Koltukaltı Terlemesi

Koltukaltı terlemesi oldukça yoğun karşılaşılan ve asla hafife alınmaması ihtiyaç duyulan bir durumdur. Cemiyet içinde sıkça rastlanılan bu durum hem sıcağa bağlı olarak gelişir hem de duygusal değişimler sonrası da gelişir. Kısaca bir şahıs aşırı heyecanlandığında yada aşırı sinirlendiğinde koltukaltında terlemeler meydana gelebilir. Her ne kadar organik bir süreç olsa da, koltuk altı terlemesi yaşayan şahıs kendini oldukça fena hisseder. Koku yapması mümkün olan bu terleme biçimi öteki her terleme kadar olağandır. Terleme anı ısının en yoğun hissedildiği bölgede adım atar ve insanların ısıya en kırılgan reseptörlerin bulunmuş olduğu alanı koltukaltı bölgesidir. Mevsimler etkisinde bırakır fark etmeksizin ter bezleri ısıyı yoğun olarak hissettiği an çalışmaya adım atar.

Terleme Önleyici Ürünlerin Emek verme Prensibi

Oldukça uzun zamanlardan beri insanoğlu koltukaltı terlemeleriyle savaşım etmektedir. Bu mücadeleler neticesinde Antiperspirant adında olan terlemeyi önleyen karışımları bulmuşlardır ve yüz senelerdir bu karışımlar kullanılmaktadır. Vücuda herhangi bir zararının olmadığı hem devlet tarafınca onaylanmıştır hem de doktorlar tarafınca onaylanmıştır. Halk içinde yaygın olan bir yanlış vardır ki o da muhteviyatında alüminyum bulunan karışımlar meme kansersine neden olur. Hiçbir hekim tarafınca onaylanmamış olan ve kanıtı dahi bulunmayan bir ideadır. Bu karışımların temel prensibi ter bezlerini lokal olarak anestezi ederek ısı reseptörlerinin çalışmasını engeller. Bu engelleme sonucunda ter bezleri çalışmaz ve terleme engellenir.

Koltukaltı Terlemesini Önlemenin Organik Yolları

Ilk olarak bilinmesi ihtiyaç duyulan bir husus vardır ki terleme hiçbir vakit tamamen ortadan kaldırılamaz. Eğer terleme ortadan kalkarsa vücut toksinlerini atamaz ve ciddi sıhhat sorunları bununla beraber gelir. Bu yüzden terlemeyi tamamen bitirmeyi değil azaltmaya yönelik çalışmalarda bulunmak mümkündür.

Naturel Tuzlar

Antiperspirant ürünlerin emek harcama ürünlerin koltuk altını anestezi etme özelliğinden daha ilkin bahsetmiştik. Bu ürünlerin içerik bakımından incelendiğinde tuz bazlı oldukları bir gerçektir. Ve bu ürünlerin organik etkilerini almak için kaya tuzu yada karbonat kullanmak mümkündür. Karbonatlı su yada kaya tuzlu su ile koltukaltlarınızı silebilir ve bu problemi birazcık olsun azaltabilirsiniz.

Nebat Özlü Yağlar

Adaçayı ve lavanta yağını kullanarak terleme sorunlarınızı azaltabilirsiniz. 3/2 oranında adaçayı yağı ve lavanta yağını 200 ml su ile karıştırıp bu karışımı ister sprey yardımıyla isterseniz de bir pamuk yardımıyla derinize sürebilir ve gün boyu ferahlayabilirsiniz.

Patlıcan suyu

Size de fazlaca garip geldiği benzer biçimde patlıcanın suyunu içerek terleme sorununa naturel çözüm getirebilirsiniz. 1 tane patlıcanı soyup 2-3 bardak miktarındaki kaynar su içine atınız. Bir miktar kaynayan karışımı ortalama otuz dakika demlenmeye bırakınız. Gün içersinde değişik saatlerde birer bardak içebileceğiniz bu karşım terleme sorununuza küçük bir çözüm olacaktır.

Domates Suyu

İnanması oldukça güç olsa da domates suyu terleme mevzusunda oldukça etkilidir. Banyo esnasında terleme mevzusunda sorun yaşadığınız bölgeleri domates suyu ile ovup 15 ile 20 dakika içinde durulanırsanız aradaki farkı sizlerde görmüş olacaksınız.

Ödem Söktürücü Çaylar

Vücutta biriken sıvılar bir halde dışarı atılmalıdır ve bu dışa atılımlar terleme yada idrar olarak seyreder. Ödem söktürücü çayları kullanarak idrar yöntemiyle vücuttaki fazla sıvıların atılması sağlanır ve terleme miktarı en aza indirilir. Geven Çayı, adaçayı, maydanoz suyu, kiraz sapı suyu, karanfilli tarçın suyu ve piyasada bulunan biçim çaylar oldukça ödem söktürücü etkiye haizdir.

Meyve Asitleri

Yapısında ilişik bulunan meyveleri yada sirke şeklinde sıvıları koltukaltınıza kullanırsanız terleme mevzusunda oldukça yol kat edebilirsiniz. Terleme miktarında bir ihtimal bir değişme olmaz sadece oluşabilecek fena kokuyu engellersiniz. Su ile seyrettiğiniz sirkeyi koltuk altınıza sürerek 20 dakika beklettikten sonrasında durulamalısınız. Aynı şekilde limonu da gece yatmadan koltuk altınıza uygulamalısınız. Durulama gerekmez.

Ter Önleyici Karışımlar Sağlığa Zararı olan Mıdır?

Ter mevzusunda insanların savaşım etmesi oldukça zahmetlidir. Bundan dolayı terleme vakası her gerçekleşebilen bir vakadır ve karşısında bir tedavi uygulamak yada naturel yöntemlerle bu durumu en aza indirgemek için geliştirilen birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerin pek bir çok yüzyıllardır uygulanmakta olan ve doktorlar tarafınca onaylanmış ürünlerdir. Paraben içermeyen ve alkol bulundurmayan Antiperspirant deodorantlar da oldukça sağlığa uygun ürünlerdir. Sadece kullanım şekline oldukça dikkat edilmelidir. Şundan dolayı deodorantlar temiz deriye uygulanır.

Koltukaltı Kokusu Nasıl Önlenir?

Koltukaltı kokusunun sebebi aslına bakarsak terimiz değildir. Bu bölgede yaşayan bakterilerdir. Bu durumda şahıs eğer hijyenine dikkat etmezse, günlük duşunu almazsa yada teri önleyici materyaller kullanmazsa ortamın nemli hale gelmesinden yararlanan bakteriler üremeye adım atar. Bakterilerin çoğalması ise koku oluşmasını sağlar. Bu durumda günlük yada gün aşırı duş almak, duş almak mümkün değilse eğer sabunlu bir suyla koltukaltını silmek benzer biçimde önlemlere başvurulmalıdır. Kafein yada baharat yönünden yoğun yiyecekler terk kokusunda artışa niçin olur. Aşırı terleme yaşayan kişiler bu gıdalardan uzak durmalıdır. Hem de bileşik giysilerde terleme yaratır ve bu yüzden pamuklu yada ipekli giysilerin giyilmesi terlemeyi en aza indirger.

Rutin Koltukaltı Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Koltukaltı temizliğinde antibakteriyel sabunların kullanılması oldukça tavsiye edilen bir durumdur. Bu sabunlar koltukaltı bakterilerini üremesini engellemede oldukça başarıya haiz sabunlardır. Sadece eğer kişinin cildi fazlaca kırılgan ise cildin pH değerinin artmasına ve tahriş olmasına niçin olabilir. Teri önleyici ürünlerin günlük olarak kullanılması gerekmektedir.

Aşırı Terleme Tedavi Şekilleri

Deodorantlar, Antiperspirant ürünler ve bitkisel çözümler aşırı terleme yaşayan kişilerde yeterince çözüm oluşturmayacaktır. Bu tip kişilerin yaşam kaliteleri oldukça düşmüş olduğu için yeni tedavi şekilleri geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin içinde en iyileri olarak iyontoforez, botoks yöntemi ve cerrahi yöntemlerdir.

Botoks Yöntemi

Botoks ter bezleri ile sinirler içinde iletimi bozduğundan ter bezlerinin emek vermesinı en aza indirger. Ufak iğneler yardımıyla her iki koltukaltına deri içine ilacın enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Tesiri averaj 2 yada 12 ay sürer. 100 kişiden 5 inde etkisiz olma durumu vardır. Uygulamadan 1-2 gün sonrasında tesirini gösterir. Ter ya tamamen biter ya da oldukça azalır.

İyontoforez

Ter bezlerine elektrik akımı yollayarak terlemenin durdurulması işlemidir. Evde uygulanması mümkün olan bu yöntem koltuk altına ve ellere uygulanabilecek pedleri de vardır. Averaj haftada 3 – 4 kez uygumla gerektirir. Oldukça etkili bir yöntemdir. Sadece kullanımı birazcık zor olduğundan kısıtlanmaktadır.

ETS Cerrahisi

Oldukca şiddetli olgularda uygulanacak bir yöntemdir. Genel anestezi altında uygulanır. Koltukaltına giden sinirler kesilerek ter bezleri sinir iletimi engellenir. Her terleme türü için uygulanması mümkün olmayan bu yöntem öteki tedavi türlerine yanıt vermeyen kişiler için kullanılır. Göğüs cerrahları tarafınca uygulanır. Refleks terlemeye yol açması şeklinde bir durum söz mevzusudur.

Koltukaltı Tüyleri Koku Yapar Mı?

Koltukaltı tüylerinin pek fazlaca yararlı fonksiyonu bulunmuş olduğu şeklinde dezavantajları da vardır. Mesela tüylerin dibinde yaşayan bakteriler ter benzer biçimde nemli bir ortam var ise apselere, kıl dibi iltihaplarına ve alev ateş hastalıklara dahi yol açabilmektedir. Bu durumda koltukaltı temizliğine oldukça ehemmiyet verilmelidir ve tüy temizliği sıkça yapılmalıdır. Terin vermiş olduğu fena koku yayılımı bu şekilde en aza indirgenmiş olacaktır.

Related posts