Etin kemiği PROTEİNLER

DERS:6-Etin kemiği PROTEİNLER

aminoasit-hakkında-yazı

 

Herkese merhaba bu yazımda proteinlerden bahsedeceğim. Proteinler bir hücrenin ana yapı maddesidir. Kan grupları, göz rengi, kas dokusunun ana maddesi hep proteinlerden oluşmaktadır. Aynı zamanda şekerler ile birleşerek hücrelerin birbirini tanımasını ve böylece bedenin kendi kendine savaşmasını engellerler. Ayrıca vücut savunma sisteminin de  temel faktörlerdir.

Yani proteinler bir canlı için olmazsa olmaz ilk şeydir. Bu yüzden hiçbir diyette protein alımını durdurmamak gerekir. Zaten protein içerikleri herhangi bir kiloya sebep olmaz. Günümüzde protein diyetler çok meşhur oldu. Ancak bu çok tehlikeli bir durumdur. Kilo aldırmıyor ve tokluk hissi veriyor diye yapılan bu diyette yağ ve karbonhidrat alımları azaltılıyor. Daha önceki yazılalardı belirttiğim gibi yağ ve karbonhidrat alımını aşırı azaltmanın çok büyük riskleri var. Protein diyetleri hakkındaki yazıyı en yakında paylaşacağım.

Proteinler vücutta enerji verici maddeler değildir, uzun süreli açlık durumunda en son seçenek olarak kullanılırlar. Enerji olarak kullanılması yukarıda yazdığım gibi kas erimesi, savunma sisteminin çökmesi gibi sorunlara yol açar. Ayrıca bunların yıkımı sırasında birçok zehirli maddeler ortaya çıkacaktır. Kilo verebilmeniz için hareket etmelisiniz, Sanırım kimse kaslarına zarar vererek hareket etmesini engelleyecek bir diyet yapmaz

Doktor öneresi olmaksızın hiçbir diyette protein alımını kısıtlamamak gerekir. Proteinler genel olarak Hayvansal gıdalardan alınır,.

Soya ürünleri, baklagiller, fasulye, bazı yemişler ve tahıllar bitkisel protein bakımından zengin gıdalar arasındadır.

Sağlıklı günler

Related posts

Leave a Comment