ÇINAR AĞACI YAPRAĞI

Çınar ağacı neredeyse ülkemizin tüm ormanlarında  yetişebilen bir ağaçtır. Geniş gövdeli, geniş yapraklı olan bu ağaç, genellikle mobilya yapımında kullanılır. Ancak mobilya yapımında kullanılmasının yanı sıra  bu ağacın yapraklarının son zamanlarda sağlık için de faydalı olduğu ortaya çıkmıştır.Genel olarak kemik ağrılarına gelen bu ağacın yaprağının faydaları saymakla bitmeyecek gibidir.

*Öncelikle romatizma, kemik ağrıları ,bel ve boyun fıtıklarında hem ağrının azaltılmasında hem de tedavi edilmesinde etkilidir.

*Hücreleri  yenilemesi sebebiyle yanıkların tedavisinde kullanılır.

*sedef hastalığının görünümünün azaltılmasında yardımcıdır.

*Epilepsi(sara) hastalığında faydalıdır ancak bu tarz hastalıkların tüm bitkisel tedavilerinde önce doktor ile görüşülmesi tavsiye edilir.

*Diş ve diş etlerini güçlendilir.

*Yanıklar gibi yaraların da iyileşmesinde faydalıdır.

*çınar yaprağı çayı vajinal akıntıların azaltılmasında etkilidir.

*Eklem kireçlenmelerinde faydalıdır.

*içerdiği antioksidanlar sayesinde ödemli kişilerin baş tacı olabilir.

Eklem kireçlenmesine karşı İbrahim Saraçoğlu’nun kürü tarifi:

Öncelikle 2 adet çınar yaprağının iyice kurutulması gerekmektedir. Kuru yapraklar yıkandıktan sonra küçük parçalara ayrılır ve 2 bardak kaynamış suya atılır ve tekrar 1 dakika kaynatılır.burada dikkat edilmesi gereken şey ikinci kaynatışın 1 dakikayı geçmemesine özen gösterilmelidir. Çay ılındıktan sonra hazır hale gelmiştir.

Kullanımı:Akşamları aç karnına bir bardak ve gece yatmadan önce tekrar bir bardak içilir.15gün boyunca devam edilir. 3 gün ara verip 15 gün daha tekrarlanır.

 

 

 

 

 

*

Related posts

Leave a Comment