Ders4:Karbonhidratlar-Şekerler

kompleks-karbonhidratlar-tokluk-hissini-uzatir-ve-enerji-verir

UYARI:** Bu yazı bazı tabbi bilgiler içermektedir,her ne kadar bir çok kaynak incelenmiş olsa da doktor tavsiyesi olmadan diyet yapmayınız**

Karbonhidratlar

Temel olarak şekerler olarak isimlendirirler. Adını sıklıkla duyduğunuz glikoz ve nişasta karbonhidrat örnekleridir. İlk örneklerde bahsettiğimde bunları sobadaki oduna benzetmiştim, gerçekten de bir odunun temel yapısı karbonhidratlardan oluşmaktadır. Vücudun temel enerji kaynağı olan karbonhidratlar birçok gıdada bol miktarda bulunur. Ancak her zaman olduğu gibi bunlarda hepsi karbonhidrat olmasına rağmen aynı kalite ve özellikte değillerdir.

www.gazetegercek.com.tr_678_JB6I51DEELEE

Mısır şurubunun zararlı olduğunu duymuşsunuzdur, bunun sebebi mısır içinde bulunun bu karbonhidrat şekerinin ( früktoz ) vücut tarafından çok hızlı emilen bir şeker olmasıdır. Hem de emilim için insüline gerek bile duymuyor, bu avantaj gibi görünse de maalesef öyle olmuyor. Başta beyin olmak üzere birçok hücre bu şekeri bu şekilde kullanamıyor ve hiçbir işlerine yaramıyor. Büyük bir bölümü karaciğerde tepkimelere gidiyor. Bu şeker, şeker pancarından üretilen şekere oranla çok daha fazla bir şekilde yağa dönüşüyor. Yüzde kaçı şekere dönüşür derseniz bu rakam yaklaşık olarak 30 civarındadır, şeker pancarında ise yüzde 1 dire. Ayrıca bu şekerin bedenimizde girdiği bazı tepkimeler sonucu ortaya çıkan maddeler insülin direnicine sebep olmaktadır. Bu da diğer şekerler için kullanılan insülin kalitesi düşürecek buda daha çok insülin üretmenize sebep olacaktır. Bu sebeple mısır şurubu şekeri kanser, gut hastalığı, aşırı şişmanlık gibi hastalıklara sebep olmaktadırlar.

Bu şekerin genel olarak bulunduğu bazı gıdar;

– Sükroz (çay şekeri)

– Mısır şurubu

– Kristalize früktoz

– Meyveler

– Doğal tatlandırıcılar: Bal, agave şurubu

Glikoz Şurubunun Diğer İsimleri:
  • G37 – Glikoz Şurubu (DE-37)
  • G40 – Glikoz Şurubu (DE-40)
  • G58 – Glikoz Şurubu (DE-60)
  • G95 – Glikoz Şurubu(DE min 97)
  • M50 – Yüksek Maltoz Şurubu
  • M38 – Maltoz Şurubu
  • F85 – Fruktoz Şurubu
  • Yüksek Fruktozlu Glikoz Şurubu

Gördüğünüz üzere bir çok doğal gıda da bu şeker bulunur,Ancak bunlarda genellikle glikoz ile bağımlı halde olması ve bu sebze ve meyvelerin bir çok antioksidan içeriği bu durumu telafi etmekte ve emilimini yavaşlatmaktadırlar.Yani yemeye değerler:) .Aynı durum çay şekerinde de geçerlidir, her nekadar onda da früktoz şekeri bulunsa da bu şeker pancarında bulunan glukoz ile bir bütün haldedir, dolayısıyla  emilim hızlı olmamaktadır.

Bu kadar kötülemişken bir uyarı yapmadan geçmeleyim, Bu konuda her ne kadar çok araştırma olsa da  yeterince değildir.Ne nefret etmeli ne de köle olunmalı yani .

 

Daha önce belirttiğim gibi karbonhidratlar vücudun temel ve ilk enerji kaynağıdır. Karbonhidratların yokluğunda yağlar yakılarak enerji elde edilebilir.ancak bu enerji beynimiz tarafından kullanılabilir değildir. Bunun açıkça gösterdiği gibi karbonhidratlar çok önemlidir. Ee kimse istemez beyninin aç kalmasını.

Ancak azının zarar verdiği gibi çoğu zarar verir bunların,hücre parçalanmaları, Alzheimer , görme bozuklukları gibi şeker hastalığının yol açtığı hastalıklara yol açacaktır.Zaten şeker hastalığı da şekerin kanda aşırı fazla şekilde bulunmasıdır.

Ne zamandır soba örneği vermemiştik;eğer siz sobaya gazete gibi çok hızlı tutuşan şeyleri bol bol atarsanız hemen yanıp geçecek bıraktıkları kül ise kömürlerin  yanmasını zorlaştıracaktır,bunun yerine birkaç ağaç parçası atınız ki dengeli yansın.Ayrıca kazana  basarsanız odunu talaşı patlatırsınız dikkat edin.

 

İlaçları gerekli dozda kullanmaması, fazla yemek, egzersiz yapmamak, enfeksiyon ve stres hiperglisemiye(yani şeker fazlalığına)yol açabilir. Ağız kuruluğu, çok su içme, sık idrara çıkılması, yorgunluk, uyku hali, bulanık görme, ayak tabanında yanma, karıncalanma ve uyuşma hissi, ciltte kuruma ve kaşıntı, kesik ve yaraların geç iyileşmesi gibi belirtiler görülür.Bu durumda doktora görünmekte fayda var

Related posts

Leave a Comment