Pilatesle Nedir?

Pilates, vücudun hiç bilinmeyen kasların dahi çalışmasına olanak veren, nefes teknikeri ve zihinsel kooardinasyonla bedenin dengelemesine ve sağlıklı bir duruş kazanmasına yardımcı olan bir egzersiz programıdır. Pilatesi genellikle incelmek, sıkılaşmak için tercih etsek de aslında Joseph H. Pilates (1881-1967) tarafından pilates egzersiz sistemini 1920’lerde geliştirmiştir. Ağır hastalıkları geçirdiği çocukluk döneminin etkisiyle bedeni güçlendirecek, zihin ve kasları bir uyum içinde çalıştıracak harika bir egzersiz sistemi serisi tasarlamıştır.

Popülerliğini 1990’larda kazanmış olsa da bugün hala en çok tercih edilen egzersizlerden biri olarak karşımızda yer almaktadır.

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilates, eklemelerin hareket alanında ve onların kabiliyetlerinde artış sağlamaktadır. Özelikle karın ve sırt kaslarının güçlenmesinde yardımcı olur, aynı zamanda sırt ve karın için zarif ve güçlü bir duruş da sağlar. Bel ağrısı sorunları yaşayanlar için pilates oldukça etkili egzersiz yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kasılmış sırt kaslarının nazik bir biçimde ve yavaş yavaş açılmasını sağlayarak vücudun duruşunu sağlayarak merkez bölgesini güçlendirir. Karın bölgesinin güçlenmesi ve sıkılaşması için genellikle mekik tercih edilse de yapılan araştırmalar pilatesin karın kaslarının güçlendirilmesinde çok daha etkili olduğunu göstermiştir. Mekiğe oranla daha derindeki karın kaslarını da beraberinde çalıştırmasıyla baklava şekillerine pilatesle daha kolay ulaşabilirsiniz. Pilatesin bir başka faydası ise vücut esnekliğini arttırmasıdır. Diğer egzersizler büyük oranda öne-arkaya olacak şekilde iki boyutlu bir yapı içerir. Oysa pilatesin hareket menzili içe-dışa, ileri-geri, yana eğilme gibi çok daha fazla hareket imkânı sağlar, ki bu da hem sakatlanma riskini azaltmakla birlikte vücut esnekliğinde de muazzam bir artış sağlamaktadır.

Pilates ve Kilo Vermek

Pilatesin en büyük faydalarından biri kilo vermenize yardımcı olmasıdır. Başlı başına kilo verdirmese de diyetinizle birlikte uygulayacağınız günlük 30 dakikalık bir pilatesle hem çok daha hızlı bir şekilde kilo verebilir hem de ufak tefek kaçamakalarınızı pilates sayesinde tolere edebilirsiniz. Ayrıca istenmeyen deri sarkmalarında da zayıflama sürecinde pilatesle kurtulabilirsiniz. Sımsıkı, fit bir görünüme kavuşmakla birlikte verdiğiniz kilodan iki kat daha zayıf görünmenizi de sağlayacaktır. Pilates vücudunuza sıkılaşma ile birlikte zarif bir görünüm verecek, kaslarınızın esneyerek uzamasıyla birlikte boyunuz bile eskisinden daha uzun görünecektir.

Related posts

Leave a Comment