Dukan Diyeti

Son zamanlarda fazlaca duymaya başladığınız Dukan rejimi hakkında tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda cevaplayacağız. Dukan Rejimi diye malum rejim dünyaca meşhur Hekim Pierre Dukan tarafınca hazırlanmış ve kendi soy isminin verildiği bir rejimdir.

Dukan Diyeti 1 haftalık
Dukan Diyeti 1 haftalık

Tüm dünya bu rejimi aç kalmadan zayıflama yöntemi olarak da bilmektedir. Bu rejim her ne kadar Hekim Pierre Dukan’ın yaratmış olduğu bir rejim diye anılsa da diyetin temelinde gene oldukça bilindik ve düşük karbonhidrat tüketimiyle nam salmış Atkins rejimi vardır. Fakat Hekim Pierre Dukan’ın rejiminin en büyük özelliği ise haftanın altı gününde istediğinizi yiyebilmenizdir. Deneyimli hekim diyetini dört değişik evreye ayırarak, rejimi meydana getirecek kişinin aklında bir sual kalmadan her şeyin bilincinde olarak rejimi uygulamasını sağlamaktadır.

Dukan-Diyeti-Kitap1

Evreler Halinde Dukan Rejimi

Birinci evre olarak hazırlık evresi diye adlandırmış olduğu bir evre mevcuttur. Bu ilk evrede ne kadar kilo vermekistediğinizle ilgili olarak bir ila on günlük bir süreci kapsamaktadır. Mesela averaj on kilo versem iyi olur diye düşünen bir yurttaş için bu ilk evre yedi gün sürmektedir ve herhangi bir kalori kısıtlaması olmadan yağsız proteinlerden oluşan bir gıda menüsünden oluşmaktadır. Bu menünün içinde yağsız süt ve yulaf kepeği şeklinde çeşitli anahtar besinler bulunmaktadır. Hedef diye adlandırılmış kinci evrede ise birinci evrede yaptığınız her şeyi devam ettirirken yalnız iki günde bir olmak suretiyle nişasta bulundurmayan sebzeler de yemeğe başlıyorsunuz, bu evre de daha evvelde belirlediğiniz kiloyu kaybedene kadar azimle devam etmeniz gerekiyor.

Dukan Diyeti Test
Dukan Diyeti Test

Üçüncü evre olan takviye evresindeyse artık vücudunuza karbonhidratlı besinler almaya başlayarak takviyede bulunuyorsunuz. Haftanın tek bir gününde bir tek yağsız proteinli besinler ile beslenirken haftanın arzu ettiğiniz iki gününde istediğiniz, aklınıza gelen ne var ise yiyebiliyorsunuz. Dördüncü evrede ise artık bundan sonrasında bu evrenin söylediği benzer biçimde bir beslenme düzeni oturtmanız gerekiyor bu evre verdiğiniz kiloyu sabitlemek için kullanılıyor. Haftanın her aynı gününde bir tek protein yiyorsunuz, son nefesinizi verene kadar günde bir buçuk yulaf kepeği tüketmeniz gerekiyor ve tekrar asla asansör kullanmıyor buna ek olarak da her gün yirmi dakikalık bir yürüyüş gerçekleştiriyorsunuz.

Related posts

Leave a Comment