Feyza ile zayıflamaya karar verdik: birinci bölüm!

hamur-islerine-hayirZayıflamaya kabul eden Feyza, “Rejime Başlıyorum” Feysbuk sayfamızdan bana yazdı ve nasıl ilerleyebileceğini sordu. Ben de ona hususi bir program yapmaya karar vermiştim ki Feyza şeklinde zayıflamak isteyen binlerce şahıs bulunduğunu hatırlayıp, bir yazı dizisi şeklinde sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bugün itibariyle sık sık “Feyza ile zayıflıyoruz” başlığında, zayıflama tavsiyelerimi bulacaksınız. İnanıyorum ki yazı dizimizin sonunda zayıflayan insanların başarı öykülerine bir yenisini eklemiş olacağız.

Başlarken size Feyza hakkında informasyon vereyim: Şu anda 115 kilo ve hedefi 70 kiloya inmek… Su içmekten hoşlanmıyor fakat hamur harcı işi ve tatlıları tertipli olarak tüketiyor. Bir çocuk anası, güzeller güzeli bir evladı var… Hem doğum kiloları hem hatalı beslenme alışkanlıkları hem de insülin direnci hastalığı birleşince ortaya çıkan tablo bu… Fakat Feyza, kendindeki görkemli gücü keşfetmek, yaşamını tekrardan baştan düzenlemek istedi. Ben de ona destek olmak için elini tutuyorum, siz de bizlere eşlik edin. Feyza’ya önerdiğim zayıflama tavsiyelerini siz de uygulayın ve hayalinizi gerçekleştirin.

Sevgili Feyzacım, şu anda 115 kilosun ve hedefimiz 70 kiloya ulaşmak. Bana ve kendine inan: bunu başaracağız! Birbirimizin elinden tutup güç verecek, zorlandığımız zamanlarda bile kuvvetle ayağa kalkıp devam edeceğiz. Sen bir annesin, bunu oldukca iyi biliyorsun: güzeller güzeli evladının seni oldukça zorladığı, sabrını taşırdığı zamanlar oldu. Asla aklından “senin artık annen olmayacağım, beni yoruyorsun!” benzer biçimde bir fikir geçti mi? İşte, canım Feyza’cım şimdi sana annelik etme zamanı geldi: şefkatle, ilgiyle saracağız, mutlu edeceğiz seni. Evet, kimi zaman minik bir çocuk benzer biçimde “olmuyor, yapamıyorum” diye ağlayacaksın, istediklerini alamadığını düşündüğün için ayağını yere vura vura ağlayacaksın fakat dedim ya: biz hep beraber olacağız ve yolumuza devam edeceğiz. 115 kiloyla başladığımız yolculuğumuzda her adımda yüklerden, umutsuzluktan, stresten, zorluklardan kurtulacağız.

Sana tekrardan annelik yapacağız =)

Sana gene güzeller güzeli evladından örnek vereceğim: yürümeyi öğrendiği zamanları hatırlıyorsun, değil mi? Ilkin bir bölgelere tutundu, emeklemeye çalıştı, birazcık ayağa kalktı fakat daha oldukca düştü. Tam dengemi kurdum yürüyorum derken, hooop yere düştü; bunun karşısında kimi zaman ağladı, kimi zaman güldü. Kimi zaman yürürken düşüp kafasını bir yere vurdu, canı acıdı fakat sen ne yaptın: “annecim, uf oldu yalnız birazdan geçecek” deyip acıyan yerlerinden öptün değil mi? İşte, Feyza’cım, şimdi sana bunu beraber yaşatacağız: şimdi yürümeyi öğreniyorsun, deneyimlerin var, ben yanındayım ve koşmaya başlayacaksın tekrardan ve özgürce! Evet, gene evladını örnek almalısın: o asla, “ben artık yürümeyeceğim!” deyip denemeye küstü mü? Düştü, kalktı, düştü, kalktı ve şu anda sana ihtiyacı olmadan yürüyor, koşuyor hatta bir ihtimal yüzmeyi bile öğrendi! İşte, canım Feyza’cım, ben de şu anda senin elini tutacağım, yaralarını sarmana yardım edeceğim fakat inanıyorum ki gelecek günlerde tek başına yürüyecek ve mutlu hayatından bana el sallayacaksın.

Şimdi başlamış olalım mı, yeni ve güzel yaşamın için ilk adımı beraber atalım mı? Hem yanında, hem arkandayım; beraber yürüyoruz ve hep aklında tutmalısın: binlerce kilometrelik yollar bile ilk adımı atmakla adım atar, haydi şimdi başlamış olalım!

Yaşamın ve sağlığın için yeni kararlar alıp uygulamaya başlaman hakkaten mükemmel, bunun için kendini kutlamalısın. Ortalama iki senedir insanlara zayıflamaları ve temiz beslenmeleri için rehberlik ederken şunu fark ettim: eğer bir şeyi niçin yaptıklarını bilirlerse ve sonunda yarar görürlerse onu halletmeye devam ediyorlar. Bunu şöyleki izah edeyim: su iç demek kafi olmuyor, niçin içilmesi gerektiği ve faydalarını bilmek gerekiyor. Bu yüzden ben sana hem atacağın adımları hem de bunların yararını göstereceğim.

hamur-islerine-hayir

 

Birinci adım: Evet, kesinlikle kilo vereceksin!

Aslen dünyada güvence veren tek mevzu zayıflamaktır. Bundan dolayı, aşağıda sayacağım uygulamaları olabildiğince tertipli uyguladığında kesinlikle kilo vereceksin. Bu yüzden, aklındaki “acaba ben kilo verebilir miyim? Yok yok ben yapamam, zayıflamam mümkün mü?” şeklinde sorulara şu yanıtları vermelisin: EVET, BEN KİLO VEREBİLİRİM. EVET, BUNU BEN YAPABİLİRİM. EVET, ZAYIFLAMAM MÜMKÜN. Ilkin kendini ikna edersen, gerisi çorap söküğü gelecek. Bu mevzuda anlaştığımızı hissediyorum. Sana bu yeni alışkanlığı aşılamak için telefonuna, evin değişik yerlerine, bilgisayarına ekran koruyucu olarak bile bu oldukça kuvvetli cümleleri yazmanı öneriyorum.

İkinci adım: Evet, beyazlardan ayrılacaksın fakat!

İnsanın alışkanlıklarını değiştirmesi için en etkili yöntemlerden biri, yavaş yavaş azaltmak ve bu sırada onu niçin yaptığının bilincinde olmaktır. Evet, sağlıkla zayıflama ve yaşamak için beyazlardan ayrılacaksın fakat bunu aniden yapmayacaksın, yavaş yavaş hayatından çıkaracaksın. Niçin mi? Şundan dolayı bu bir alışkanlık, vücudun buna alıştı, düzenini bununla kurdu. Eğer sen aniden tüm tatlı, hamur harcı işi şeklinde fena alışkanlık olmasına karşın sevdiğin şeyleri tümden kesersen, onlar hep aklında kalır. Ben bu durumu, asla beklemediğimiz anda sevgilimizin bizi terk etmesine benzetiyorum; her şeyin yolunda gittiğini zannederken bir bakıyoruz ki adam bizi terk etmiş! Toparlanmak, kalpteki yaraları onarmak ne kadar zorluyor değil mi? Oysaki insanla sık sık kavga etsek, “seni terk edeceğim sonunda!” sözlerini duymuş olsak, hafiften nefret etsek, fena yanların görüp “ben seni mi sevmişim” desek, adam bizi terk ettiğinde ne kadar etkisinde bırakır? Elbet gene yokluğunu hissederiz, üzülürüz fakat ilk senaryodaki benzer biçimde böğrümüze bir kara parçası yerleşmez! =) Bu yüzden, sana zarar verdiğini bildiğin alışkanlıklarınla kah kavga ederek kah tehdit ederek ayrılığa ikinizi de hazırlayacaksın. Fakat bu her gün hamur harcı işi yada tatlı yiyeceğin anlamına gelmiyor doğal ki… Günden güne miktarı azaltıp, yerken de bilincinde olacaksın. Mesela, böreği koyacaksın tabağına ve her lokmanı yavaş yavaş tutarken “ben bunu niçin yiyorum, bana ne ziyanı var?” diye soracaksın. Sana kolaylık açısından ilk zararları ben sayayım:

Hamur harcı işi, tatlı, gazlı ve şekerli içeceklerin sana verdiği zararlar:

 1. İstediğin giysileri giymeni engelledi
 2. Eğilip kalkmak, hareket etmek sana işkence oldu
 3. Toplu taşıma araçlarında nereye oturacağını bilemedin
 4. Şeker hastalığının bundan önceki aşaması insülin direncine yakalandın
 5. Dünyanın en güzel renklerinden yoksun kalıp zayıf gösterir diye siyah ve lacivert şeklinde koyu renklerin arkasına saklandın.
 6. İndirim zamanlarında alışveriş yapamadın bundan dolayı hep minik gövde giysiler kalmıştı.
 7. Düğüne gideceğin süre abiye elbise bulabilmek büyük felaketti hem de zayıf kızlara nazaran daha fazlaca para ödeyip almak zorunda kaldın.

Beyaz ekmek, hamur harcı işi, tatlı, gazlı ve şekerli içeceklerin sana ne zararlar verdiğini görüyor musun? Görüyorsun değil mi? İşte, her lokmada düşmanını iyi tanı, niçin onları terk etmen icap ettiğini anla.

 

Üçüncü adım: Evet, su içeceksin fakat!

Su içmek, başlı başına bir mucizedir. Vücuttan ödemlerin atılmasını, halsizlik ve yorgunluğun giderilmesini sağlamış olduğu şeklinde tatlı ve açlık krizlerinin önlenmesine destek oluyor. Fakat biz artık bir tek su içmiyoruz, sağlıkla ve süratli zayıflamak için suyumuza olağanüstü etkili organik besinler ekliyoruz. Mesela, suyumuzun içine çilek ekliyoruz. Bu sayede ödemler kolayca sökülüyor, bağırsaklar daha da güzel çalışıyor, şişkinlik ve gaz problemi azalmaya başlıyor. Sana, hem su içmenin yararları hem de evde zayıflamamıza destek olacak meyveli, sebzeli su tariflerimizin linklerini gönderiyorum.

 

Dördüncü adım: Evet, süratli netice alacaksın!

Biliyorum, rejim ve spora başlarken derhal kilo vermek ve tartıda eksilmiş kilolar görmek istiyorsun; haklısın! Doğru taktikleri uyguladığında itimat bana, süratli netice alacaksın! Fakat şunu da bilmelisin: nasıl ki kilo alman belli sürece yayıldıysa, kilo verirken de aynen bu şekilde olacak. Fakat sana güzel bir haberim var: ilk zamanlar motive olmak için oldukca daha süratli kilo vereceksin.

Sana, bana bu yola çıkarken oldukça yardımı dokunmuş, spor eğitmeni Kahraman Dikmen’den aldığım ve birçok insanoğlunun yaşamını değiştiren zencefilli yoğurt kürünü öneriyorum. Haftada 2 kere uygulanan bu kür, günde minimum yarım kilo ödem ve yağ karışımından yakmayı sağlıyor, mükemmel değil mi? tamamen naturel, hiçbir yan tesiri olmayan ve ekonomik yoğurt kürünü ne olursa olsun fakat ne olursa olsun yapmanı öneriyorum. Bilhassa rejime başladığın ilk günlerde yaptıklarının yararını direkt görmek seni motive edecek ve inançla yoluna devam edeceksin.

Eğer baharatlarla haşır neşir değilsen, ilk zamanlar yoğurt kürünün tadı sana değişik gelebilir fakat sakın yemekten vazgeçme! Daima şunu düşün: zamanında tadı güzel diye yediğin börekler, tatlılar, hamur harcı işleri seni ne hale getirdi? Sonucunu bizzat yaşıyorsun aslına bakarsanız… Fakat şimdi, ilk başta tadı hoşuna gitmese bile bu zencefilli yoğurt kürü günde minimum 500 gram vermeni sağlayacak. Sana iyi gelecek, sonucunda seni mutlu edecek şeyleri yapmalısın Feyzacım ki yoğurt kürü bunlardan biridir.

ŞOK DİYET LİSTESİ İÇİN TIKLA
Beşinci adım: Hep beraber olacağız!

Sevgili Feyzacım, şu anda 115 kilosun ve hedefimiz 70 kiloya ulaşmak. Bana ve kendine inan: bunu başaracağız! Birbirimizin elinden tutup güç verecek, zorlandığımız zamanlarda bile kuvvetle ayağa kalkıp devam edeceğiz. Sen bir annesin, bunu oldukca iyi biliyorsun: güzeller güzeli evladının seni oldukça zorladığı, sabrını taşırdığı zamanlar oldu. Asla aklından “senin artık annen olmayacağım, beni yoruyorsun!” şeklinde bir fikir geçti mi? İşte, canım Feyza’cım şimdi sana annelik etme zamanı geldi: şefkatle, ilgiyle saracağız, mutlu edeceğiz seni. Evet, kimi zaman ufak bir çocuk şeklinde “olmuyor, yapamıyorum” diye ağlayacaksın, istediklerini alamadığını düşündüğün için ayağını yere vura vura ağlayacaksın fakat dedim ya: biz hep beraber olacağız ve yolumuza devam edeceğiz. 115 kiloyla başladığımız yolculuğumuzda her adımda yüklerden, umutsuzluktan, stresten, zorluklardan kurtulacağız.

Bugünün ev ödevlerini veriyorum!

Hem Feyza’ya hem de bu yazı dizisini takip ederek zayıflamak isteyenlere günün ev ödevlerini veriyorum, hepsini tek tek yapacaksınız =)

 1. Kendinize emin olun, hususi kabiliyet ve güçlerinize güvenin.
 2. “Evet, kilo verebilirim” diyen cümleleri not kağıtlarına yazıp evde uygun bölgelere yapıştırın.
 3. “Başaracağım, inanıyorum” diye sık sık kendinize açıklayın.
 4. Meyveli sularınızı geceden hazırlayın, gün süresince için.
 5. Derhal aktara gidip günde yarım kilo verdiren yoğurt kürü için lüzumlu baharatları alın.
 6. Kilo almanıza sebep olan hamur harcı işi, tatlı, gazlı ve şekerli içecekleri yavaş yavaş hayatınızdan çıkarın.
 7. Her yediğinizin bilincinde olun, her lokmada düşünün: ben bunu niçin yiyorum, bunun bana ne faydası var, ne ziyanı var diye mesele.
 8. Fena yiyecekler (hamur harcı işi, tatlı, börek, gazlı içecek, hamburger, patates kızartması şeklinde) size ne zarar verdi bu tarz şeyleri düşünün.

FEYZA İLE ZAYIFLAMA TÜM YAZILARINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Related posts