Canlandırıcı Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Günümüzde; aşırı kullanılan saç boyaları, saç şekillendiriciler ve değişik içerikli şampuanlar, saçın naturel dengesini bozarak, donuk ve mat görünmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple saç için kullanılan bakım ürünleri bilhassa organik olan markalardan tercih edilmelidir. Son yıllarda kimyasal içermeyen birçok marka naturel saç boyaları ve şampuanlar piyasaya çıkmıştır. Kaliteli markalardan edinilen bu ürünler, şampuanın içindeki kimyasalların saça zarar vermesini önleyecektir. Bunun haricinde her evde bulunan naturel içerikli bazı ürünler de saçı besler. Bu organik ürünler, haftada minimum iki kez temizlenen saça uygulanmalıdır. Saçı Şampuanladıktan sonrası hazırlanarak uygulanan naturel maskeler, saçların kısa süre içinde ışıldamasını ve kuvvetlenmesini elde edecektir. Bu tür ürünleri kullanmadan ilkin; saç yapısı göz önüne alınmalı ve kuru saç rutubet sağlayabilecek, yağlı saça ise saçın dokusundaki yağı emebilecek türden ürünler tercih edilmelidir.

Saç maskesi
Saç maskesi

1- Sirke İle Hazırlanan Canlandırıcı Saç Maskesi

Sirke ile hazırlanan her maske saça kısa süre içinde canlılık verir. Hiçbir kimyasal içermeyen sirke, kuruyan ve pullanan saç diplerinin tekrardan toparlanmasını sağlar. Ek olarak antiseptik özelliği bulunan sirke, saç diplerinde oluşan yaraların kısa süre içinde düzelmesini elde edecektir.

Malzemeler

 • İki yiyecek kaşığı sirke
 • İki damla zeytinyağı
 • Yarım su bardağı saf su

Canlandırıcı Saç Bakım Maskesinin Yapılışı

Canlandırıcı saç maskesi hazırlamak için yarım bardak suyun içine iki damla zeytinyağı ve iki yiyecek kaşığı sirke dökülmelidir. İyice karıştırılan bu karışım, temiz saça uygulanır. Haftada iki kez bu karışım ile masaj yapmak, saçın kısa süre içinde parlamasını elde edecektir. Tamamı naturel olan bu ürünlerden; sirke saçı parlatarak saç derisini dezenfekte edecek, zeytinyağı ise kuruyan saç derisini onaracaktır. Saçı parlattığı bilinmiş olduğu halde kokusu sebebi ile bayanların bir çok, sirke ile saç bakımı yapmaktan çekinir, oysa sirke; sürülen saçlarda koku bırakmayan organik bir saç bakım ürünüdür.

2- Yumurta Ve Zeytinyağı İle Meydana getirilen Saç Canlandırıcı Maske

Yenilerek tüketilen her türlü ürünün, dışarıdan da cilde ve saça temas ettirilerek bakım yapmış olduğu bilinmektedir. Yumurta içindeki bolca protein ile saçı besleyen ve parlatan bir üründür. Zeytinyağı ise saçın rutubet dengesini korur. Mutfaklarda yoğun olarak kullanılan bu ürünleri, yiyerek yada dışarıdan sürerek kullanmak, saçı kısa süre içinde parlatacak ve gürleştirecektir.

Malzemeler

 • 1 Tane yumurta
 • 1 yiyecek kaşığı zeytinyağı

Canlandırıcı Saç Bakım Maskesinin Yapılışı

Bir tane yumurta, bir kâseye kırılarak iyice çırpılır. Üstüne iki yiyecek kaşığı zeytinyağı dökülerek, bir birine karışması sağlanır. Hazırlanan karışım banyo öncesinde saça sürülerek, minimum bir saat bekletilmelidir. Bir saatin sonunda yıkanan saçlar, kendi halinde kurumaya bırakılır. Fön makinesi ile saçı sık kurutmak, saç tellerinin kurumasına ve kırıklar oluşmasına sebep olacaktır.

3- Bal İle Meydana getirilen Canlandırıcı Saç Bakım Maskesi

Saçları ve cildi besleyen, dış etkilerden sakınan öteki bir naturel ürün ise baldır. Tek başına bal ile saçları kısa süre içinde canlandırmak mümkündür. Saçı yumuşatan ve saç derisini içerden besleyen bal ile değişik malzemeler karıştırılarak, saç bakım maskeleri yapmak mümkündür. Her mutfakta bulunan bu malzemeler yardımıyla, size fazladan bir harcama ta çıkmaz. Kullanılan balın, katkısız saf bal olması saçtaki tesirini artıracaktır.

ballı saç maskesi
ballı saç maskesi

Malzemeler

 • İki yiyecek kaşığı bal
 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • Taze nane yada nane yağı

Canlandırıcı Saç Bakım Maskesinin Yapılışı

İlk olarak evde taze nane bulunuyorsa, bunun havan ile dövülerek krem haline getirilmesi gerekmektedir. Evinde taze nane bulunmayanlar, nane yağını her aktardan kolayca edinebilir. Hazırlanan nanenin içine iki kaşık bal ve yarım çay bardağı zeytinyağı dökülmelidir. İyice karıştırılan bu malzemeler, temiz saça sürülerek bir saat bekletilir. Bir saatin sonunda organik bir saç şampuanı ile yıkanır. Bu maske saça tertipli olarak uygulandığında saçtaki tesiri şaşırtıcı olacaktır. İyice tesir gösterip saçı kısa sürede canlandırması için, haftada minimum iki kez saça bu maske uygulanır. İçindeki nane yada nane yağı yardımıyla saç derisi kullanıldığı anda ferahlayacaktır.

evde Saç maskesi
evde Saç maskesi

4- Okaliptüs Yağı İle Hazırlanan Canlandırıcı Saç Bakım Maskesi

Okaliptüs yağı; saç diplerini tedavi eden, yara ve mantar oluşumunu engellemiş olan organik bir yağdır. Saç bakımında okaliptüs yağından faydalanarak kısa süre içinde saç dökülmesinin ve matlaşmasının önüne geçmek mümkündür. Senelerdir vücuttaki her türlü yaradan ve mantardan kurtulmak için kullanılan bu yağ yardımıyla, saçlarınızı kökünden onarım etme olanağınız olacaktır. Okaliptüs yağı, tek başına yada zeytinyağı ile karıştırılarak saça uygulanır. Her iki şekilde de saçta gözlemlenen tesiri kısa süre içinde oluşacaktır.

Malzemeler

 • 1 Yiyecek kaşığı okaliptüs yağı
 • 1 Tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 yiyecek kaşığı kireçsiz su

Canlandırıcı Saç Bakım Maskesini Yapılışı

Bir kâsenin içine bir yiyecek kaşığı okaliptüs yağı, bir yiyecek kaşığı su ve yarım yiyecek kaşığı zeytinyağı karıştırılmalıdır. Hazırlanan karışım, ilkin saç diplerine, sonrasında saç uçlarına masaj yapılarak sürülmelidir. Hazırlanan bu karışım, saçta minimum bir saat bekletilir. Bir saatin sonunda saçlar, naturel bir şampuan ile yıkanarak bolca su ile durulanır. Saç için oldukça yararlı olan bu maske, haftada iki kere yapılarak, saçların kısa süre içinde eski canlığına ulaşması sağlanabilir.

5- Limon Suyu İle Hazırlanan Canlandırıcı Saç Bakım Maskesi

Limon suyu da tıpkı sirke şeklinde saç bakımında sık kullanılan ve saçı parlatma özelliği ile malum bir üründür. Başka hiçbir araç-gereç katılmadan, saç durulama suyuna limon karıştırmak, saçın parlaması ve acele biçim alması için kafi olacaktır. Limon; saç şekillendirici jöle ve briyantin şeklinde ürünlerin yerine de kullanılmaktadır. Yenilebilen bir meyve olan limon, hiçbir kimyasal içermediği için saça her hangi bir zarar vermez, aksine içinde bulunan, bolca miktardaki C vitamini ile saçı besleyip parlatır.

Malzemeler

 • Yarım limonun suyu
 • 1 Yiyecek kaşığı zeytinyağı
 • 1 Tatlı kaşığı badem yağı badem yağı

Limon İle Canlandırıcı Saç Bakım Maskesinin Hazırlanışı

Bir kâsenin içine; yarım limon suyu, bir yiyecek kaşığı zeytinyağı ve bir tatlı kaşığı badem yağı dökülerek iyice çırpılmalıdır. Hazırlanan bu karışım, masaj yapılarak saç derisine yedirilir. Minimum bir saat saçta bekletilen maske, bolca su ile durulanarak saç yeniden şampuanlanır. Haftada iki kere saça uygulanan bu maske, kısa süre içinde saçların parlamasını elde edecektir.

Related posts