Bebeklerde Gaz Oluşumuna Karşı Neler Yapılabilir?

Bebeğiniz muhtemelen doğumundan 20 gün sonra gaz sancıları çekmeye başlayacaktır.

Saatlerce durmadan ağlama, çok sık ve uzun süreli hıçkırıkların varlığı, ağlarken sürekli bacaklarını karnına doğru çekip bağdaş kurarcasına pozisyon alması, ağlama esnasında iki büklüm hale gelme çabası ve benzeri belirtiler aslında bebeğiniz vücudunda oluşan gazı atamadığı için canının ne kadar yandığını gösteriyor!

 

Peki gaz neden olur, nasıl vücuttan atılabilir?

Bebeğinizin memeyi yanlış alması, biberon kullanıyorsa biberonun geniş uçlu olup bebeğin hava yutmasına sebep olması, ağladıkça ciğerlerini havayla doldurması ve sizin yediğiniz gaz yapıcı besinlerin bebeğinize anne sütüyle geçmesi sonucunda miniğiniz gaz sancıları çekmeye başlayacaktır.

Gaz yapan besinler nelerdir? Sorusunun cevabını diğer yazımızda bulabilirsiniz.

 

Bebeğinizin küçük bedenine yerleşen gaz bir yerde sıkışıp kaldığında aslında onu zor durumda bırakır. Bu durumda ağlayan bebeklerimizi arabaya bindiririz, eski köy beşiklerine yatırırız ya da battaniyeyle sallamaya kalkarız. Çoğunlukla faydasını da görürüz.

Bunun nedeni çok basit!

Bebeğinizin vücudunda sıkışıp kalan gaz hareket halinde oldukça vücudunun çeşitli yerlerine yayılacak ve artık bir yerde sabit kalmadığı için canı yanmayacak hatta rahatlıkla uykuya dalabilecektir.

Ama hareket hali bittiği an kabus yeniden başlayacaktır büyük ihtimalle. Bunun için bebeğinizin gazını çıkarmada mutlaka yardımcı olmalısınız.

  • Bebeğinizi her emzirmenin sonrasında mutlaka gazını çıkarın.
  • Gaz yapıcı yiyecek ve içeceklerden bir müddet uzak durun veya gaz giderici baharatlarla birlikte tüketmeye çalışın.
  • Bebeğinizin karnına ve sırtına masaj yaparak onun rahatlamasını sağlayın.
  • Gaz giderici ve rahatlatıcı olarak bilinen acı elma yağı (adaçayı yağı) ve papatya yağını bebeğinizin göbek altı, sırt ve ayak topuklarına az miktarda sürerek uygulayın.
  • Mutlaka sakin olun ve onun canının yandığını unutmayın! O, sizden güç bulacaktır.

Mide ve bağırsakta oluşan gazların çıkış yerleri de buna göre farklıdır.  Eğer bebeğinizin midesindeki gazı bağırsağa geçiremediğini düşünüyor ve sık sık karnında guruldamalar duyuyorsanız bebeğinizin bağırsak düzenleyiciye ihtiyacı olabilir. Bunun için mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Related posts

Leave a Comment