Biberiye Otunun Faydaları. Biberiye Neye İyi Gelir?

Biberiyenin  ana vatana Akdeniz iklimi iken özelliklerini keşfedilmesiyle birlikte 1000’lerce   senedir Avrupa ve Amerika’ya yalıymış durumdadır. Bunda en büyük etken biberiyenin hafıza güçlendirici etkisinin keşfedilmesi olmuş. Kaynaklara göre Aristo’nun öğrencileri dahi bu otu kullanıyorlarmış. Biberiye yağı ilk kez 14.yüz yılda Macaristan kraliçesine parfüm hazırlanırken kullanılmış. Asıl popülerliğini kazanması ise 17.asırda sindirim sistemi tedavilerinde de kullanılmaya başlanması ile gerçekleşmiştir.

Biberiye, nane ile aynı aileden yıl boyu taze kalan, yaprak dökmeyen  bir bitkidir. Genellikle çay olarak kullanılmaktadır.Bilinen aşırı bir yan etkisi yoktur. Ancak hamile veya emziren kadınlar ile tansiyon sorunu olanların doktor bilgisi dışında kullanması tavsiye edilmez.

Biberiye Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

*Hafızayı güçlendirir.

*Konsantrasyonu yükseltir, dikkat dağınıklığını engeller.

*Hazımsızlığa iyi gelir.

*Kabızlığı giderir.

*Beyne giden oksijen miktarını çoğaltır.

*Baş ağrısı ve migrene karşı etkilidir.

*Strese iyi gelir.

*Bağışıklık sistemini güçlendirerek toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

 

Biberiye Çayı Nasıl Hazırlanır?

Biberiye bitkisinin içerdiği antioksidanlardan en iyi faydalanmak için bir çay kaşığı biberiye yi bir fincan su ile 10 dakika kaynatmanız yeterli. Tatlandırıcı olarak bal kullanabilirsiniz. Günde 2 bardak biberiye çayı hazımsızlığa ve kabızlığa etkili olacaktır.

 

 

 

Related posts

Leave a Comment