Cevizin Faydaları Nelerdir? Ceviz Nelere İyi Gelir

Yer yüzündeki en tanınmış meyvelerden biri olan ceviz dünyanın bir çok bölgesinde yetişmekte ve tüketilmektedir. İçerisinde bulanan vitaminler ve diğer maddeler sahip olduğu ünü hak etmesinde oldukça etkili olmuştur. Her ne kadar bilimsel olarak bitkilerde benzediği organa faydalı olduğuna dair tam bir sonuç olmasa da Ceviz hakkında kesinlikle bilenen şey beyin fonksiyonlarının sağlığının korunmasında ve beyinin gelişmesinde çok etkili olduğudur. Beyin fonksiyonlarının dışında diğer kalp damar hastalıkları içinde oldukça etkilidir. Varislerin azaltılmasında oldukça yardımcı olmaktadır. İçerdiği %75 yağ ve %15 protein sayesinde hem enerji verici bir gıda iken aynı zamanda ihtiyaç olan protein kaynağıdır da.

10
0 gram bir ceviz yaklaşık 650 kalori barındırmaktadır. Ceviz suyunun kolesterolü  düşürdüğü ve kilo vermede de etkili olduğu bilinmektedir. Yine de diyet yapanların aşırı tüketmesi kalori miktarından kilo vermek yerine aldırmaya da sebep olabilir. Öğün aralarında 2 3 tane tüketilmeli sadece.

Madde Madde Cevizin Faydaları:

*Çok güçlü bir antioksidandır.

*Antioksidan özelliği yaşlanmayı geciktirir, Kırışıkları engeller, Cilt sorunlarını azaltır.

*Kalp – Damar sağlığına iyi gelir.

*Hafızayı Güçlendirir

*Beyin motor fonksiyonlarını arttırır.

*Kalsiyum sentezine katkı vererek kemikleri güçlendirir.

*Dolaşım sistemini düzenler.

*Şeker hastalığına iyi gelir.

*Cildi besler.

*Saçları kuvvetlendirir.

*Bağışıklık sistemini destekler

 

Related posts

3 Thoughts to “Cevizin Faydaları Nelerdir? Ceviz Nelere İyi Gelir”

  1. anneannemim ceviz ağacını talan edişim geliyor aklıma. şimdi çok zor öyle tazecik ceviz bulmak. gerçekten çok faydalı, eski insanlar neden bu kadar sağlıklı şimdi daha iyi anlıyorum. anneannem her akşam ceviz tarhana yer. tabi sağlıklı kalır insan 🙂

  2. Teşekkürler Çok Yardımcı oldunuz

  3. Merhabalar, bu güzel yazı için teşekkür ederim. Olması gerektiğinden yalın ve sade olmuş bu tür yazıları internette gördükçe gözlerimiz yorulmadan okuyabiliyoruz.

Leave a Comment