İnsülin direncine ne iyi gelir?

 

İnsülin direnci tedavisi nasıl yapılır?

İnsülin direnci olan kişiler sık sık acıkma, halsizlik, ellerde titreme ve kilo verememe benzer biçimde negatif problemler yaşarlar. Sadece, doğru beslenme ve yaşam alışkanlıklarıyla insülin direnci iyileşebilir, tekrardan sıhhatli olabilirsiniz. ‘Rejime Başlıyorum’ editörleri olarak, insülin direncine ne iyi gelir, insülin direnci olanlar nasıl beslenmeli benzer biçimde mühim sorulara yanıtlar veren, hususi bir rehber hazırladık.

Glisemik indeksi düşük besinler seçin

Bazı besinlerin, kan şekerini süratli yükseltip düşürme özelliği vardır, bunlara glisemik indeksi yüksek besinler denir. Her türlü şerbetli tatlılar, kuru yada yaş pastalar kan şekerini oldukça süratli yükseltip oldukça süratli şekilde düşürür. Bu tesir, insülin direncinin artmasına sebep olur. Çözüm için kan şekerini yavaş yükselten ve uzun süre tok tutma özelliğine haiz gıdaları tercih etmelisiniz. Mesela bulgur, çilek şeklinde besinler kan şekerini yavaş yükseltir.

Glisemik indeksi düşük gıdaları öğrenmek için tıklayınız

Mutfağınızda dostlarınız olsun

Fazla kilolardan ve insülin direnci hastalığından kurtulmak için dostları ve düşmanlarınızı iyi tanımalısınız. Her türlü hazır besin, cips, kola, buzlu çay, puding, şerbetli tatlı, kızartma benzer biçimde kan şekerini ansızın yükseltip düşüren besinler sizin düşmanınızdır. Bu yüzden, mutfağınızı ve dolabınızı paklayın, yalnız size dost gıdalara yer verin. Kilo verdiren bu besinler, rejim yaparken başarı göstermiş netice almanıza yardım eder.

Size dost gıdaları öğrenmek için buraya tıklayınız

Krom takviyesi kullanın

Krom takvsiyesi almak yada krom içeren besinlerle beslenmek, insülin direncine iyi gelir ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Günde 200 ila 400 mcg krom kullanımı, insülin direncinin azalmasına destek sağlar.

Günde 30 dakika hareket edin

Fazla kilodan, insülin direncinden ve stresten kurtulmak için günde minimum 30 dakika hareket etmelisiniz. Açıkhavada yürüyüş yapabilir, sevdiğiniz şarkılarda dans edebilir, bisiklet sürebilir, havuzda yada denizde yüzebilirsiniz. Mühim olan insülin direncini azaltmak için günde 30 dakika hareket etmektir.

Stresi azaltın

Her hastalığın altında stres yatıyor ve siz insülin direncinden kurtulmak istiyorsanız, stresi kesinlikle azaltmalısınız. Peki, bunu nasıl yapacağım diye düşünüyor olabilirsiniz, haklısınız ve size çözüm önerileri de sunuyoruz.

 

Related posts