Gerekli tedbirleri alarak sağlıklı bir hamileliğe hazır olunuz.

Gerekli tedbirleri alarak sağlıklı bir hamileliğe hazır olunuz.

Sağlıklı Fiziksek Aktiviteler yapın:

Düzenli fiziksel hareketler ile sağlıklı bir kilo ya ulaşabilir ve bunu koruyabilirsiniz. Bu da daha önce açıkladığımız gibi Sağlıklı bir gebelik için oldukça önemlidir. Sürekli ve doğru bir aktivite içerisinde bulunan kadınlar gebeliğe uygun bir kilo da başlar ve hamilelikte fazla kilo alma ya da hamilelik sonrası verilemeyen kilolar ile karşılaşma riski çok daha az olur. Düzenli olarak egzersiz yapmak iyidir.

Spor yaparken en az 30 dakika ve bunun haftada 3 4 gün olmasını hedefleyin. Bunu ister evde yapacağınız yoga, plates, step, basit ağırlık kaldırmalar ile isterseniz parkta bahçe de yürüyüş gibi kendi başınıza yapınız. İsterseniz düzenli olarak bir spor ya da jimnastik salonuna giderek yapın.

Kardiovasküler egzersizler, kalp sağlığınızı güçlendirmede ve yağ yakmada oldukça etkilidirler. Ağırlık egzersizleri ile kas sisteminizi güçlendire bilirsiniz. Beliniz ve karın kaslarınız ile yaptığınız egzersizler, hamileliğin ileri zamanlarında bebeğinizin ağırlığı ile başa çıkmanızda oldukça yardımcı olacaktır.

Her şeyde olduğu gibi sporun da fazlası zararlı olacaktır. Aşırı spor yapan ve zayıf kadınların hamile kalabilme oranlarının düşük olduğunu söylemiştik. Ayrıca hamile kalmadan önce yaptığınız egzersiz miktarını hamilelik boyunca azaltmanız faydalı olacaktır. Aksi takdirde bebeğiniz için gerekli olan yeterli kiloyu almakta zorlanabilirsiniz. Hamilelik sırasında özellikle yorucu bir spor yapmaktan kaçının ve yapacağınız her hareketi doktorunuza danışın.

Sağlıksız Alışkanlıkları Bırakın:

Alkol, Sigara, Uyuşturucu gibi bağımlılık yaratan maddeler bebeğiniz için oldukça zararlıdır. Hamilelik sırasında kesinlikle kullanılmaması gereken bu maddeleri bırak bazı kadınlar için zor olmazken bazıları için ciddi zorluklara sebep verir. O yüzden hamilelik öncesinde azaltmaya hatta bırakmaya çalışın. Kahvede bulunan kafein de aynı şekilde hamilelik sırasında tüketilmemesi gereken bir maddedir. Bağımlılık yapmasalar şekerli yiyecek ve içecekler de hamilelik sırasında azaltması zor olmaktadır. Bunun için hamile kalmadan önce alışkanlıklarınızı kontrol etmek çok daha verimli olacaktır.

Tıbbi Hastalıklarınızı Hamilelik Öncesi Tedavi Edin:

Herkesin bildiği gibi hamilelik döneminde ilaç kullanmaktan kaçınılmalıdır. Küçük bir diş probleminiz varsa bile bunu hamilelik öncesinde tamamen kontrol altına almalısınız. Hamilelik sırasında vücut direncinin azalması ile oluşacak her türlü sorun başa çıkılması çok daha güç hale gelebilir. Diyabet, kalp hastalıkları gibi hastalıklarınız varsa önceden doktorunuz ile konuşarak ileride olabilecek sorunlara karşı bir adım önde olmanızı sağlayınız.

Hazır yiyecekler yerini kolay hazırlanan sağlıklı gıdaları öğrenin:

Günümüzde yemek için fazla vakit bulamıyoruz. Hazır gıda tüketimine kapılmış durumdayız ancak bu hem kendi sağlığımız için hem de bebeğimizin sağlığı için hiç de iyi değildir. İşteyken ya da diğer işler ile koştururken yanınızda her zaman bir parça meyve, sebze dilimleri, az yağlı süt ürünleri bulundurmayı alışkanlık haline getirin. Tam tahıllı kraker ve kuru yemişler gibi atıştırmalıklar sizi hazır gıdalardan uzak tutmakta fayda sağlayacaktır. Meyve ve sebzeleri önceden doğrayıp küçük poşetlere koyarsanız aceleniz olduğundan hızlıca alıp çıkabilirsiniz. Ayrıca sık gittiğiniz mekânların yakınlarında ki manavları da önceden biliyor olmanız gidip şekerli hazır gıda almak yerine buradan bir parça meyve almanızı hızlandıracaktır

 

Related posts

Leave a Comment