Saçta Oluşan Kepek Sorununa Doğal Çözümler

Hanım yada adam her insanda görülen kepek problemi, hem kişiyi rahatsı etmektedir hem karşıdan bakınca çirkin bir görüntü oluşturmaktadır. Bu sorunla baş etmek isteyen kişiler, çoğu zaman saçlarını daha çok yıkayarak çözüm bulmaya çalışır. Oysa kepek fazla yıkamaya bağlı olarak ta artabilmektedir. Kepek oluşumu kişinin saç yapısı ve yanlış saç bakımı ile olur. Saçlar yıkanırken kullanılan bazı şampuanlar ve saç kremleri de kepek oluşumunu artırabilmektedir. Bu sebeple saç için uygun bakım ürünleri alırken, saç yapısı göz önüne alınmalıdır. Saçın yağlı yada kuru oluşu, alınacak şampuanı ve saç kremini değiştirecektir. Bilhassa gençlerin kullandığı jöle şeklinde saç şekillendiriciler, saçın organik yapısını bozarak, saçlarda kurumaya, dökülmeye ve kepek oluşumuna tesir edebilmektedir. Oluşan kepeği yok etmek isteyenler, hazır satılan kimyasal ürünlerin yerine, her evde bulunan naturel ürünleri kullanarak kepekten kurtulabilir.

1- Sirke İle Hazırlanan Kepek Önleyici Maske

Sirkenin saçları beslediği, parlattığı bir çok insan tarafınca bilinir. Bir tek sirke ve su karışımı ile kepek problemi çözülebilmektedir.  Bu uygulamayı kepek oluşumu başlamadan yapmak, boya ve fönün saça verdiği ziyanı da giderecektir. Sirke kokulu bir ürün olduğundan birçok insan saçında sirke kullanmaya çekinmektedir. Oysa sirke, kokusu kısa süre içinde uçan organik bir üründür. Bu sebeple saçı her yıkamadan sonrasında sirke ile durulamak, saçların dikkat çekecek oranda güçlenmesini ve parlamasını da sağlar.

Malzemeler

  • 2 çorba kaşığı sirke
  • 1 su bardağı su

Sirkeli Maskenin Hazırlanışı

Bir bardak saf suyun içine iki yiyecek kaşığı sirke karıştırılır. Bilhassa saç diplerine temas edecek şekilde saça sürülür. Minimum bir saat bekletilen bu karışım, bolca su ile durulanır. Kepek maskesinin hazırlanışında kullanılan malzemeler, tamamen naturel ve zararsız olduğundan durulanmadan da bekletilebilmektedir. Bu karşımı haftada iki kez uygulayarak, kepek sorunundan kurtulmak mümkündür.

2- Aspirin İle Kepek Önleyici Maske Hazırlamak

İlaç olarak her evde bulunan aspirin, cilt bakımı ve kepek problemi içinde oldukça etkilidir. Çoğu zaman öğütülüp toz haline getirilerek kullanılır.

Malzemeler

Kepek oluşumunu engellemiş olan her hangi bir marka şampuan(tercihen organik şampuan)

2 Tane aspirin

Aspirin ile Kepek Önleyici Maskenin Yapılışı

İki tane aspirin dövülerek, toz haline getirilir. Kepek için etkili ve saç şekline uygun şampuan şişesine, toz haline getirilen aspirin katılarak iyice karıştırılır. Her yıkamada kullanılan bu karışım, kısa süre içinde kepek üreten saç derisini tedavi edecektir. Hazırlanan şampuan ile saçı yıkama sıklığı, saçın yağlı oluşuna bakılırsa değişim gösterir.

3- Hamamelisi ve Limon Suyu İle Kepek Önleyici Maske Tarifi

Hamamelisi, aktardan alınan ve saç için oldukça etkili bir bitkidir. Saçta bulunan aşırı yağlanma, aşırı kuruma, saç dökülmesi şeklinde problemler için kullanılan bu nebat, kısa süre içinde kepek sorununu da çözer. Yapımı ve kullanımı kolay olan bu maske, haftada iki kez temiz saça uygulanmalıdır.

Malzemeler

100 gram hamamelisi

Limon suyu

1 bardak saf su

Hamamelisi İle Meydana getirilen Kepek Önleyici Maskenin Yapılışı

Aktardan alınan hamamelisi bitkisi bir yiyecek kaşığı limon suyu ve bir su bardağı saf su ile karıştırılmalıdır. İyice özleşen bu karışım, şampuan ile yıkanan saça sürülerek bir saat bekletilir. Bir saatin sonunda saçtaki maske bolca su ile durulanır. Hiçbir koku oluşturmayan ve saçı fazladan besleyen bu karışım, kısa süre içinde kafa derisinde oluşan kepeği önleyecektir.

4- Tatlı Badem Yağı İle Kepek Önleyen Maske Tarifi

Tatlı badem yağı saçı, kaşları ve kirpikleri besleyen ve her türlü bakımını icra eden organik bir üründür. Saçın süratli uzaması ve gür görünmesi içinde kullanılan tatlı badem yağı, bilhassa saç boyası kullanan kişiler için önerilmektedir. Tatlı badem yağını saça yada cilde tatbik eden kişiler, çoğu zaman su ile karıştırıp incelterek kullanmaktadır.

Malzemeler

2 Çorba kaşığı tatlı badem yağı

Bir bardak saf su

Badem Yağı İle Kepek Oluşumunu Önleten Maske Tarifi

Bir bardak saf suyun içine iki yiyecek kaşığı tatlı badem yağı karıştırılır. Hazırlanan bu karışım, saç diplerine masaj yapılarak uygulanır. Kuruyan ve pul pul dökülen saç diplerini canlandıran bu maske, kısa süre içinde kepek oluşumunu da önleyecektir. Badem yağı yardımıyla, acele uzamayan saçlarda beslenerek, daha kısa süre içinde uzaması gözlemlenebilir.

5- Menekşe Yağı Ve Yumurta İle Hazırlanan Kepek Önleyici Maske

Menekşe yağı saç için problemleri için oldukça etkili, naturel bir yağdır. Yumurtanın ise saçı beslediği tüm bayanlar tarafınca bilinir. Her iki organik araç-gereç karıştırılarak kullanıldığında saçtaki kepek kısa süre içinde yok olacak ve saçın kuvvetlenmesi ve parıldaması sağlanacaktır.

Malzemeler

2 tatlı kaşığı menekşe yağı

1 tane yumurta

Kepek Önleyen Maskenin Hazırlanışı

Bir kâsenin içinde iki kaşık menekşe yağı ve bir yumurta iyice çırpılmalıdır. Hazırlanan bu karışım temiz saça masaj yapılarak sürülür. Saç derisinde minimum bir saat bekletilen maske, ilkin bolca su ile durulanır. Peşinden bitkisel bir şampuan ile saç yine yıkanır. Haftada bir kez saça uygulanan maske yardımıyla kepek oluşturan saç derisi kısa süre içinde iyileşecek ve protein içeren yumurta yardımıyla saçların tüm bakımı yapılmış olacaktır.

6- Karbonat İle Hazırlanan Kepeği Önleyici Saç Bakım Maskesi

Kepek problemi, aslen saç derisinde oluşan bir sıkıntının habercisidir. Kepek oluşan saç derisinde, aşırı kaşıntı görülür. Kaşıma esnasında ise tırnak aralarındaki mikrop, saç derisinde yara ve mantar oluşumuna sebep olacaktır.  Saç derisinin aşırı yıpranması naturel antiseptik özelliği bulunan bazı ürünler ile yok edilir. Her evde bulunan bu naturel ürünlerden bir tanesi de karbonattır. Karbonat kuru saça direkte uygulanabilir. Bu şekilde kullanıldığında saçta oluşan yağlanmanın da önüne geçecektir.

Malzemeler

1 Tatlı kaşığı karbonat

Yarım bardak saf su

Karbonat İle Kepek Önleyici Maskenin Yapılışı

Bir kâsenin içinde yarım bardak saf su ve bir tatlı kaşığı karbonat çırpılmalıdır. Hazırlanan maske, temiz saç diplerine sürülerek minimum bir saat bekletilir. Bir saatin sonunda saç bolca su ile durulanır. Bu uygulamanın peşinden, saç yeniden naturel bir şampuan ile yıkanmalıdır. Ek olarak saçları fazlaca sıcak su ile yıkamak, her yıkamada fön makinesi ile kurutmak, fazlaca saç şekillendiriciler kullanmak, kepek oluşumunu hızlandırmaktadır. Bu sebeple saç ürünleri naturel markalardan seçilmeli ve saç kendi halinde kurutulmalıdır.

Related posts