Kuşburnunun Yararları

  Pek bilinerek tüketilmese de her meyvenin birçok yararı vardır. Kuşburnu meyvesi de bu meyvelerdendir. Alternatif tıbbın ilerlemesiyle birlikte şifa meyvelerde aranmaya başlandı.
Özellikle kışın tüketilen kuşburnu, bir gül meyvesidir. Genellikle çayını hazırlayıp içtiğimiz bu meyve reçel, jöle, marmelat, ekmek yapılarak da tüketilmektedir. C vitamini açısında çok önemli bir yere sahip olan kuşburnunun yararları çok fazladır. İçerisinde sadece C vitamini değil çeşitli mineraller de bulunmaktadır. Bununla birlikte vücuda olan faydaları da artmaktadır.
Belli bir yaştan sonra çoğu kişiye dert olan romatizma hastalığına iyi gelmektedir. Bunu yanı sıra kemik erimesi ve kireçlenmelerde de faydaları vardır.

Kalp krizi ve felç riskini en aza indirgeyerek vücuttaki kolesterol miktarını azaltır.
Kanser gibi büyük hastalıkların dahi tedavisinde yardımcı olmaktadır.

Başta astım olmak üzere solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelen kuşburnu meyvesi soğuk algınlığı, öksürük, bronşit gibi durumlarda başvuracağımız ilk yollardan biri olmalıdır.
Vücutta bulunan insülin ve glikozu düzenleyerek diyabet (şeker) hastalığına iyi gelmektedir. Fakat kuşburnunu reçel olarak ya da kuşburnu çayına şeker ilave edilerek tüketilmemesi gerekmektedir.

Kabızlıktan şikayetçi olan herkes kuşburnu meyvesini tüketerek biraz da olsa kabızlığın önüne geçebilir.

Mide için de önemli bir yardımcıdır. Ülser, safra kesesi taşı, mide spazmlarına iyi gelmektedir.
Üretilen birçok kozmetik ürünlerin içerisinde kuşburnu meyvesi kullanılmaktadır. Hücreleri yenileyerek daha genç bir görüntüye sahip olmanızı sağlar. Güneş lekeleri ve yaralara iyi geldiği gibi kırışıklıkları da önlemektedir.

Tabi ki her besin gibi faydaları kadar çok olmasa da bir kaç zararı bulunmaktadır. Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi kuşburnu da fazla tüketildiği zaman kusma, mide bulantısı, yorgunluk, ishal gibi yan etkiler gösterebilir. Her bünye aynı değildir, bu yüzden bazı bünyelerde alerjik reaksiyon gösterebilir.

Related posts

Leave a Comment