Gebelikten Önce Folik Asit ve Demir Desteği Alınız

Amerikalılar için beslenme rehberi(2005) Doğurganlık çağına gelmiş tüm kadınların folik asit içeren besinler tüketmesini öneriyor.  Folik Asit beyin ve omurilikte doğum kusurlarının önlenmesinde önemli bir maddedir.

Folik asit diğer adıyla folat; fetüsün gelişimi ve özelliklede bebeğin sinir sisteminin gelişiminde oldukça etkendir. Bebeğin siniri sistemi ilk oluşan organlardandır. Daha hamileliğin 26 gününde beyin ve omuriliği oluşturan nöral tüp adı verilen bir yapı meydana gelir. Nöral tüpün tam olarak kapanabilmesi için folik asit şarttır. Bunun olmaması sonucunda ortaya çıkan spina bifida hastalığı, sinir tahribatına, bacak felcine ve öğrenme bozukluklularına sebep olabilir. Dediğimiz gibi bu olay daha ilk bir ay içerisinde gerçekleştiğinden genelde gebe kalındığını öğrenildiğinde folik asit takviyesi için geç kalınmış olmaktadır. Bu yüzden hamile kalmadan önce uygun beslenme ve doktorunuzun önereceği özel ilaçlar kullanılmalı.

Yüksek folat içeren bazı gıdalar:

Özel kahvaltı gevrekleri
Nohut
Barbunya
Kuşkonmmaz
Ispanak
Marul
Kuru fasulye
Buğday rüşeymi
Portakal Suyu

Demiri Arttırın

Demir eksikliği neredeyse tüm dünyada en sık görülen gıda eksikliklerindendir. Sıklıkla küçük çocuklar ve Doğurganlık çağındaki kadınlarda özellikle de hamilelerde görülür. Demir eksikliği kansızlık yani anemiye sebep olur. Hamilelik döneminde Demir ihtiyacınız üzerinden gelmek çok zor olur çünkü bebeğinizin ihtiyacı ile birlikte almanız gereken demir iki katına çıkacaktır.

Demir vücuttan az miktarlarda depolanan bir maddedir. Özellikle adet sırasında kaybedilen kanla birlikte demir kaybı olmaktadır. Eğer kaybettiğiniz demiri almazsanız ciddi oranda kansızlığa yakalanabilirsiniz. Buna stres, sinirlilik yorgunluk gibi durumlar eşlik edebilir. Ancak kişiden kişiye bu etkiler görünmeye de bilir. Gebe kalmadan önce kan testi yapmanız iyi olacaktır.  Eğer doktor tarafından önerilmediyse gebe kalmadan önce demir ilacı alımına gerek yoktur anca yine de Demiri yoğun içeren gıdalar tüketmeniz sağlıklı olacaktır.

Hayvansal gıdalarda bulanan demir, bitkisel gıdalarda bulanan demire oranlar vücut tarafından çok daha kolay emilir. Yine de C vitamini ile birlikte tüketilirse bitkisel kaynaklardan demir alınımı artar.

Yüksek Demir İçeren Besinler

İstiridye
Yağsız kırmızı et ya da tavuk budu
Demirle zenginleştirilmiş gevrekler
Yumurta
Ispanak
Pazı
Kuru fasulye
Kırmızı erik suyu
Kuru üzüm

 

Related posts

Leave a Comment