GEBELİKTEN ÖNCE BESLENME

 

Daha iyi beslenmeye başlayın.

Tabi sağlıklı beslenmek demesi kadar kolay olsa hepimiz sağlıklı besleniyor olurdur:) .Diyet, kilo verme, fitnes ve beslenme üzerinde günümüzde çok büyük bir ilgi olmasına rağmen buna uyabilen insan sayısı çok azdır. Sadece besin sağlamak amacıyla yemeliyiz ancak yeme eylemi günümüzde birçok toplumsal durum ile etkilenmektedir. Arkadaşalar ile sohbet etmek için bile bir şeyler yemek içmek zorunda kalıyoruz. Her ne kadar bunların bilincinde olsak da buna rağmen bunları uygulamakta zorlanıyoruz.

Neyse ki dünyaya yeni bir birey getirme fikri kararlılığımızı arttırabilir ve motivasyon sağlayabilir. Alışkanlıkları uzun süre değiştirmeye vesile olabilir. Hamilelik öncesi tüketim alışkanlıklarını değiştirmek hem bebeğin gelişimi için hem de sağlık için faydalı olacaktır

Şunları Fazla Tüketin:

Tam tahıllar: Bu guruba tam buğday unundan veya başka tam tahıl ürünlerinden yapılmış ekmek, makarna, kraker ve diğer hamur işleri ile kahverengi pirinç, yulaf, akdarı, arpa ve mısır gibi diğer tahıllar girer. Bunlar daha fazla besin maddesi içerir ve sağlıklı bir metabolizmaya yardımcı olur.

Meyveler ve Sebzeler: Her ana ve ara öğünde sebze ve meyve yemeye çalışın. Bunlara demir ve C vitamini içeren gıdaları da eklemeyi unutmayın.

Düşük yağlı, sahip yüksek besin değerli proteinler: Hamileliğiniz sırasında protein alımını arttırmanız gerekecek. Bunun için yağsız etleri, düşük yağlı ya da yağsız süt ürünleri ile baklagiller, bezeyle, kuruyemiş ve tohumlar gibi protein yönünden zengin gıdalar yemeyi alışkanlık haline getirmeye çalışın.

Doymamış yağlar: Doymamış yağlar sadece sizin kalbiniz ve dolaşım sisteminiz için değil müstakbel bebeğiniz için de gereklidir. Sağlıklı kaynaklar kanola ve zeytin gibi bitkisel yağlar, kabuklu yemişler, soya ve balıktır. Bazı bitkiler ve cevizde bulanan omega 3 yağ asitleri fetüsün gelişimi için gereklidir.

 

Şunları Daha Az Tüketin:

Doymuş yağlar: Bu yağlar et ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalarda bulunur. Kolesterol seviyesini yükselterek kalp damar sağlığını bozar uzun vadeli zararlar verir. Bunları azaltmak için yağsız et ve süt ürünleri tercih etmelisiniz.

Trans yağlar: Bu yağlar birçok margarin ve işlenmiş gıdalarda bulanabilir. Özellikle margarinlerde bu miktarlar satışta miktarları az ve olmadıkları için trans yağ içermez denir ancak margarinler ısıtıldıklarında trans yağlar meydana gelir. Özellikle hamilelik döneminde ve öncesinde kaçınılmalıdır.

Şekerli meşrubatlar: Gazlı içecekler ve diğer şekerli meşrubatlar beslenmemizdeki başlıca ilave şeker kaynağıdır ve hiç besin değeri yoktur.  Her türlü şekerli meşrubat alışkanlığınızı bırakın ya da tam meyve suyu ve yağsız süt gibi daha besleyici içecekler tüketin.

Diğer ilave şekerler: Unlu gıdalar ve tahıllar ile işlemlerden geçirilmiş hazır yiyecekler beslenmemizi kalori ile doldurur.  Bunlar kan şekerinde ani artış ve azalışlara neden olabilir. Bu duruma da hormon dengesini bozarak hamileliğe bağlı diyabete neden olabilmektedir.

 

 

 

Related posts

Leave a Comment