DERS2: Bazal Metabolizma? Su İçsem Yarıyor

 

Bazal metabolizma bir canlının sadece temel vücut fonksiyonlarını yerine getirdiği andaki gerekli olan enerjiyi üreten metabolizmaya bazal metabolizma denir. Organizma bu enerjiyi karşılayacak kalori miktarını alamazsa yaşamsal fonksiyonlarını devam ettiremez.   Bazal metabolizma kişiden kişiye; yaşa, kilosuna, hastalıklarına, cinsiyetine, beslenme ve diğer çevresel faktörlere göre değişmektedir. Her zaman duyduğumuz ne kadar yersem yiyim kilo alamıyorum yada su içsem yarıyor şeklindeki konuşmaların çoğu metobolizma hızlarından kaynaklanmaktadır.

Bazal metabolizma hızı genel olarak; Erkeklerde kadınlara göre daha fazladır.Şişmanlarda zayıflardan daha fazladır, Kışın daha yavaş, yazın daha hızlıdır. Gençlerde hızlıyken yaşlılarda daha yavaştır. Ergenlik ve hamilelik döneminde metabolizma hızı artar. Yeşil çay, kafein ve diğer uyarıcılar da hızı artırır. Hormonların ve ilaçların metabolizma hızını artırıcı veya azaltıcı etkileri olabilir. Bunun haricinde metobolizma hızınızı arttırmak için yapabileceğiniz en iyi şey düzgün ve düzenli yapılan spor ve egzersiz ve de protein ağırlıklı beslenmedir. Vücuttaki kas dokusunun artması  bazal metobolizma hızını arttıracaktır. Belki fark etmişsinizdir bu bazal metobolizma vücut aktifliğiniz ile doğru orantılı,metobolizma hızı yüksek olanlar genellikle daha aktif inasnlardır.Ancak kilolu insanların zayıf insanlara göre daha hızlı bir metobolizmaya sahip olması bu kaideye ters gibi düşmektedir,ancak aksine beden hacimi ve ağırlığının artması,yönetilecek kas miktarını , pompalanan kanın kat edeceği yolu vs  hep arttırmaktadır,

İşte bu bile aslında bedenimizin dengeli bir kiloya gelmek için bir nevi çabası olduğu göstermektedir, eğer normal kilonuzun üzerine çıkarsanız metabolizma hızınız artarak daha fazla enerji için daha çok kalori almamızı böylece gıdaları daha hızlı ve fazla yakılmasını sağlar, böylece zayıflama yolunda yardımcı olur.

Normal kilomuzun altına indiğimizde ise metabolizma hızı düşerek yediğimiz gıdaların daha az kısmını yakarak geri kalanının depolanmasını sağlar, böylece kilo almanıza sebep olur.

Bazal metabolizma hızı; kadınlar için 1000-1400 kalori arasında değişirken erkekler için ise bu değerler 1200 -1600 kalori arasındadır. Ancak dediğim gibi bu miktarlar yukarıdaki faktörlere göre değişirler. Önceki yazımda belirttiğim gibi sağlıklı zayıflamak isteyen bir insan kilo vermek istiyorsa bile kendi bazal metabolizma hızı kaç kalori değerinde ise en az o kalori miktarını dışarıdan almak zorundadır. Üstte verdiğim kalori değerlerine göre bir kadın kilo vermek için ortalama 2000 kalori almalı, erkekler ise 2500 kalori alırlar.

Dikkat ettiyseniz almamız gereken kalori miktarları bazal metabolizma değerlerinden yüksek. Bildiğiniz üzere bazal metabolizma hızı vücudun sadece kendini çalıştırması için gereken hızdır. Burada yaptığınız günlük yürülüşler, çalışmalar ve diğer hareketler ile harcayacağınız enerji dâhil edilmez. İşte bu bazal metabolizma hızı ile aldığımız kalori arasındaki enerji farkını günlük hareketlerimiz ile kapatıp aşacağız. Bu şekilde bir diyet size sağlıklı kilonuza gelmenize yardımcı olacaktır.

Bunun haricinde aç kalarak kilo verme gibi çok tehlikeli bir durum söz konusudur. Teknik olarak aç kalarak kilo vermekte mümkündür. Aç kalmaktan kastım almamız gereken bu kalori değerlerinin altında beslenmek. Tüm canlılar gibi bizim vücudumuz da kendini hayatta kalmaya programlamıştır. Bu sebeple aç kalmaya başladığımızda vücudumuz bunu bir tehdit olarak algılar ve kas hareketlerini azaltır, kan basıncını, nabız hızını ve diğer tüm vücut fonksiyonlarını en aza indirger. Böylece bazal metabolizma hızını düşürür. Eğer aldığınız kalori bu yeni metabolizma hızınız ve günlük diğer hareketlerinizden fazla ise kilo vermek yerine alırsınız bile J . Eğer ki bundan da düşük ise kilo verebilirsiniz ancak saydığım nedenlerden dolayı sağlığınız bozulur daha sık hastalanırsınız.

Büyük depremleri hatırlarsanız günler sonra bile hiç bir şey yemediği halde hayatını günlerce devam ettirmişlerdi. Bunlar, vücudumuzun kendini savunma sisteminin ne kadar güçlü olduğunu bize açıkça göstermektedir, biz aç kalmaya çalıştığımızda kendi vücudumuza karşı bir savaş almış oluruz ki bunun mantıklı olmadığı çok aşikârdır.

Üçüncü ders eklendi.derse gitmek için buraya Tıklayınız

Related posts

One Thought to “DERS2: Bazal Metabolizma? Su İçsem Yarıyor”

  1. Hi, its good post about media print, we all be familiar with media is a fantastic source of data.

Leave a Comment