Ödem Attıran Besinler, Çay Yiyecekler Nelerdir Ödem Sökücü

Vücutta Ödem Neden Oluşur? Ödem Attıran Besinler Nelerdir? Ödem giderici doğal çaylar hangileridir?

Güzelliğine düşkün tüm bayanların, en büyük problemlerinden biri de çoğunlukla oluşan ödemdir. Bilhassa sabah yataktan kalkılan ilk anda başlamış olan ve tüm gün vücutta fazladan bulunan su, görüntü olarak şişman gösterir ve hareketlerde engelleme yapar.

Daha genç ve enerjik bir görüntü oluşturabilmek için vücuttaki fazla suyun idrar ile atılması gerekir. Böylece kısa süre içinde birkaç gövde incelmiş bir görüntüye kavuşmak mümkün olacaktır. Vücutta biriken su, gözlerin üstünde, yüzde, el ve ayaklarda hatta kimi zaman bedenin tamamında şişlik oluşmasını sağlar.

Ödem oluşmaya başladığı anda, ilk olarak doktora başvurmak gerekir. Böylece lüzumlu tahliller yapılarak, ödemin yanlış beslenme ve hareketsizlikten mi kaynaklandığı yoksa başka bir sebeple mi oluştuğu öğrenilmelidir. Her hangi bir sıhhat sıkıntısından kaynaklanmayan ödemi, vücuttan atmayı elde eden, değişik ürünler mevcuttur. Her evde, hatta her mutfakta bulunan bu ürünler ile ilaç kullanmaya gerek kalmadan kısa süre içinde ödemden kurtulmak mümkündür.

Ödem Neden Oluşur?

Ödem; dokular içinde aşırı sıvı birikmesi sebebi ile meydana gelir. Bazı hastalıklara bağlı ödem oluşması mümkündür. Bu hastalıklar içinde; şeker, karaciğer hastalıkları, kalp yetmezliği, alerjiler, arterit, troid, en fazlaca ödeme sebep olan hastalıklardır. Hamilelik, menopoz ve tane süreci de ödem oluşmasına yol açabilir. Her hangi bir hastalığın sebep olmadığı, yanlış beslenme ve hareketsizliğe bağlı ödemlerde, değişik önlemler alınabilir. Gün içinde tüketilen besinlerin tuz oranı, azca su içmek ve aşırı yağlı gıdalarla beslenmek, ödem oluşması için zemin hazırlar.

Senelerdir tuzlu yiyecekler ile beslenen bayanların, lezzet olarak tuzdan vazgeçmesi zor olacaktır. Bu sebeple yemeklerdeki tuz oranı azaltılırken, yavaş yavaş azaltmak gerekir. Yemeklerdeki tuzu ansızın kısmak, yemeğin lezzetini kaybetmesine sebep olur. Ödeme sebep olan öteki unsur ise azca su tüketmektir. Günlük tüketilen iki litre su, gün içinde sık wcye çıkmayı sağlar. Böylece vücuttaki ödem, idrar ile atılmış olacaktır. Gene ödem oluşmasını engellemek için her gün bir saat spor yapmak büyük ehemmiyet taşır. Gün içinde meydana getirilen spor, fazladan su tüketmeyi sağlar ve sindirimi hızlandırır.

Ödem Nasıl Engellenir?

Her hangi bir hastalığa bağlı olarak değil de yanlış kazanılan alışkanlıklar sebebi ile oluşan ödemi, engellemek için bazı alışkanlıkları yaşam seçimi haline getirmek gerekir.

1- Ödemi engellemenin ilk şartı, günlük tüketilen tuz miktarını düşürmektir. Bu sebeple hazır gıdalar yerine, evde hazırlanan gıdalar tercih edilmelidir. Bilhassa işlenmiş kuruyemişlerde, turşularda, cips ve krakerlerde fazladan tuz bulunur. Yemeklerdeki tuz miktarı tüm gün 6 gramı geçmemelidir.

2- Gün içinde tüketilen su miktarı, iki litreye çıkartılmalıdır. Meyve suları ve çaylar su miktarına dâhil edilmez. Su içme alışkanlığı kazanmak için oldukca kullanılan eşyalara not yazılmalı ve ölçü ile su içilmelidir.

3- Alkol ve sigara, organların işlevini bozar ve ödem oluşması için zemin hazırlar. Bu sebeple alkol ve sigara alışkanlığı sınırlanmalı, mümkünse tamamen bırakılmalıdır.

4- Vücutta şişme ve alerji meydana getiren gıdalar, dikkatli takip edilmeli ve tüketilmemelidir.

5- Günlük beslenme sıralaması hazırlanırken, lif oranı yüksek gıdalara ağırlık verilmeli ve bolca oranda sebze ve meyve tüketilmelidir.

6- Ödemi engellemek için hareketli yaşamak gerekir. Fazla oturan ve kilo fazlası bulunan kişilerde ödem oluşması kaçınılmazdır.

6- Vücutta oluşan ödemi gidermek için bitkilerden ve nebat çaylarından yardım almak gerekir. Tamamen naturel olan bu ürünler, her gün vücutta oluşan ödemi, anında yok edecektir.

Vücutta Oluşan Ödemi Engellemiş olan Organik Besinler Nedir?

Vücutta ödem oluştuğunda, ilk olarak doktora başvurmak gerekir. Böylece ödemin sebebi öğrenilebilir. Her hangi bir hastalıktan kaynaklanmayan ödemi ise değişik bitkiler kullanarak engellemek mümkündür.

Maydanoz ile Vücutta Oluşan Ödemi Yok Etmek

Her evde bol miktarda kullanılan maydanoz, hem leziz hem ödem atıcı bir bitkidir. Birkaç dal maydanoz, sapları ile bir bardak suyun için konup kaynatılmalı ve kahvaltı öncesinde içilmelidir. Böylece bedeni birkaç kilo fazla gösteren ödem, kısa süre içinde yok olacaktır. Maydanoz bununla birlikte C ve A vitamini yönünden varlıklı bir bitkidir. Günlük beslenme listesine maydanoz ilave ederek, bağışıklık sistemini güçlendirmekte mümkündür.

Ananas ile Ödemi Vücuttan Atmak

Ananas, yüksek oranda potasyum ve lif barındırır. Ödemin fazla olduğu dönemlerde ananas tüketmek, ödem oluşmasını engelleyecektir. Böylelikle, yüksek orandaki lif yardımıyla; bağırsaklar tertipli emek harcayarak, vücuttaki ödem kısa süre içinde önlenebilir.

Süt ve Yoğurt ile Vücutta Oluşan Ödemi Attırmak

Kemiklerin ve kasların korunması, güçlenmesi için kullanılan süt ve yoğurt, vücutta biriken ödemi yok etmekte oldukça etkilidir. Süt ve yoğurt şeklinde kalsiyum içeren besinler, vücuttaki sıvıların mineral dengesini korur. Bu sebeple her yaşlarındaki insan, bilhassa vücudunda aşırı ödem oluşan insanoğlu, her gün 1-2 bardak süt ve bir kâse yoğurt tüketmelidir.

Yulaf ile Vücutta Oluşan Ödemi Yok Etmek

Yulaf, bolca oranda lif içeren besinlerin arasındadır. Yulaf tüketerek; sindirimi hızlandırmak ve bağırsakları çalıştırmak mümkündür. Son yıllarda yulaf kullanılarak üretilen; bisküviler, ekmekler, kurabiyeler, makarnalar bulunmaktadır. Günlük beslenme listesine, yulaf ile üretilen bu ürünlerden eklendikten sonra, vücutta oluşan ödemden kısa süre içinde kurtulmak mümkündür.

Ödem Sökücü, Atıcı Çaylar

Adaçayı ve Isırgan Otu ile Vücutta Oluşan Ödemi Yok Etmek

Adaçayı, öksürük benzer biçimde birçok sıhhat sıkıntısında kullanılan naturel bir üründür. Isırgan otu ise kanserde dâhil birçok hastalık için önerilir. Adaçayını ve ısırgan otunu karıştırıp, ödemi önleyen bir çay hazırlamak mümkündür. Her iki nebat eşit oranda karıştırılmalı ve iki bardak kaynar suyun içine atılarak çay benzer biçimde demlenmelidir. On dakika bekletildikten sonrasında süzülen nebat çayı, her gün 1-2 bardak içilebilir. Böylelikle vücutta oluşan ödem kısa süre içinde idrar ile atılacaktır.

Kayısı ve Kavun Benzer biçimde Meyveler ile Vücutta Oluşan Ödemi Yok Etmek

Kayısı ve kavun benzer biçimde meyveler, içeriğindeki bolca potasyum yardımıyla vücutta oluşan ödemi engellemiş olan besinlerdir. Bu meyveler, bilhassa aç karnına tüketildiğinde, bağırsakları çalıştırır ve sindirimi hızlandırır. Vücudunda ödem oluşan hanımefendilerin, mevsimine nazaran bu meyvelerden tüketerek ödemden kurtulması mümkündür.

Karahindiba Çayı ile Vücutta Oluşan Ödemi Yok Etmek

Karahindiba bitkisi, ödem atıcı özelliği sebebi ile bayanlar tarafınca bol miktarda kullanılır. Aktardan alınan kurutulmuş karahindiba bitkisi, kaynar suyun içine atılmalı ve ortalama on dakika demlenmesi beklenmelidir. On dakikanın sonunda süzülerek tüketilen çay, her gün 1-2 bardak içilebilir. Bilhassa yiyeceklere bağlı anlık oluşan ödemin yok edilmesinde, oldukça etkili olacaktır.

Yeşil Çay ile Vücutta Oluşan Ödemi Yok Etmek

Zayıflamaya destek olan, ödemi yok eden ve birçok cilt problemine çözüm olan yeşil çayı, her hanım günde 2 bardak tüketmelidir. Sindirimi hızlandırır ve bağırsakları çalıştırır. Aktardan alınan yeşil çay, kaynar suyun içine atılmalı ve birkaç dakika demlenmesi beklenmelidir. Birkaç dakikanın sonunda süzülen ve içilen yeşil çay, vücutta oluşan ödemi kısa süre içinde yok eder. Yeşil çayı, bardak poşetlerinde edinmekte mümkündür. Marketlerden aromalı yada katkısız edinerek, 2 bardak her gün tertipli olarak içilebilir.

Related posts