Bel Tutulması Ağrısı Nasıl Geçer ve Bel Fıtığı Tedavisi

Bel ağrısı nasıl geçer ve Bel fıtığı tedavisi, tutulması alternatif kalıcı çözüm şekilleri nedir?

Ani meydana getirilen hareketler ve yanlış yatış pozisyonu ile bazı eklem hastalıkları sebebi ile sık sık bel tutulması yada bel ağrısı yaşanabilir. Bu ağrılar ileride bel fıtığı habercisi olabilir.

Ağrının gerçek deposu bilinmeden işe yarar bir tedavi yöntemi uygulamak zor. Bu yüzden ilk olarak sırt ve bel ağrısına yol açan faktörleri bilmek gerekmektedir. Şu sebeple mide hastalıklarından safra kesesi ve karaciğer hastalıklarına kadar pek oldukca mesele bel ağrısına sebep olabilmektedir.

Kapsamlı bir hekim muayenesinden sonrasında kati teşhis koyulup etkili bir tedavi yöntemi bu aşamada başlanabilir. Bel tutulmasının sebepleri ile ilgili muayene esnasında doktorunuz EMG ve MR çekimi benzer biçimde tetkikler isteyecektir.

Kronikleşen Bel Ağrısı

Uzun soluklu kronik bel ağrıları çeken kişiler lokal şu demek oluyor ki bölgesel ağrıları giderici ve kas gevşetici özelliği olan kremler kullanarak ve deriye işlemesi için masaj yaparak ağrılarını hafifletebilirler. Ek olarak sıcak bir havlu ile evde kendi kendinize yapacağınız kompres de kasları gevşetici özelliğinden dolayı sizi rahatlatacaktır.

Bel Ağrısına Alternatif Tedavi

Bel ağrıları için alternatif tedavi şekilleri de kimi zaman oldukça işe yarar. Bunların başlangıcında akupunktur gelmektedir. Ek olarak masaj, soft lazer tedavisi, fizik tedavisi, nöral tedavi ve manipulasyon şeklinde alternatif tedaviler de bel ağrısı için etkili olabilmektedir. Rutin hayatınızda da ani hareketlerden uzak durmalı, yüzme ve yürüyüş şeklinde egzersizlere vakit ayırmalı fakat en önemlisi stresi ve stres kaynaklarını hayatınızdan uzaklaştırmalısınız.

Bel Ağrısına Pilates Tedavisi

Bel ağrıları için yapılacak egzersizlerin başlangıcında bununla birlikte pilates de gelmektedir. Minik kasları güçlendirmeye yarayan dolayısı ile bel kaslarınızın da güçlendirilmesine vesile olan belirli pilates hareketleri ile bilhassa kronik bel ağrılarından kurtulabilirsiniz. Pilates hareketleri içinde yer edinen köprü hareketi bu amaca yönelik en etkili harekettir. Hem bel kaslarını güçlendiren hem omurgayı rahatlatan hem de kalçanızı sıkılaştıran bu hareketi evde kendi başınıza da kolayca deneyebilirsiniz. Sadece her sporda olduğu şeklinde pilateste de doğru duruş, doğru nefes ve doğru sayı oldukca önemlidir.

Bel Fıtığına Ne İyi Gelir Tedavisi ve Sebebi

En şiddetli bel ağrısının sebebi olarak kuşkusuz bel fıtıklarını gösterebiliriz. Ilk olarak bel fıtığının sebebi ve oluşum nedenlerini ortaya koyarak oldukca daha etkili bir tedavi uygulamak mümkün. Bel omurları arasındaki sinirlerin sıkışması olarak adlandırılabilecek olan bel fıtığı kalça bölgesine yayılan ve hatta ayaklarda karıncalanmaya ve ağrıya neden olan bir rahatsızlıktır. Omurgaya esneklik veren disklerin herhangi bir sebep yüzünden yerinden oynaması sonucu beyindeki sinyalleri vücudun her noktasına ileten ve omurilik içinden gelen sinirlere baskı yapılır. Şiddetli ağrılara neden olan bu durum genel anlamda omurganın alt kısmında kısaca bel bölgesinde görülmekle birlikte omurgadaki başka bir diskte de aynı mesele yaşanabilmektedir. Bel fıtığı söz mevzusu olunca ağrılar genel anlamda oldukca şiddetlidir. Ağrının ortaya çıkması ansısın olabileceği şeklinde hapşırma ve öksürme benzer biçimde zorlanma sonucunda da oluşabilir.

Belirti Vermeyen Bel Fıtığı

Bel fıtığı emareleri daima belirgin bir halde ortaya çıkmamaktadır. Bazı bel fıtığı çeşitleri hastada herhangi bir rahatsız edici şikayete yol açmaz. Genel anlamda başka amaçla gidilen rutin kontrollerde ortaya çıkan bu biçim bel fıtıkları ender şekilde emare vermeden ortaya çıkar. Bu yüzden bedeninizi iyi tanıdığınız ve ağrılarını iyi okuduğunuz sürece bedeninizin size ne demek istediğini oldukca daha iyi anlayabilirsiniz.

Siyatik Sorunsalı

Halk içinde siyatik ağrısı olarak malum ve aslen sinir kökü ağrısı olan mesele gene disklerin yitik siyatik sinirine baskı yapması sonucu meydana gelmektedir. Bunun yanında diskin dış tabakasının iltihaplanması da sinir kökünü tahriş edeceği için ağrı oluşmasına sebep olmaktadır. Bu biçim siyatik ağrıları bir tek bel bölgesi ile sınırı olan kalmaz. Belin yanında kalça, bacak ve ayakta da ağrı ve kasılma şeklinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Her bacakta ayrı siyatik sinirleri bulunmaktadır. Bu yüzden diskin hangi sinire baskı yaptığına bağlı olarak ağrı kimi zaman her iki bacakta kimi zaman de bir tek tek bacakta görülebilmektedir.

Bel Fıtığı En Fazlaca Kimlerde Görülür

Bel Fıtığına Ne İyi Gelir Tedavisi ve Sebebi
Bel Fıtığına Ne İyi Gelir Tedavisi ve Sebebi

Yetişkinlik sürecini yaşayanların %80’inde görülen bel hastalıkları oldukça sık karşılaşılan bir mesele. Genel anlamda 30 ve 60 yaş içinde daha sık görülen bu soruna neden olan sebepler içinde başı çeken ilk niçin olarak yaş faktöründen ziyade aslen yaşam tarzından bahsetmekte yarar var. Ilk olarak hareketsiz bir yaşam seçimi, aşırı kiloluluk şeklinde problemler bel ağrılarının en büyük sebebidir. Ek olarak sigara ve alkol kullanımı şeklinde zararı olan alışkanlıklar da daha pek oldukca soruna olduğu şeklinde bel ağrılarına da niçin olabilmektedir. Mesleki faktörleri de bel ve sırt ağrılarına yol açan faktörler içinde ilk sırada sayabiliriz. Mesela ağır kaldırmak zorunda kalan inşaat sektöründe çalışanlar, devamlı öne eğilerek çalışanlar, bilgisayar başlangıcında uzun saatler süresince eğilmek zorunda kalanlar, futbol, halter şeklinde yorucu spor faaliyetleri ile uğraşanlar da bel ağrılarına davetiye çıkarabilmektedirler.

Bel Fıtığı Tedavisi

Başlangıç safhasındaki bel fıtığı yaşandığında hemen hemen hareket kısıtlanması azca ve ağrının sertliği yoğun değildir. Bu aşamada kas gevşetici ilaçlar ve masaj şeklinde takviyeler ile ağrı katlanabilir seviyede tutulabilir. İlk aşamadan ileri aşamaya kadar hastanın yapmaması ihtiyaç duyulan bazı aktiviteler vardır. Mesela bel ağrısı yaşayanlar iki kilodan fazla ağırlık kaldırmamak zorundadırlar. Ek olarak kilo fazlalılığı olan kişilerin uygun bir rejim programı ile düzgüsel kilolarına inmeleri öneriliyor. Öne ve arkaya doğru eğilme, beli aşırı zorlama, yukarıya doğru uzanma ve aşırı stres yaratan durumların ortasında kalma bel ağrılarına sebep olabilir. İleri seviyedeki bel ağrıları ilaç ve egzersizlere karşın devam edecektir. Bu şekilde durumlarda fizik tedavi en uygun seçenek olarak doktorunuz tarafınca tavsiye edilecektir. Kasların gevşemesini ve rahatlamasını elde eden bu tedavinin kesinlikle uzman bir doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir. Bel fıtığı için ameliyat ise son deva olarak düşünülmektedir. Fizik tedaviye karşın hastanın durumunda bir iyileşme gözlemlenmiyor ve ağrının sertliği daha fazlaca artıyorsa ve bu ağrıya hareket kısıtlanması da ekleniyorsa gene doktorunuzun tavsiyesi ile ameliyatı düşünebilirsiniz.

Related posts