Ders 5-Yağlarımız

Yağlar

Vücudun en büyük enerji deposu olan yağlar aynı zamanda birçok insanın korkulu rüyası. Her canlının yağ kullanımına ihtiyaç vardır. Her türlü bitkiden tüm hayvanlara hepsi yapılarında yağ biriktirirler.

Bitkilerin yağ biriktirme bölgeleri genellikle tohumlarıdır çünkü tohum toprağa düştükten sonra beslenemeyeceği için enerjiyi yani yağı tohumlarda biriktirirler. Zaten bu yüzden Ayçiçek yağı olsun mısır yağı olsun hepsi tohumlardan elde edilmektedir

Hayvanlarda ise genelde yağlar deri altında depolanmakta böylece hem ısı korunumu sağlanmaktadır hem de gereksiz alan kaplaması en aza indirilir. Ancak yağlanma konusunda aşırı bir artış olduğunda bu alanlar yetmeyecek karaciğer, kan hücreleri gibi besinlerin kullanımının yoğun olduğu alanlarda da birikmeler başlar. Bu durum organların düzgün çalışmasını engeller ve sağlık sorunlarına sebep olur.

İster bitki olsun ister hayvan olsun canlıların yağ biriktirmelerinin amacı beslenemeyeceği zamanlar için enerji deposu olarak kullanmaktır. Ayılar gibi kış uygusuna yatan yâda belli mevsimlerde beslenmesi daha zor olan canlılar enerji ihtiyaçlarını genelde vücutlarında yağ depolayarak sağlarlar. Sincap gibi bazı canlılar da fındık gibi bol yağlı besinleri depo ederek sağlarlar. Kurbağalar gibi bazı hayvanlar ise derin uykuya yatarak enerji ihtiyaçlarını en aza çekerler

maxresdefault

Günümüz de insan teknolojinin de gelişimi ile her daim besine ulaşabilmektedir.

Konserveler, turşular, buzdolabının icadı, hazır gıdalar gibi gelişmeler, insanların aç kalmasını engellemektedir. Ancak insanın da canlı olma fıtratı biyolojik olarak besin toplama alışkan lığı olan bir canlı değildir. Zaten insan gibi büyük besin ihtiyacı olan bir canlı ileri teknolojiler olmadan besin toplama şansı yoktur. Bir sincap ve fındık ölçülerini karşılaştıracak olursak insanların biriktirdiği besinleri depolama için dağ kadar depolar gerekir. Bunun sonucunda insan biyolojik olarak birçok hayvan gibi yağ depolama üzerine gelişmiştir.

Normal şartlar altında doğada biriktirme teknolojisi kullanmayan bir insan yazın aldığı kiloları, kendi bazal metabolizması ile verecektir.(bazal metabolizma hakkında ilk derişime baka bilirsiniz.).Ancak bugün insanlar kışın kilo kaybetmek yerine aşırı derece kilo almaktadır. İnsanda canlı olması hasebiyle kış dönemlerinde bir kurbağa gibi en az enerji harcamaya çalışacaktır.

Özellikle son iki asırda Teknolojinin aşırı derece hızlı gelişimi biyolojimizi alt üst etmiştir ve vücudumuz hala bu yeni sisteme uyum sağlamamıştır.-ki bu konuda çok haklı, bu teknoloji ne kadar daha devam eder belli değil.- Biz bir taraftan tıkınmaya çalışırken bedenimiz kış geldi diye daha az enerji harcamaya, ilerideki olası zor günler için bunları depolamaya devam etmektedir.

Evet, artık teknolojiden uzak durun demek olmaz bu içinde bulunduğumuz büyük bir çukur, kaçma sansımız yok. Yapılacak şey sistemin farkında olmak. Gereksiz beslenme durumunu en aza indirmek ve bedenimizin binlerce senedir alıştığı gibi mevsim besinlerini tüketmek. Sobaya kömürü fazla atarsanız ateşi boğarsınız.

Yağlar sadece enerji deposu değildir vücudumuzda daha birçok etkisi vardır sonraki yazıda bunlara değineceğim

Related posts

Leave a Comment