Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz altı morlukları zaman içinde oluşup sıkıntılı bir durum yaratırken, ansızın oluşumları da bulunuyor. Her insanın merak etmiş olduğu göz altı morlukları nasıl geçer?

Bazı kişilerde ise genetik yatkınlık sebebi ile mor halka oluşumu bulunuyor. Mesela meşhur müzisyen Doğuş sürme şeklinde gözaltı morlukları vardır.

Makyaj yaparken kapatıcı baz uygulamak her durum için kullanılabile çözüm iken, naturel yöntemler ile de mor halkaları geçirmek mümkün olabiliyor.

Ani Oluşan Göz Altı Morlukları ve Çözümleri

Ani gözaltı morluklarının oluşumların sebepleri içinde uykusuzluk, bitkinlik, stres altında olmak şeklinde sebepler yer alır. Uyku düzenin sağlanması, yorgunluğun geçmesi ya da stresli süreci atlatmak kati çözüm yaratırken bunun yanında uygulanabilecek bitkisel çözümlerde vardır.

Ihlamur ya da siyah çayı demledikten sonrasında pamuk yardımıyla göz kapaklarınıza ılık olmak kaydı ile koyup ortalama 15 dakika bekletmek, hem gözlerinizi dinlendirir hem de morlukların azalmasına destek sağlar. Bu uygulamayı pişmemiş patates ve temiz bir tülbentle de yapmanız mümkün. Pişmeden patatesi dilimleyerek göz kapaklarınıza koyun ve tülbent ile oldukça bastırmadan bağlayın. Gene 15 dakika kadar beklemeye alın. Bu uygulama ek olarak göz de oluşan öteki rehasızlıklarında giderilmesinde etkili oluyor.

Uykunuzu günlük yedi saat kadar almanız morlukların oluşumunu engellerken, tertipli uyku da oldukça önemlidir. Düzensiz uyku, hem stresi oluşturur hem de uykunun kafi olmamasına niçin olur. Stres zamanlarında ise papatya ya da rezene çağı içmek sizlerin de sakinleşmenize destek olacaktır. Bu dönemlerde sakinlik veren nebat çayları ile bedeninize ve beyninize destek verebilirsiniz.

Bunların yanı sıra bilgisayar başlangıcında devamlı kalmak da göz altı morluklarına sebep olabiliyor. Bunun ana sebebi gözlerin yorulmasıdır. Uzmanlar tarafınca yapıla açıklamalara nazaran bilgisayar başlangıcında beş dakika süre harcadıktan sonrasında minimum bir dakika gözlerin dinlendirilmesi gerektiğidir. İş yaşamının yoğunluğunda bu durumun neredeyse olanaksız olması sebebi ile de bu göz yorgunluğunun giderilmesi için başka çözümler üretilebiliyor.

Bilgisayar başlangıcında devamlı kalma sebebi ile oluşan gözaltı morluklarına da gene yukarıdaki uygulamalar yapılabilir. Salatalık dilimlerlini gözlerinizde bir süre bekletip peşinden çaylı pamuk uygulaması yapmanız da gözlerinizin dinlenmesinde etkili bir çözümdür. Bilhassa bilgisayar başlangıcında devamlı bulunmanız ihtiyaç duyulan bir işiniz var ise bu uygulamayı her akşam yapmanız etkili netice almanıza destek sunar.

Naturel kürlerin yanı sıra tertipli olarak gözaltı kremlerini uygulamak da gözaltı morluklarının oluşumunu engeller. Bu sebep ile kullanılan gözaltı kremleri ek olarak kırışıkların oluşumunu da geciktirir.

Zaman içinde Kendiliğinden Oluşan Göz Altı Morlukları

Zaman içinde oluşan gözaltı morlularının tedavisi birazcık daha süre alan bir uygulama sürecine sebep olur. Bu durumun oluşmasında etkili olan sebeplerinde araştırılması gerekir. Zaman içinde oluşan gözaltı morlukları vücudun susuz kalmasından, sigara içmek, vitamin eksikliğinden, yetersiz beslenmeden, hormonlardan ya da karaciğer kaynaklı bir soruna işaret etmektedir.

 

  • Susuzluk Sebebi ile Oluşan Göz altı Morluklarına Çözüm

    göz altı morlukları nasıl giderilir
    göz altı morlukları nasıl giderilir

Susuz kalan vücutta damarlar genişler ve daha görünür hale gelir. Bu anlamda ilk etkilenen ise en ince ve en kırılgan olan gözaltı bölgemizdir. Suyu azca tüketerek alkol ya da kahve içen kişilerde de gözaltı morlukları oluşur. Hem susuzluk hem de cildin oksijenlenmesinde azalma olduğundan dolayı bu durum yaşanıp. Vücudun su ihtiyacı karşılandığında damarlar eski haline döner. Bu zamanda su tüketimini artırmanın yanı sıra 100 gram kadar ebegümecini bir elma suyunda ezin ve bu krem kıvamlı kürü gözaltınıza sürerek 10 dakika beklemeye alın. Bu uygulamayı her gün yapmak yerine 3 günde bir uygulamanız gerekir.

  • Sigara İçilmesi Sonucu Oluşan Gözaltı Morlukları

Sigara ve de alkol tüketilmeleri sebebi ile gözaltı morluğunun yanı sıra nefes ve mat bir ten de oluşur. Bunun oluşum sebebi vücudun oksijen olarak fakirleşmesidir. Eğer sigara ya da alkollü bırakamıyorsanız. Oksijen ihtiyacı için temiz havada devamlı dolaşmak, spor yapmak ve çeşitli aktivitelere katılmak yararlı olur. Bunun yanı sıra oksijen uygulaması için güzellik salonlarına da gidebilirsiniz.

  • Vitamin Eksikliği Sebebi ile Oluşan Gözaltı Morlukları

Böbrek üstü bezlerinin çalışmasına tesir sahibi olan vitaminlerin vücudumuzda azalması ile gözaltı morlukları oluşur. Bilhassa K vitamini, C vitamini, B vitamini ve E vitaminin azalması ile emek harcama düzeni bozulan böbrek üstü bezleri sebebi ile koyu halkaların yanında şişme de görülür. Bu sebep ile oluşan gözaltı morlukları için de doktora başvurarak testlerin yapılması ve tanını konulması ile lüzumlu vitamin desteğinin alınması gerekir.

  • Düzensiz ve Yetersiz Beslenme ile Oluşan Gözaltı Morlukları
göz altı morlukları nasıl giderilir
göz altı morlukları nasıl giderilir

Düzensiz ya da yetersiz beslenme sonucunda vücudun lif dengesi bozulur, vitamin emilimi azalır ve kanın vücuttaki dolaşımı farklılaşır. Bu sebeplerden dolayı da sağlıksızlaşan vücutta gözaltı morlukları oluşur. Tertipli beslenemeye geçilerek çözüm yaratılabilir. Bunun yanında beslenmenizde çay ve şekeri azalmak da çözüme destek sağlar. Tuz oranı yüksek olan beslenme vücuttaki suyun azalmasına sebep olup, damarların genişlemesine ve belirginleşip koyu görüntü yaratmasına vesile olur.

  • Hormonlardan Dolayı Oluşan Gözaltı Morlukları

Hormon değişimleri çoğu zaman bayanların gebelik ya da aylık tane dönemlerinde yaşanır. Bu dönemlerde vücudu kansız kalması sebebi ile gözaltı morlukları ve gözaltı halkaları oluşabiliyor. Bu sebep ile oluşan gözaltı morlukları için kan tedavisi görmeniz gerekebilir. Doktorunuza başvurarak tahlillerinizi yaptırıp, sonucuna gore tedavinizi olabilirsiniz.

göz altı morlukları nasıl giderilir
göz altı morlukları nasıl giderilir
  • Karaciğer Sebebi ile Oluşan Gözaltı Morlukları

Karaciğer sebebi ile gözaltı morlukları oluşabilmektedir. Bu karaciğerde oluşan rahatsızlanmanın habercisi olup, bu şeklinde durumlarda doktora muayene olunarak, tedaviye başlanması gerekir.

Genetik Sebeplere Dayanan Gözaltı Morlukları İçin Çözüm

Genetik faktörler ile olan gözaltı morluklarının çözümleri için uzmanlardan yardım almanız gerekir. Oldukça koyu ya da oldukça açık temlilerde oluşabilen kalıcı gözaltı morlukları çeşitli tedavi şekilleri ile geçirilebiliyor.

Related posts