PROTEİN DİYETLERİ

 

Günümüzde Hızlı kilo vermek için tehlikeli bir diyet ortaya atıldı Protein diyetleri. Sadece protein ağırlıklı gıdalar tüketerek açlık hissini ortadan kaldırmayı amaçlayan bu diyet ile gerçekten hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Peki ya sonra? Karbonhidrat ve yağ gibi enerji verici ve tabi kilo alıcı gıdalar almadığınızda bedeniniz hızlıca elindeki yağ stoklarını tüketmeye çalışır. Ancak stoklardan yağ yakımı sanıldığı kadar basit değildir. Vücudun bu yağ depolarından uzak bölgelere enerji taşınması, yine enerji ihtiyacı doğurur zaten dışarıdan bir enerji gelmediğinde sisteminiz bunu taşımak yerine o bölgedeki proteinleri parçalamayı tercih edecektir. Elektrik sistemlerindeki gibi bir kısa devre oluşmuş olur. Sistem en kısa yolu tercih ettiğini düşünür fakat sigortayı attırır J.Bu diyetlerde hep proteinlerin parçalanmasının hem de yeterli karbonhidrat alımının birçok zararları vardır

*Beynin çalışmasını azaltır: Beyin diğer organlardan biraz farklı olarak çalışmak için glikoza doğrudan ihtiyaç duyar. Elbette sizin de bildiğiniz gibi glikoz da proteinlerden değil karbonhidratlardan elde edilir. Ekmek, pirinç, makarna gibi gıdalarda vardır. Ekmek yemek Canan Karatay’ın dediği gibi çokta tehlikeli değil, tabi abartmamak gerek.

*Kas Erimesine sebep olur: Karbonhidratların sıfırlandığı bir diyette proteinlerin yıkımı kas erimesine neden olur

*Enerjisiz kalırsınız: Kolunuzu kaldıracak haliniz kalmaz, aşırı yorgunluk, halsizlik oluşur. Bu da zaten enerji harcamanızı durduracak ve bir noktadan sonra kilo vermeniz zorlaşacak

*Psikolojiniz bozulur: Daha önce dediğim gibi beynin yeterli beslenememesi aşırı asabilik gibi durumlara sebep olur. Üzerine bir de halsizlik oldu mu yemede yanında yat.

*Ketosiz oluşur: En başta öğrendiğiniz gibi proteinleri yıkımı sonucunda değişik maddeler ortaya çıkar. Bu da ciddi anlamda ağız kokusuna sebep olur.

Related posts

Leave a Comment