Karabuğday Diyeti ile Nasıl Zayıflanır

karabuğday tohumu

Karabuğday ülkemizde fazla bilinmeyen bir bitki olmasına rağmen dünyanın birçok bölgesinde önemli ölçüde üretilmekte ve kullanılmaktadır. Karabuğday deyince her ne kadar aklımıza bunun bir tahıl çeşidi olduğu gelse de aslında karabuğday bir tahıl değil, normal buğdayın aksine çift çenekli, daha büyük çiçeklere sahip bir bitkidir. Bu farklılık hem çok daha yüksek rakımlarda yetiştirilebilmesini sağlar hem de buğdayın sahip olduğu bazı olumsuz etkilere karşı koruma sağlar.

karabuğday bitkisi ve tohumları

Karabuğday yaklaşık %70 oranında nişasta içerir ve bu nişasta dirençli nişastadır. Bu sayede düşük glisemik indekse sahiptir.  Düşük glisemik indeksli diyetlerin, kan şekerini düzenlediği, obezite ile savaştığı bilinmektedir. Böylece diyabet gibi kronik hastalıkların mücadelesinde kullanılabilmektedir. Karabuğday ayrıca kötü kolesterolü azaltarak hipertansiyona karşı da önemli bir üründür. Kardiovasküler rahatsızlıklarda ve kansızlıkla mücadelede de iyi bir alternatiftir. Normal buğday çeşitlerine göre çok daha yüksek bir antioksidan içeriğine sahiptir, böylece yaşlanmayı ve serbest radikallerin verdiği zararları azaltır.

Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda bağırsaklardaki bakteri florasını düzenleyerek bir probiyotik ürün olduğu da gösterilmiştir. Karabuğdayın protein içeriği, diğer buğday türlerinin içerdiği proteinden besinsel olarak üstündür. İçeriğinden bulunan proteinler hayvansal proteinler ile daha yakın ilişkilidir böylece vegan beslenmesinde çok önemli bir yere sahip bir ürün olarak kullanılabilir. Bu proteinler ile birlikte profilaktik değeri yüksek olan flavanoid, fagopirin ve tiamin gibi bağlayıcı proteinleri içerir. Bu proteinlerin kolesterol düşürücü ve anti hipertansiyon etkisi vardır.

Demir içeriği diğer bilinen buğday türlerinin arasında en yüksek olan gıdadır, Böyece kansızlık sorunundan müzdarip biyerler için karabuğday diyeti anemi tedavisine güzel bir cevap olabilir. Özellikle vejetaryen beslenen kişiler için iyi bir tercihtir. En önemli özelliklerinden biri de glüten içermemesi sayesinden hem gaz yapmaması hem de çöylak hastaları için çok değerli bir gıda olmasıdır. Bu özelliği sayesinde glütensiz gıdaların besin değerlerinin zenginleştirilmesinde kullanılır. İçerdiği yüksek diyet lifi sayesinde karabuğday diyeti ile zayıflamak oldukça avantajlı olacaktır.

Tüm bu sağlık faydalarının yanında içerdiği bazı proteinler ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Karabuğday içerisinde bulunan IgE proteini en önemli içeriği nedeniyle en önemli gıda alerjeni olarak kabul edilir. Tansiyonun hızla düşmesiyle anafilaktik şoka neden olur. Bu yüzden herhangibi alerjiye sahipseniz ya da sahip olabileceğinizi düşünüyorsanız bir doktora danışmalısınız. Karabuğday diyeti için ilk kez başlıyorsanız küçük miktarlarda birkaç gün ara ile test etmeniz faydalı olacaktır.

Karabuğday gıda sanayisinde Kek, ekmek, makarna, şehriye, muffin, kraker, kurabiye, krep, tortilla gibi temel gıda maddelerinin üretiminde kullanılmaktadır.  Çin ve yakın ülkelerde ise genellikle doğrudan pilav olarak tüketilmektedir. Karabuğdayın çorbalardan tatlılara kadar kullanıldığı birçok tarif de mevcuttur.

Karabuğday ile Diyet Önerileri Nelerdir

Karabuğday bir çok farklı şekilde tüketilebilir, Herkesin damak tadı farklı olduğundan kişisel tercihlere göre seçilen bir diyet çok daha kalıcı olur. Sevmeden yapılan hiç bir şey başarılı olamayacaktır.

1.Karabuğday Lapası Nasıl Hazırlanır?

Karabuğday lapası ile kilo verme programı oldukça sıkı ve zordur, neredeyse tüm diyet boyunca sadece karabuğay yemeniz öneriliyor. Bu lapa kefir ile birlikte metabolizmanın bir çok ihtiyacını karşılıyor olmasına rağmen tamamen yeterli değildir. Bazı kaynaklarda bu diyetin 30 gün boyunca sürdülücebileceği belirtilmiş olsa da diyetisyensirlari.com olarak hiç bir yoğun diyeti veya kürü 2 haftadan uzun süre tavsiye etmiyoruz. Ayrıca karabuğday bazı kişilerde alerjiye neden olabilir bu yüzden yukarıda bahsettiğimiz tüm konular bu kürler için geçerlidir.

Herhangibi bir olumsuzluk hissettiğinizde bir doktara görünekte fayda var.

Yinede bu diyetle birlikte ara öğün olarak meyve, meyve püresi, veya kuru meyve, yoğurt tüketebilirsiniz. Yine ihtiyaç hissederseniz az miktarda yağsız et, çorba ilave olarak tüketebilirsiniz.

Malzemeler:

  • Yarım su bardağı karabuğday .
  • 1 su bardağı kefir (Bulmazsanız veya beğenmiyorsanız su da kullanabilirsiniz).

Öncelikle buğdaylar bir süçgeç içince iyice yıkanmalı ardından bir kaba konularak üzerine kefir ilave edilmeli. Ardından bu karşımın gece boyunca bekletilecek. Artık karabuğday yapası hazırdır. Gün boyu (diyeti sürdüreceğiniz tüm günler için) acıktığını hissettiğiniz zamanlarda tüketebilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment