Ev Yapımı Doğal Gargara Tarifi

Büyük yada minik her yaşlarındaki insan, diş ve dişeti problemleri yaşamaktadır. Erken yaşta diş çürümesi; diş bakımının dikkatsizliğine bağlı olarak yada genetik olarak ortaya çıkar. Ağız ve diş sağlığı yeterince önemsenmediği süre, diş etlerinde çekilmeler ve diş ağrıları kendini gösterecektir. Diş problemleri için diş doktoruna başvurulduğunda, başka birçok ilacın yanında, ağız temizliği ve mikropların yok edilmesinde kullanılan, bir ağız gargarası verilmektedir. Bu kimyasal içeren ve yalnız ağzın gargara yapılmasında kullanılan sıvının, boğaza kaçırılması ve yutulması önerilmez. Oldukça dikkatli kullanılması ihtiyaç duyulan bu tür ilaçlar her insanda tedirginlik yaratmaktadır. Bu sebeple hazır satılan gargara yerine, evde naturel bitkilerden meydana getirilen mikrop kırıcı gargaralar, hem ağız ve boğazın rahatlamasını elde edecektir hem de diş aralarında, dilin üstünde ve boğazda bulunan mikropların, kısa süre içinde yok olmasını elde edecektir. Üstelik evde hazırlanan gargaralara, hiçbir kimyasal madde karıştırılmadığı için yutulmasının hiçbir sakıncası bulunmaz.

1- Çay ağacı Ve Karanfil Kullanılarak Hazırlanan Gargara

Çay ağacı bitkisi, senelerdir yara ve yanıklarda kullanılmaktadır. Antiseptik ve rahatlatıcı tesiri bulunan çay ağacı bitkisi, aktarlardan kolayca edinilebilir. Karanfil ise bir çok evde bulunan ve tatlı yapımında kullanılan kokulu bir bitkidir. Oldukca eski zamanlardan beri karanfil; diş temizliğinde ve ağzın güzel kokması için sakız şeklinde çiğnenerek kullanılan bir bitkidir.

Malzemeler

 • 2 su bardağı su
 • 25 gram çay ağacı bitkisi
 • 2-3 tane karanfil

Çay ağacı Ve Karanfil İle Organik Gargaranın Hazırlanışı

İlk olarak, hafifçe su tutularak yıkanan çay ağacı ve karanfil, bir cezvenin içine yerleştirilir.  Üstüne iki bardak su ilave edildikten sonra ocağa koyulur. Kaynamaya başlamış olan bitkilerin, altı kısılarak ortalama 5 dakika kısık ateşte kaynatılmalıdır. Ocaktan alınan karışım, süzülerek bir kavanozun içine doldurulur. Hazırlanan ve soğutulan gargara, dişlerin fırçalanmasının arkasından ağızda bir süre bekletilmelidir. Bu bitkilerin hepsi çayı yapılarak içilen nebat çeşitleri olduğundan yutmakta her hangi bir sakınca yoktur. Buzdolabında saklanması koşulu ile birkaç gün tazeliğini koruyacaktır. Her gün yine hazırlamak yerine kavanoza yerleştirilen gargar üç gün kullanılabilir.

2- Tarçın Ve Karanfil Kullanılarak Hazırlanan Gargara

Tarçın birçok insan tarafınca sevilen, kokulu ve aromatik bir bitkidir. Bununla beraber tarçının şeker hastalığına iyi geldiği, yaralarda antiseptik tesir gösterdiği bilinmektedir. Tarçın ve karanfil kullanılarak meydana getirilen gargara, ağzın güzel kokmasını ve ağızda bulunan bakterilerin kısa süre içinde yok olmasını elde edecektir.

Malzemeler

 • 2 tane çubuk tarçın
 • 2-3 tane karanfil
 • 2 su bardağı su

Tarçın Ve Karanfil İle Naturel Gargaranın Hazırlanışı

Bir cezveye koyulan iki bardak suya, iki tane çubuk tarçın ve 2-3 tane karanfil atılarak, 15 dakika kaynatılır. Soğutularak, diş fırçalandıktan derhal sonrasında kullanılan bu karışım; ağzın içindeki mikropları temizleyecek ve ağzınızın mis şeklinde kokmasını elde edecektir. Hazır gargaralar şeklinde yutulmaması için büyük çaba göstermeye gerek kalmamıştır. Esasen oldukca hoş kokan ve yenilebilir ürünlerden meydana getirilen bu karışım, istenmeden de olsa yutulacaktır. Hazırlandıktan sonrasında, buzdolabında saklanarak birkaç gün bayatlamadan kullanılabilmektedir.

3- Hamamelis Ve Papatya İle Hazırlanan Gargara

Hamamelis bitkisi; diş etlerini güçlendiren ve ferahlık veren bir bitkidir. Papatyanın ise antiseptik tesiri senelerdir bilinir. İki nebat beraber hazırlanarak, ağız yarası ve diş etlerine iyi gelen bir gargara hazırlamak mümkündür. Hamamelis ve papatya karıştırılarak meydana getirilen gargara, ağız yaraları ve diş yada diş etleri için rahatlatıcı tesir gösterecektir. Hamamelis, kurutularak aktarlarda satılan ve kolaylıkla bulunabilen bir bitkidir. Papatya ise çoğu zaman her bahçede yetişir. Naturel olanını bulamayanlar için aktarda kurutulmuş papatya mevcuttur.

Malzemeler

 • 2 su bardağı su
 • 25 gram hamamelis
 • 10 gram papatya

gargara

Hamamelis Ve Papatyalı Gargaranın Yapılışı

Bir cezveye doldurulan 2 su bardağı suya, 25 gram hamamelis ve 10 gram papatya karıştırılır. Beraber 15 dakika kaynatılan bu bitkiler, soğuduktan sonrasında, fırçalanan dişlerin arkasından ağzı gargara yapmak için kullanılmalıdır. Kısa süre içinde ağzı rahatlatan ve diş etlerinin ağrısını yok eden bu karışım, dişlerdeki ve dildeki mikropların yok olmasını elde edecektir. Üstelik tamamı naturel maddelerden meydana getirilen gargarayı, yutmamak için çaba sarf etmeye de gerek kalmamıştır. Hamamelis ve papatya çay olarak tüketildiğinde vücudu rahatlatan ve uyku veren bitkilerdir.

4- Sirke İle Hazırlanan Naturel Gargara

Antiseptik özelliği ile malum ve saç, cilt ve ağız temizliğinde kullanılan sirke ağız içinde biriken bakterilerin kısa süre içinde yok olmasını sağlar. Asitli yapısı ile malum sirke, ağız gargarası olarak kullanıldığında ne olursa olsun bir miktar su ile karıştırılmalıdır. Piyasada bulunan elma yada üzüm sirkesi her iki tür sirke ile ağız gargarası hazırlamak mümkündür. Sirkenin de naturel yapılanını tercih edenlerin, tarifine bakarak evde tamamen organik sirke hazırlama olanağı da bulunmaktadır. Sirke zahmetsizce meydana getirilen ve mutfakta birçok yemekte kullanılan bir üründür.

Malzemeler

 • 1 su bardağı saf su
 • 1 yiyecek kaşığı elma yada üzüm sirkesi

Sirke Kullanılan Gargaranın Hazırlanışı

Bir su bardağı saf suyun içine, bir yiyecek kaşığı sirke karıştırılır. Kaynatmaya gerek olmadan kullanılan bu karışım, üç gün içinde bitirilmelidir. Hazırlanışı kolay olan ve tesiri çabucak hissedilen bu gargara, dişetinde biriken bakterilerin kısa sürede yok olmasını elde edecektir.

5- Tuz Kullanılarak Hazırlanan Gargara

En rahat ve doktorların en oldukca önerilmiş olduğu gargaradır. Çoğu zaman diş çekiminden sonrasında ve diş dolguları, diş yapılması için dişlerin küçültülmesi esnasında doktorlar tavsiye eder. Diş müdahalesi ile ilgili yaraların kısa süre içinde iyileşmesini elde edecektir.

Malzemeler

 • 1 çay bardağı kireçsiz su
 • 1 çay kaşığı sofralık tuz

Tuz Ve Su ile Gargaranın Hazırlanışı

Kısa süre içinde etkili olan bu gargaranın hazırlanması için bir çay bardağı kireçsiz suyun içine bir çay kaşığı tuz eklenmelidir. Çay kaşığı yardımı ile tuzun erimesi sağlanarak, diş fırçalamadan derhal sonrasında gargara kullanılır. Diş müdahalelerinde her gün üç kere ve her seferinde yukarıdaki ölçü ile kullanılması tavsiye edilen bu gargara, diş yaralarının kısa süre içinde iyileşmesini elde edecektir. Diş yaraları bulunmayan ve ağız temizliğine ehemmiyet verenlerin ise her gece yatmadan ilkin bu gargara ile ağzı temizlemesi önerilir. Böylece gece boyu ağızda biriken bakterilerin, yok olması sağlanacaktır. Yapımı oldukça kolay olan bu gargara her gece bir çay bardağı hazırlanmış olur ve o anda tüketilir.

Related posts