Kişiye Özel Diyet Nedir Nasıl Yapılır?

Kişiye Özel Rejim Nedir?

Her kişinin kendine özgü fizyolojik özellikleri vardır. Kişiye özel rejim nedir açıklamaya çalışalım; kişinin anatomik özellikleri baz alınarak hazırlanan bir rejim programına kişiye özel rejim programı denir.

Bu program hazırlanırken kişinin günlük yaşam seçimi da göz önünde bulundurularak hareket edilir. Bu yüzden bir şahıs kendine özel hazırlanmış programı başkalarıyla paylaşmamalıdır. Daha doğrusu bir kişide işe yarayan rejim programı bir başka kişide işe yaramayabilir. Bu sebeple kişiye özel rejim ılistesi hazırlanmış olur ve uygulanır.

Bir diyetisyen zayıflamak isteyen hastanın profilini iyi tanımalıdır. Bununla beraber kişinin toplumsal yaşamını iyi çözümlemelidir. Mesela sabahları uyanma saatini, akşamları kaçta uyuduğunu, iş düzeninin ne şekilde seyrettiğini bilmelidir.

Kişiye özel Rejim Listesi Hazırlarken Kan Değerlerine Bakılır

Bir rejim programı hazırlanırken ilk olarak kişinin kan değerlerine bakılmalıdır. Bu oldukça ehemmiyet arz eder. Kanda bulunan şeker düzeyini, kolesterolü, karaciğer enzimlerinin emek verme seviyesini, B12 ve demir değerlerini, tiroit fonksiyonlarının değerlendirilmesini kapsayan bu tahliller kişiye özel hazırlanması ihtiyaç duyulan gıda takviyesinin belirlenmesine destek olmaktadır. Kişiyi rejim programına uyarlamak adına sevilmiş olduğu ya da alerjisi olan gıdalar programda yerini bulur.

Kişiye Özel Rejim Nasıl Yapılır?

Bireye özel hazırlanmış, yaşam koşullarına uygun, öğünlerini ne vakit aldığına nazaran tasarlanmış, gün içindeki hareket etme potansiyeline uygun tarzda hazırlanmış olmalıdır. Kişide mevcud bir hastalık var ise daha da kötüye gitmesini engelleyecek bir program hazırlanmalıdır. Bu program kişinin istenilen forma gelmesini sağlamalıdır. Kişiye özel diyetin en belirgin özelliklerinden biri kişiyi motive edecek yiyeceklerden kısaca onun sevilmiş olduğu yiyeceklerden oluşmasıdır.

Kişiye Özel Rejim Boy ve Kilo Ölçümü

Kişiye özgü hazırlanan rejim programlarında bakılan en mühim hususlardan birisi boy – kilo ölçümü dür. Her ferdin boy uzunluğu bir değildir ve yalnız kiloya bakarak bir program hazırlamak kişinin boy kilo endeksine uygun olmaz. Evrensel formlar vardır ve bu formlara bakılarak kişinin zayıf mı yoksa fazla kiloda mı olduğu ya da ideal ağırlığa haiz olup olmadığına bakılır. Vücut bir tek yağlardan ibaret değildir ve kişide kemik ağırlığı, kas ağırlığı ve yağ ağırlığı oranına bakılır. Tüm oranlar karmalanır ve kişiye özgü olan sıhhatli beslenme programı oluşturulur. Rejim programın hazırlanmasına baş etken vücuda alınan kalorinin harcanan kaloriden fazla olması gerekmesidir.

Kişiye özel Rejim Programında Uygulanan Tahliller

Bu rejim programı hazırlanırken kişiyle birebir görüşme ayarlanmalıdır. Bu şekilde onun tüm özellikleri saptanır ve bu şekilde ona özel program hazırlanması mümkün hale gelir. Son 6 ay dahilinde yapılmış bir kan testi var ise hastadan o istenir. Eğer yoksa eğer yenisi istenilir. Hemogram değerlerinin bakılmış olduğu bu tahlilde kişinin rejime olan dayanıklılığı tespit edilir. Vücudun yapı taşlarından olan B12 ve demir şeklinde maddelerin vücutta bulunma oranına bakılır. Kişinin dönemsel durumlarına nazaran tahlile başka maddeler de eklenebilir. Açlık ve tokluk şekerine bakılmalıdır. İyi ve fena kolesterol dengesi araştırılmalıdır. Rejime girilen programa nazaran tahlillerin içerikleri değişimler izah edebilir.

kisiye_ozel_diyet

Kişiye özel Rejimde Metabolizma Hızı

Kişiye özgü hazırlanan rejimlerde metabolizma hızı devreye girmektedir. Metabolizma hızı ise cinsiyet farkına ve yaş farkına nazaran değişkenlikler gösterir. Metabolizma hızı ölçülebilmektedir ve buna hususi cihazlar bulunmaktadır. En kapsamlı ve en mühim ölçüm şekillerinden birisi oksijen maskesi yardımıyla meydana gelen yöntemdir.

Vücuttaki oksijenin tüketim oranından yola çıkılarak kişinin metabolizma hızı ölçülmektedir. Bu yöntem oldukça masraflıdır ve diyetisyenler çoğu zaman vücut ölçüm cihazlarından yararlanmaktadırlar. Mesela bir ferdin kas kitlesi yoğunluktaysa metabolizma hızı da o yoğunlukla paraleldir. Erkekler hanımefendilere nazaran daha süratli bir metabolizmaya haizdir. Kas yerine yağ kitlesi yoğunluktaysa metabolizma için bu tam tersi tesir yaratmaktadır. Metabolizma hızını çoğaltmak isteyen bir kişi tertipli rejim programına uymalıdır ve sık sık yiyecek yemelidir.

Şahıs Kendini Rejime Nasıl Motive Etmelidir?

Rejim yapmak oldukça kolay ve bir o denli da zor bir iştir. Hayatınızı belli bir düzene oturtmanız ve peşinden o düzene ayak uydurmanız gerekmektedir. Bu düzenin sizlere ola getirisini fark ettiğiniz süre rejime adapte olmanız daha da kolay olacaktır. Sadece faydalarını görmek isteyen bir şahıs sabırlı olmalıdır bundan dolayı rejim meyvesini bir süre sonra vermeye adım atar. Var ise bir sıhhat sorununuzun kişiye özel rejim yardımıyla oldukça azaldığını farkına varacaksınız ve bir hastalığın tertipli beslenme yardımıyla kaybolduğunu fark edebileceksiniz. Rejim için aynaya bakıp kendinize bir söz vermelisiniz.

Related posts