Fazla Kilolar

Şişmanlık ve obezite ile mücadele uygulamaları

Kilo fazlalığı olan kişiler günlük hayatlarında birçok sıkıntılar ile başa çıkmak zorunda kalmaktadırlar. Fazla kilolar aynı zamanda birçok hastalığa da sebebiyet vererek yaşam kalitesini ciddi oranda düşürmektedir. Kilo problemi yaşayan kişilerin profesyonel destek alarak ideal kilolarına ulaşmaları ve sağlıklı bir birey olmaları için sağlam bir iradeye ve azime ihtiyaçları vardır. Fazla kilolara sebebiyet veren birçok neden vardır. Bunlardan en belirgin olan sebepler; sinir, stres, huzursuz olunan iş veya ev ortamı, düzensiz ve dengesiz beslenme, aşırı yağlı besinler tüketme, sabit ve hareketsiz bir yaşam sürdürme, uyku bozuklukları, kilo almaya neden olan bazı hastalıklar, kullanılan ilaçlar ve hatta üşengeçlik bile kilo alımına sebep olmaktadır. Bunlar dışında genetiğe bağlı olarakta kimi insanlarda fazla kilo problemi olmaktadır. Sağlıklı bir hayat sürdürmek için ideal kiloya gelmenin çokta zor olmadığı, biraz istek ve biraz da hırs ile bunu başarmanın mümkün olduğu bir gerçektir.

Öncelikle fazla kilolardan kesin ve net karar ile kurtulmaya karar vererek işe başlamak gereklidir. Daha sonra uzman diyetisyenler yardımı ile vücuda gerekli olan fazla yağ ve karbonhidrat içermeyen besinlerin listesini alıp sürekli göz önünde bulundurmalı ve listeye kaçamaklar yapmadan uyulmalıdır. Daha hareketli bir yaşam ve bol bol egzersiz ile fazla kilolardan arındıkça daha sıkı ve fit bir görünüme kavuşmanın hayal olmadığının farkına varılacaktır.

Kilolar ciddi hastalıklara davetiye çıkarmaktadır

Şişmanlığın neden olduğu ölüme bile götüren hastalıklar vardır. Fazla kiloların neden olduğu solunum ve kalp bozuklukları, insülin direncinin artışı ile şeker hastalığının oluşması, karaciğerde yağlanma görülmesi, yüksek tansiyon hastalığı, bazı kanser türlerinde yüzdelik olarak artış, fazla kiloların sebep olduğu stres ile psikolojide bozulmalar gibi fazla kiloların daha birçok hastalığa neden olduğu bilinmektedir.

Related posts

Leave a Comment