Eliminasyon Diyeti Nasıl ve Neden Yapılır?

Gıdaların sindirimini ve alerjilerini belirleyen bir diyet çeşididir. Kısaca anlatmak gerekirse bedeninizin kabul edemediği besinleri belirlemedir. Örneğin bir gluten hassasiyeti olan bir kişi, gün içinde tükettiği besinlerde gluten içeren hiçbir ürün yememeye özen göstermesi durumudur. Çünkü kişi glutene hassas olduğu için hazımsızlık problemiyle beraber başka hastalıklara da neden olabilir.

Yine aynı şekilde bir gıdaya alerjisi olan bir kişinin o gıdayı tüketmemesi durumuna da eliminasyon diyoruz. Kişi alerjisi olduğu besini tükettiğinde vücudunda olumsuz durumlar meydana gelebilir.


Eliminasyon Diyeti Nasıl Uygulanır ?

Eliminasyon diyetinde iki aşama vardır. Bu aşamalara göre sistem uygulanır. Bunlar;

 • Eleme aşaması
 • Tekrar giriş aşamasıdır.

Eleme aşamasında size zarar verdiğini düşündüğünüz besinleri listenizden çıkarıyorsunuz. Bu aşmada olan kişiler 2 veya 3 hafta boyunca bu besinleri hiç bir şekilde tüketmezler. Ayrıca bu aşamayı düzgün uyguladığınızda size zarar veren bu besinler mi yoksa başka bir nedenle mi diye öğrenmiş oluyorsunuz.

Tekrar giriş aşamasında ise yavaş yavaş bedeninizin tolera edemediği besinleri yine yavaş yavaş bedeninize tanımlama durumudur. Örneğin bir kaç gün bir besini vücudunuza tanımlıyorsunuz. Bu sayede neleri tolera edemediğinizi daha iyi anlamış oluyorsunuz. Besinleri bedeninize tanımlarken sizde oluşan semptomları gözlemliyorsunuz. Bu semptomlar;

 • Ciltte döküntü
 • Eklemlerde ağrı
 • Baş ağrısı
 • Yorgunluk ve bitkinlik
 • Uyumada zorlanma
 • Solunum değişiklikleri
 • Şişkinlik
 • Midede ağrı
 • Bağırsak hareketlerinde değişikliklerdir.

Vücudunuza tanımladığınız besinler eğer bir belirti göstermiyorsa, vücudunuz o besini iyi tolera ediyor demektir. Bu besini ilerleyen zamanlarda da tüketmenizde bir sakınca yoktur. Ancak tanımlama esnasında belirtiler görünüyorsa, artık bu besini siz tolera edemiyorsunuz demektir ve bu durumda size zarar veren besini tanımış olursunuz.

Eliminasyon Diyetinin Faydaları ve Riskleri Nelerdir?

Bu diyeti aslında her obezite hastasının yapması gerektiği kanısındayız. Çünkü eğer bedeninize bir şeylerin zarar verdiğini anlamak istiyorsanız bu diyet tamda size göre olabilir. Eliminasyon diyetinin bilinen faydaları şöyledir;

 • Huzursuz bağırsak sendromunu azaltır,
 • Kronik migren ağrılarını azaltır,
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktif belirtilerini azaltır,
 • Egzema gibi cilt döküntülerini azaltır.

Eliminasyon diyetinin faydalarının yanında bazı riskleri de vardır. Bu riskleri sırasıyla sayacak olursak;

 • Sadece birkaç besine yüklenildiği için bazı besin değerlerinin düşmesine neden olabilir. Bu nedenle uzun süre bu diyet yapılmamalıdır. En fazla 8 hafta sürebilir, daha fazlası önerilmez.
 • Alerjisi olan çocuklar ve yetişkinler için doktor kontrolünde yapılması gerekir. Çünkü alerjik durumlarda ciddi anlamda semptomlar ortaya çıkabilir.
 • Gelişim sürecindeki çocuklarda besin eksikliğine yol açar. Bu nedenle gelişimleri eksik olmasına neden olabilir. Çocuklarda yapılan eliminasyon diyetleri yine doktor gözetiminde yapılmalıdır.

Eliminasyon Diyeti Yaparken Hangi Besinler Tüketilmemelidir?

Bu diyeti yaparken meyve grubunda turunçgiller harici tüm meyveler tüketilebilir.

Sebze grubundan ise domates, biber, patlıcan ve patatesi tüketmemek gerekiyor. Bunların haricindeki tüm sebzeleri tüketmenizde bir sakınca yoktur. Beyaz patates yerine turuncu tatlı patates tercih edebilirsiniz.

Kuruyemişler ve kuru baklagilleri diyet listenizden çıkarmanız gerekiyor. Tahıl gurubundansa arpa, mısır, çavdar, yulaf ve bunların yapısındaki besinlerden uzak durulmalıdır. Paketli ürünlerin hemen hemen hepsinde buğday urunu bulunur. Bu nedenle paketli ürünlerden de uzak durulması gerekir. Buradakilerin yerine pirinç ve kara buğday tüketebilirsiniz.


Et ürünlerinden ise işlenmiş etler, sığır eti, tavuk eti, domuz eti, yumurta ve kabuklu deniz hayvanlarını tüketmemelisiniz. Bunların yerine kuzu eti, hindi eti ve somon balığını tercih edebilirsiniz.

Süt gurubundan da süt ürünleri olan peynir, yoğurt gibi ürünleri diyet listenizden çıkarmanız gerekir. Bunların yerine de Hindistan cevizi sütü ve pirinç sütunu kullanabilirsiniz.

Yağlardan işlenmiş ve katı yağlardan uzak durmalı, yerlerine zeytin yağı, Hindistan cevizi yağı, keten tohumu yağı gibi ürünler kullanılmalıdır.

Alkol, asitli içecekler ve soda içmemelisiniz. Bunlar yerine bol su ve bitki çayları tercih etmelisiniz.

Baharatlardan kırmızı baharat harici tüm baharatlar kullanılabilir.

Şeker ve şeker içeren besinlerde uzak durmalısınız.

 

Related posts

Leave a Comment