Domates Çorbası Kaç Kalori Domates Çorbası Nasıl Yapılır.

Düşük Kalorili Domates Çorbası

Büyük bir kâse domates çorbası -ki bu 300 gram gelmektedir, sadece 95 kaloridir. Orta boy kâsede domates çorbası ise 63 kaloridir. İncelendiğinde ortalama bir domates çorbasının 100 gramının sadece 32 kalori olduğu görülmektedir. Evde yapımı oldukça basit olan böyle leziz bir çorba diyetin vaz geçilmezi olabilir. Sadece kalori değeri ile değil içerdiği lif oranının yüksekliği, zengin besin içeriği ile insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Yüksek lif oranı hem tok tutarken, bağırsakların çalışmasını da düzenleyecek böylece diyetlerde sık karşılaşılan sindirim sorunlarını azaltacaktır. İçerdiği yüksek C vitamini vücut savunmasını güçlenilerek güçsüz düşmesini ve hastalıkları engellemektedir. Domates içerisinde bulunan folik asit özellikle hamilelik döneminde sağlıklı bir beslenme için oldukça önemlidir.


Evde Domates Çorbası Nasıl yapılır.


Evde domates çorbası yapımı oldukça kolaydır. İki adet domatesin kabukları soyulur. Eğer bu kabuklardan rahatsız olmuyorsanız soymanıza da hiç gerek yok, gayet yenebilir güzel oluyor bu şekilde de. Domatesler daha sonra rendeden geçilir veya el robotunda hızlıca parçalanabilir. Eğer el robotu kullanıyorsanız tuz ekleme işlemini bu sırada yapabilirsiniz. Parçalanmış domateslerimiz bir köşede beklerken, çorba tenceresinin içine bir kaşık yağ yakarak üzerine iki çorba kaşığı un eklenip iyice karıştırılır. Unu fazla kavurmadan üzerine domateslerimizi ekleyip biraz daha karıştırın peşinden bir bardak soğuk su ekleyerek iyice karıştırmaya devam edin. Burada önemli noktalardan biri unu topak topak etmemeye çalışmak, karıştılırken çırpıcı kullanırsanız bu topaklaşmayı daha aza indirebilirsiniz. Bu şekilde biraz karıştırdıktan sonra çorbanın üzerine 3-4 bardak su ekleyip ara sıra karıştırarak kaynamasını bekleyiniz. Çok kıvamlı olmuş ise biraz daha su ekleyebilirsiniz. Çok sulu olmuş ise zaten kaynamaya başlayınca kıvamı hızlıca artmaya başlayacaktır.

Domates çorbasının tadından sonra en güzel taraflarından biri de bu şekilde yapımının kolay olmasıdır. Çorbayı yaparken ne kadar hata yapsanız da güzel oluyor. Kaynarken içine biraz nane ve karabiber atarak ekstra tat verebilirsiniz. Bir dilim kepekli ekmekle birlikte tükettiğinizde oldukça doyurucu ve düşük kalorili bir diyet yapmış olacaksınız. Dikkat edin insanın yedikçe yeyesi geliyor iştahı açıyor, Ne amaçla yapıyor olursanız olun iyi bir diyet için güçlü bir irade şarttır.

Related posts

Leave a Comment