Ense Kökünde Ağrı Nasıl Geçer Boyun Ağrısı Ne İyi Gelir

ense-kokunde-agri1Ensenin beden ile birleşim yeri olan ense kökünde kimi zaman şiddetli ya da azca fakat rahatsız edici ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrıların sebebi kimi zaman oldukça kolay bir duruma işaret edebileceği benzer biçimde kimi zaman de oldukça daha ciddi sıhhat sorunlarının habercisi olabilir.

Ense kökünde hafifçe ağrılar genel anlamda rüzgarda kalma, yanlış duruş, bilinçsiz spor, kas tutulması benzer biçimde kolay sebepler yüzünden meydana geldiği için genel anlamda doktora gitmeye gerek bırakmadan evde tedavi olabilir. Sadece oldukça daha şiddetli ve uzun devam eden ağrılar için ne olursa olsun bir hekime görünmek gerekmektedir.

Ense kökünde ağrı icra eden hastalıklar içinde en başta tansiyon kısaca gerilim hastalıkları gelir. Bilhassa hipertansiyon şu demek oluyor ki gerilim yükselmesi ense kökünde ağrı ile kendini belli eder. Bunun yanında çene eklem ağrısı sendromu da ensede ağrıya yol açabilmektedir. Son zamanların hastalığı ve öteki kronik ağrıların sebebi olan stresi de gene ense ağrısına bir sebep olarak sayabiliriz. Ek olarak menopoza giren bayanlar da sık sık ense ağrısı şikayetlerinden yakınabilmektedirler.

Hipertansiyon ve Ense Ağrısı İlişkisi

Ense ağrısının en mühim sebebi olarak gösterilen hipertansiyon kan basıncının artması anlamına gelir. Bu basıncın artması kan akışının geçmiş olduğu arterlerde de tazyik oluşmasına sebep olur. Bu yüzden şiddetli baş ağrılarına birlikte rol alan ensede ağrı ve tutulma benzer biçimde şikayetler baş gösterir. Ek olarak bu tabloya aşırı bitkinlik ve stres eklendiğinde ağrıyı fazlaca daha yoğun bir halde hissedebilirsiniz. Dolayısı ile hipertansiyon rejimi uygulamak ve strese neden olan sebeplerden olabildiğince uzaklaşmak ve bedeninize dinlenmek için izin vermek tedavinin ilk aşamasını oluşturmaktadır.

Ense Kökünde Ağrının Bilinmeyen Sebepleri

Baş ağrısının eşlik etmiş olduğu ense kökündeki ağrı kimi zaman bilinmeyen ve göz ardı edilen bazı sorunlarında habercisi olabilir. Bunlarında başlangıcında ise boyun fıtığının geldiğini söyleyebiliriz. Yalnız ağrı ile kendini gösteren ve birkaç ilaç ile geçebilen bir hastalık olmayan ve omuriliğimizi tehdit ederek oldukça daha ciddi sorunların yaşanmasına yol açan kısaca mühim bir hastalık olan boyun fıtığı tek başına bile ölüm ya da kalıcı felce niçin olabilmektedir. Bu yüzden boyun fıtığının tedavi amacında öncelik fıtığı tedavi etmekten ziyade omurilik ve sinir liflerinin hasar görmesini engellemektedir.

Ense Kökünde Ağrı
Ense Kökünde Ağrı

Ense Kökünde Ağrı ve Yanma

Ense kökündeki ağrıya eşlik eden yanma meydana geliyor ise bunun sebebini de gene boyun fıtığında arayabilirsiniz. Ağrılar ve yanmalar aşırı efor sarf edilen zamanlarda meydana geliyor ise ve uzun süre bilgisayar başlangıcında ve durağan(durgun) durumda kaldığınız durumlarda şiddetleniyor ise bunun sebebi kas tutulması ve yanlış duruş sebebi ile yaşanmış olan problemler bulunduğunu da unutmamalısınız.

Ensede Başlayıp Boyuna Yayılan Ağrılar

Kimi zaman ensede başlayıp yayılan ağrılar ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumda kimi zaman kollarda uyuşma, sırta yayınlan bir ağrı, boynu hareket ettirememe, baş ağrısı kimi zaman de göğse kadar yayılan bir ağrı görülebilir. Bu biçim karışık durumlarda olayın boyutunun oldukça daha ciddi olabileceğini düşünerek bir hekime görünmek gerekiyor. Kronikleşen stres, yüksek gerilim ve boyun fıtığı bu sonuçların en büyük sebebi olmakla beraber beyinde meydana gelen bir zedelenme ya da kanama olasılığı da benzer tabloların yaşanmasına sebep olacaktır. Ek olarak boyun omurgasında artroz doğrusu kireçlenme meydana gelmesi ve disk dejenerasyonu da ensede ağrı oluşması sebepleri arasındadır.

Strese ve Tekrarlanan Aktivitelere Bağlı Ağrılar

Uzun süre maruz kalınan ve içinden çıkılamayan stres öncelikle ensede ağrı olarak kendini gösterir. Ek olarak uzun süre aynı pozisyonda oturmak, bilgisayar karşısında uzun süre eğik oturmak ya da gene uzun süre başı yukarı kaldırarak çalışmak boyun kaslarının kısalmasına ve kas yorgunluğuna sebep olarak ağrı meydana getirir. Bu şekilde durumlarda başta çalışmanıza sık sık ara vermeniz öneriliyor. Oturduğunuz masa başından ya da uzun süre kullandığınız arabanın koltuğundan belirli aralıklar ile kalkmanız ve kısa bir yürüyüşe birlikte rol alan boyun egzersiz emek harcamaları yapmanız gerekiyor. Tv başlangıcında uyuyakalmak, oldukça sayıda ve kalınca yastıklarla yatmak ve telefon ahizesini boyun ve baş arasına sıkıştırarak konuşmak da ensede ağrı ve yanma meydana gelmesine sebep olacaktır. Boyun ve omur sağlığı için en mühim egzersiz ve yapılacak aktivitelerin adım atma ve yüzme bulunduğunu söyleyen uzmanlar sık sık bu egzersizleri yapmanız icap ettiğini, germe ve esnetme hareketleri ile egzersizlerinizi çeşitlendirmenizi öneriyorlar.

Boyun Ağrısı Zedelenmesi

Ense kökünde görülen şikayetler kimi zaman dışarıdan gelen bir darbe, motorlu vasıta kazaları, spor kazaları, kontrolsüz dalma, düşme ve yaralanma şeklinde dış etkenler yüzünden meydana gelmektedir. Başımızı taşıyan boyun bölgesi hareketli bir alan olduğundan yaralanmaya ve zedelenmeye oldukça açıktır. Yaşanabilecek kazalarda en fazlaca bağ ve kas şeklinde yumuşak doku zedelenmeleri oldukca sık görülür. Sadece oldukça daha şiddetli kazalar ve yaralanmalarda boyun kemiklerinde kayma ya da kırık meydana gelebilir. Omurilik zedelenmelerinin en büyük sorunları sayılan bu durumların yaşanması tedavi sürecinin kesinlikle bir doktor kontrolünde gerçekleştirilmesi icap ettiğini de gösterecektir.

Ense Kökü Boyun Ağrısı Bitkisel Tedavi

Stres, bitkinlik, efor ve yanlış duruş bozuklukları sebebi ile meydana gelen rahat ense kökü ağrılarında bitkisel çözümler de kullanılarak rahatlık sağlanabilir. Bilhassa en sık karşılaşılan üşütme, cereyanda kalma, korku ve coşku sebebi ile meydana gelen paniğin sebep olduğu tutulma, enseye aşırı yüklenme ve yanlış duruş şeklinde ağrıya sebep olan durumlarda hekim tarafınca lüzumlu tetkikler yapılarak ciddi bir problem yaşanmadığı da tespit edildikten sonrasında pişmemiş soğan kürü, mayasız hamur harcı ya da servi kozalağı ve zeytinyağı ile hazırlanan macun benzer biçimde bitkisel tedavi şekilleri ile ağrının sertliğini azaltabilirsiniz. Ek olarak bu biçim ağrılar yediklerimiz ve içtiklerimiz ile de direkt bağlantılıdır. Bu yüzden işlenmiş et ürünlerini tüketmenin, sigara ve alkol kullanmanın, kafeinli ve asitli içecekleri uzun süre tüketmenin de öteki ciddi sıhhat problemlerine olduğu benzer biçimde ense ağrılarına sebep olabildiğinin de altını çizelim.

Related posts