Kış Diyeti

Diyet her mevsimde yapılabilen bir yeme alışkanlığıdır. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için mutlaka ideal kilomuzun altında veya üstünde olmamalısınız. Bunun için diyet insan sağlığı için önemli bir yemek yeme aktivitesidir. Sağlıklı zayıflama için kilo verdirmeye yardımcı olan diyetler herkes tarafından uygulanabilen fazla kilolardan kurtulmak isteyen kişiler içindir. Pek çok diyet türü bulunmaktadır. Bu diyet türleri kışın ve diğer mevsimler yapılabilmesi mümkündür.

Kışın kilo verdirmeye yardımcı olan diyetler sağlık açısından da sağlıklı zayıflama için oldukça önemlidir. Siz de bu diyet programına bağlı kalarak kışın istediğiniz kilo seviyelerine ulaşabilirsiniz. Ve kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bu diyet listesinde yemeniz ve uzak durmanız gereken listeler verilecektir. Bunlara uyarak sağlıklı zayıflama gerçekleştirebilirsiniz.

 Uzak Durmanız Gereken Besinler

Kış aylarında uzak durmanız gereken besinlerin listesi şunlardır;

1) Gazlı İçecekler

Özellikle asitli ve yüksek miktarda şeker içeren bu besinlerden uzak durmanız kilo vermeniz açısından iyi bir fit kalma aktivitesi olacaktır. Sadece kışın değil tüm mevsim bu gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durmanız ideal kilo seviyenizi korumanızda yardımcı olacaktır.

2) Alkol

Alkol’de uzak durmanız gereken içecekler arasında yer alıyor. Alkol içermiş olduğu yoğun kalori ile birlikte kil vermenizi zorlaştırıcı etkisi bulunmaktadır. Bunun için kış diyeti uygularken alkolden uzak durmanız gerekmektedir.

3) Tatlılar

Tatlılar kilo almamızı sağlayan ve fit kalma görüntüsünü ortadan kaldıran besinlerdir. Çikolata, bisküvi, pasta gibi besinlerden kış boyunca uzak durarak iyi bir şekilde kilo verebilirsiniz.

4) Karbonhidratlar

Karbonhidrat içeren besinler kilo almamızı sağlayan besinler arasında ilk sırada yazılabilir. Ekmek, kurabiye, börek, çörek gibi besinler kilo vermemizi engellediği gibi vücudun yağlanmasına da ön ayak olmaktadırlar. Bundan dolayı karbonhidratlı besinleri mümkünse az seviyede tüketmek sağlıklı bir kış diyeti için önem teşkil etmektedir.

Kış Diyeti Nasıl Olmalıdır?

Kışın diyetinizi en iyi şekilde gerçekleştirebilmeniz ve formda kalabilmeniz amacı ile tüketmeniz gereken bazı besinler bulunmaktadır. Bu besinleri tüketirken yanına egzersizleri de ekleyebilirsiniz. Yürüyüş ve spor bu besinlerle birlikte desteklenmelidir. Özellikle kış aylarında vücut daha az hareket ettiği için ve soğuktan dolayı metabolizma sistemi yavaşlamaktadır. Metabolizmanın yavaşlaması ile birlikte kilo verme de yavaşlayacaktır. Bundan dolayı sağlıklı bir şekilde diyet yapmak gerekir.

En Önemli Öğün Kahvaltı

Kış diyeti uygulayanların dikkat etmesi gereken en önemli öğün kahvaltıdır. Karbonhidrattın az ve proteinin bol olduğu iyi bir kahvaltı metabolizmayı da canlı tutacaktır. Bundan dolayı kahvaltıyı az yapmak doğru bir tercih olmayacaktır. Uzun süre aç kalmış vücudun kahvaltı da iyi beslenmesi gerekiyor. Buda metabolizmanın canlanması demektir. Kahvaltıda ekmeği yani karbonhidratı az tüketmeniz yumurta, bal gibi gıdaları da tüketmeniz gerekmektedir.

Sıvıyı Bol Alın

Kışın soğuk hava metabolizmayı bir hayli yavaşlattığından dolayı dışarıda değil de daha çok içeride vakit geçiriyoruz. Kışın vücudumuzun yağ yakması ve metabolizmayı canlı tutabilmek amacı ile iyi bir oksijen almamız gerekmektedir. Diyetimizi uygularken de sıvı almaya da özen göstermelisiniz. Bol bol alacağınız sıvı ile kilo vermenize yardımcı olabilirsiniz. Bol bol sıvı almak vücuttaki ödemleri atılmasına da yardımcı olacaktır.

Bezelye bamya ve kuru incir gibi gıdaların kalorisi azdır. Bundan dolayı akşam öğünlerimizde bu besinleri tüketmek kilo verme açısından önem teşkil edecektir. Bağırsak sağlığı için de ve bağırsağın düzgün çalışması için bu besinlerin tüketimi önemlidir. Bağırsaklarımız ne kadar düzgün çalışırsa o kadar hızlı kilo vereceğimizi unutmamalıyız. Bu diyeti de fiziksel egzersizler ile desteklemek oldukça önemlidir.

Related posts

Leave a Comment