DERS3:Her şey kalori hesabından Mı ibaret. Bu kadarcık mı?

Her şey kalori hesabından Mı ibaret. Bu kadarcık mı?

Aslında amacınız sadece kilonuzu kontrol etmekse; evet her şey bu kadar basit, ama sağlık ise maalesef daha çok şey var. diyetisyensirlari.com olarak bu yazı dizisinin amacı “ sağlık “ olduğundan daha çok şeye değineceğim.

İlk derslerimizi anlatırken  karbonhidratlar, yağlar ve proteinlerden kısaca bahsetmiştim, Bunlar gıdalarda bulunan makro molekülerdir.  Herhangi bir besin aldığınızda bunların her birinden belirli miktarlarda alırız. Birçok sebze ve meyve de karbonhidrat oranı diğerlerine göre yüksekken,  soya, baklagiller, tahıllar ve hayvansal gıdalarda bol miktarda Protein bulunmaktardır. Fındık, fıstık, mısır gibi bitkiler ve bildiğiniz üzere hayvanların yağlı kısımları bol miktarda yağ içermektedirler. Ancak her durumda her canlı bu makro moleküllerin tamamını bünyesinde bulundururlar

.3x5

Bitti mi? Elbette bitmedi, bitmez de 🙂

Bunlar haricinde dışarıdan almak zorunda olduğumuz vitaminler de var mesela. Aslında herkesin bildiği bir şey bu vitaminler C vitamini yersin hasta olmazsın B vitamini alırsın zihnin açılır, gözlerin daha sağlıklı olur gibi birçok bilgi dolaşıyor ortalıkta, genel olarak doğru bilgiler elbette. Özellikler bitkiler hayvanlar gibi hareket edip yer değiştiremedikleri için kendilerini korumaya yönelik bu şekilde vitamin, hormon ve başka sürü madde üretirler. Tabi onlar da kaçabilselerdi muhtemelen bu kadar uğraşmazlardı. Her ne kadar bazı vitaminler insan ve hayvan vücudunda da sentezlene biliyor ise de bu sistemin çalışması için maalesef yeterli değildir. Bu yüzden vitaminleri genel olarak dışarıdan almak zorundayız.

vitaminler-yuzme-785x510

Bunlar haricinde aminoasit dediğimiz bir şeyler var ki, işte bunlar da çok önemli bir şeydir 🙂 . Hücredeki tüm ana yapı maddelerin, vitaminlerin, hormonların, proteinlerin ana yapı maddesidir. Bu maddeler DNA üzerinden doğrudan üretilirler, gözümüzün renginden tutunda aklınıza ne gelirse orada etkilidirler. Topu topu 20 çeşit olan bu amino asitlerin bir kısmı vücudumuzda sentezlene bilirken bir kısmını ise sadece bitkiler sentezler. Bu yüzden eğer sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsanız özellikle yeşil sebze ve meyveleri bol bol tüketmelisiniz.

aminoasit-hakkında-yazı

Bunlar haricinde hormonlar, hoş kokulu bileşikler gibi daha bir sürü şey var. Diyetleriniz sırasında kalori hesabı yapmanın yanında bunlara da önem vermelisiniz.

Kalori hesaplarken sadece sayılara bakarsak çok da doğru bir iş yapmış olmazsınız. Katı yağlar da, sıvı yağlar gibi enerji sağlar ama kalp-damar sistemini çok olumsuz etkiler. Elbette bu konulara sonraki derslerimizde kısa kısa değineceğiz.

Bazı bitkilerde ise allelopatik ürünler sentezi vardır. Bir bitki kendini diğer bitkilere ve zararlı hayvanlara karşı korumak için bazı moleküller salgılar, bazen de tamamen kendi ihtiyaçları için ürettiği bu maddeler çevresindekilere zarar verir. İşte bu maddelere allelopatik maddeler adı verilir. Örneğin ceviz ağacının salgıladığı bazı maddeler hava ile karışarak insanları dahi etkiler. Bu yüzden ceviz ağacı altında uyumanın iyi olmadığı köylerde dahi tecrübe edilmiştir. Ciddi bir yorgunluk hissi verir ve zararlıdır.

Juglans_regia_Echte_Walnussfrucht_2

Related posts

Leave a Comment