Beslenme ve Doğurganlık

Bazı çiftlerin çocuk sahibi olması kolay iken bazı çiftlerin ise zordur. Bunun nedeni tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Gerek bu konuda yeterli kişi ile çalışma yapmanın zor olması gerek te birçok kişinin özel hayat gizliliği ile bilgi vermemesi bu konuda yeterli bilgi sahibi olmayı zorlaştırıyor. Eskiden beri bazı yiyeceklerin doğurganlığı arttırdığı bazılarının ise engellediği söylenmekte ancak bu konuda başarı ile yapılabilmiş güvenilir araştırmalar bulanamamaktadır. ABD de yapılan araştırmalarda çiftlerin yüzde 20 si kadarında kısırlık problemi görülmüştür. Bu sorunlar kadın ve erkeklerde eşit oranda çıkmışlardır. Sorun yaşayan çiftlerin 3 te 1 inde kısırlık erkeklerde iken 3 te 1 de kadınlarda çıkmıştır. Kalan 3 te 1 de ise her iki bireyde de kısırlık görülmüştür. Şuan ki araştırmalar Tek başına hiçbir yiyeceğin bebek yapmaya yardımcı olduğunu doğrudan ortaya koyamamıştır. Ancak beslenme ile Doğurganlık arasında önemli bir ilişki mevcuttur. Bunun ilk sebebi Kilo oranı iken diğeri dengeli beslenmedir.

Kilo ve doğurganlık ilişkisi, kilonuzun az ya da çok olduğu her iki durumda da gebe kalma şansınızı düşürecektir. Eğer harcadığınızdan daha fazla kalori alımınız varsa az da olsa bu zamanla birikecek ve kilo artışına sebep olacaktır.  Aynı şekilde aşırı aktivite yapıyorsanız ve harcadığınızdan daha az kalori alıyorsanız vücut yağ oranınız düşecektir. Kadın üreme sistemi hormonlar aracılığı ile verilen mesajlara göre şekillenir. Metabolizmanın bazı bölümlerinden anormallik olduğundan doğurganlık azaltılır. Çünkü metabolizma gıdaların bebeğe nasıl geçeceğini belirler. Çok az enerji alan kadınlarda doğurganlık önemli ölçüde azalır ya da durabilir. Bebeğin doğum boyunca ihtiyacı olan 80.000 kaloriyi bedenden alamayacağını düşünmesi vücudunuzun doğurganlığı durdurmasına neden olur. Bir kadında ki yağ oranı %25in altına düştüğünde adet döngüleri arası zaman uzar, %17nin altına indiğinde ise durabilir bu duruma amenore denir. Eğer inceyseniz, hızlı kilo veriyorsanız bir bebeğe yeterli enerji verememe riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Adet döngülerinizin arası açıksa bir miktar kilo almak size yardımcı olabilir.

Doğurganlık dengesi aşırı yağ birikimi olduğunda da bozulabilir. Aşırı kilolu ya da obez kadınlar düzensiz adet görebilir, bu durum başka sorunlara da yol açabilir. Eğer Aşırı kilolu iseniz kilonuzun yüzde 10’nu bile vermeniz döngülerinizin düzenlenmesi ve gebe kalma şansınızı arttırır. Daha önce dediğimiz gibi aşırı kilo hem hamilik döneminde hem de bebeğin erişkin dönemlerinde çıkacak sorunlara neden olabilir.

Düzenli bir beslenme alışkanlığı hormonlarınızın da düzenli olmasına yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir beslenme tarzı gebe kalabilme oranını önemli ölçüde arttırabilir.  Yapılan araştırmalarda günde 2 fincandan fazla içilen kahvenin doğurganlığı azalttığına dair bulgular bulunmuştur. Aynı şekilde haftada 4 kadehten fazla alkolün doğurganlığı azalttığı 8 kadeh alkolün durdurduğuna dair sonuçlar yayınlanmıştır.  Her durumda alkol sigara kahve gibi alışkanlıklar hem gebe kalmayı zorlaştırmakta hem de bebeğin tüm hayatı boyunca etkili olmaktadır.

 

 

 

Related posts

Leave a Comment