Hamilelik öncesi sağlıklı kilonuza geliniz

Kilo gebelikte önemli bir rol oynar. İdeal kilonuzun altında da olsanız üstünde de olsanız gebelikte sorun teşkil edecektir. Bu sorunların sadece gebelik sırasında değil hem gebelik öncesi hem de bebeğin yetişkinliği döneminde dahi sonuçları olacaktır. Her iki durumda gebe kalmayı zorlaştıran etkenlerdir. Her insan için sağlıklı kilo farklıdır. Günümüzde boyumuza oranla kilo hesaplaması yapabilen vücut kitle endeksi ne bakarak sağlıklı kilonuzun ne kadar olması gerektiğini görebilirsiniz.

Boylarına göre aşırı zayıf kadınların erken doğum yapma ya da ortalamadan daha küçük doğum yapma riskleri vardır. Küçük doğan bir bebeğin ise gelişimi elbette daha yavaş olacaktır. Aşırı kilolu ya da obez kadınların ise doğumları sırasında komplikasyonların çıkması, zor doğum yapma ve ortalamanın üzerinde doğum olma riskleri fazladır. Ayrıca bebeklerinde yetişkinlik dönemlerinde kilo sorunları olma olasılığı yüksektir. Her iki durumda büyüme ve gelişmenin geri kalmasına sebep olabilir. Rahimde gelişmeleri kısıtlanan bebeklerin erişkin zamanlarında kronik hastalıkların ortaya çıkma riski daha fazladır.

Her ne kadar ideal kilo hesaplamak için vücut kitle endeksine bakabilecek olsak da yine de bir uzmana görünmekte fayda vardır. Sonuçta tartıda görülen ağırlığın ne kadarı yağ ne kadarı kas olduğunu bilmek zordur. Ama genel olarak kiloların sebebi yağdır.

Düşük kilolu kadınlar:

Kadınların kilo alması genellikle vermelerinden daha kolay oluyor. Ancak bazen aşırı diyet yapan, yeme bozuklukları olan ya da aşırı spor yapan kadınları kilo almaları çok zor olabilmektedir. Normalin altında olan kadınların gebe kalma olasılıkları oldukça düşük olabilmektedir. Uygun kiloya gelmeniz bebek sahibi olmanıza oldukça yardımcı olabilir. Yeme düzeninize yavaş yavaş arttırarak ve eğer spor yapıyorsanız yediğiniz kaloriden fazlasını yakmayacak şekilde aktivitelerinizi ayarlamanız kilo almanıza yardımcı olabilir.

 

Aşırı Kilolu kadınlar:

Aşırı kilo sadece görünüme ilişkin bir sorun değil aynı zamanda diyabet, kalp, safra taşı, solunum problemleri gibi birçok hastalığa sebep olur. Obezite kadınlarda ciddi oranlarda kısırlığa sebep olabilir. Obez kadınların gebeliğe bağlı diyabet, yüksek tansiyon, zor doğum ve sezaryen gibi durumlar ile karşı karşıya kalmaları sık görülmektedir. Aşırı kilolu kadınlar iri bebekler doğuruyor ve bu bebekler ileriki yaşamlarında kalp hastalıkları diyabet ve obezite gibi sorunlara daha yatkın oluyorlar. Eğer aşırı kiloyu iseniz beden ağırlığınızın yüzde onunu bile vermeniz gebe kalma şansınız ciddi oranda yükseltecektir. Kilo vermeye çalışırken ani şok diyetlerden kaçınmanız oldukça önemlidir yavaş yavaş bir şekilde kilo verecek diyetler yapmalısınız. Böylece bir gebe kalma durumu vücudunuz yetersiz beslendiği bir döneme denk gelmemiş olur. Eğer ideal kilonuza ulaşamıyorsanız moralinizi bozmayın verdiğiniz birkaç kilo bile size çok avantaj sağlayacaktır.

 

 

Related posts

Leave a Comment