Düşük Kalorili Bir Atıştırmalık

Diyetlerin en büyük düşmanları.. Atıştırmalıklar, film izlerken ellerimizi ağzımız boş kalmasın diye yanımıza aldığımı bu yüksel kalorili yiyecekler haftalarca hatta aylarca yapılan emekleri birkaç saatte çöpe atıyorlar.

Hazır gıda olarak satılan ve erişiminin nedense çok kolay olması insanı cezbediyor. Sadece kalori miktarları ile değil yüksek haz sağlamak için kullanılan bir çok kimyasal ve tuz hem metobolizmayı bozuyor hem de tüketilen diğer gıdaların ve suyun vücutda daha hazla tutulmasına neden oluyorlar. İzlenecek 2-3 saatlik bir filmde ya da dizide yemek çok masum bir kaçamakmış gibi görülse de cipsler, çekirdekler ve diğer aburcuburlar yapılan her şeyi bir gecede çöpe atabilir.

Tabi senelerin alışkanlığı olan bir şeyi öyle hemen bırakmak çok mümkün olmuyor, bu yüzden hazır cipsler ve abur cubur tüketmek yerine kendi hazırladığınız, hazırlarken kalori yaktığınız düşük kalorili atıştırmalıklar çok daha sağlıklı olacaktır. Bu yazımızda 5-10 dk gibi bir sürede hazırlayabileceğiniz domatesli yoğurt tarifi vereceğiz. İyyy o ne demeden önce diyete niçin başladığınızı ve kendinize verdiğiniz sözleri hatırlayın. Ayrıca gayet güzel olmaktır.

Domatesli Yoğurt Tarifi

Malzemeler

  • Yoğur (sulanmamış olması daha iyi oluyor)
  • Bir Orta boy domates
  • İsteğe bağlı küçük bir soğan(bazı kişilerde mide yanması yapabilir,seviyorsanız kullanın)
  • Az kırmızı biber
  • Nane
  • İsteğe bağlı diğer baharatla

Öncelikle bir adet domatesi küp-küp doğrayalım, burada domates ile fazla cebelleşip sulandırmamak gerekiyor, yoksa yerken biraz çorba içiyormuşsunuz gibi olabilir, yine de sağlıklı olacaktır. Ardından isteğe bağlı bir küçük soğanı da küp-küp doğrayıp bir birine karıştırınız. Bir kaseye alarak üzerine yeterince yoğurt ve diğer malzemeleri ekleyebilirsiniz. Tuz kullanabilirsiniz tabi yoksa tatsız tuzsuz gibi oluyor :D. Tuz atarken dikkat edilecek şey tuzu en son atınız ve abartmayınız.

Afiyet olsun, İyi Seyirler.

Related posts

Leave a Comment