Siyez Nelere İyi Gelir?”

  1. Merhabalar, güzel yazı hem sade hem akıcı olmuş başarılı bir iş çıkartmışsınız teşekkürler.

    Başarılarınızın devamını dilerim.

Leave a Comment