Ayak Tabanı Kaşıntısı Nasıl Geçer

Ayak Tabanı Kaşıntısı, Sıhhat sorunları ne kadar minik ve hafifçe olursa olsun yaşam standardını ciddi oranda etkisinde bırakır. Bedenin alarm vermesi anlamına gelen ve altta yatan daha değişik bir problemi işaret edebilen ağrı, kaşıntı ve hareket azalması şeklinde problemler ciddi bir hastalık ile ilişkili olmasa bile kendi başlarına da yeterince rahatsız edici olabilmektedirler.

Vücudun herhangi bir yerinde hissedilen fakat bilhassa ayak tabanında kaşıntı ve böcek gezmesi şeklinde rahatsız edici hisler yaratan ağrılar tıp dilinde kaşeksi olarak adlandırılmaktadır.

Ayak tabanı kaşıntısı mantar ya da egzama benzer biçimde kolay sebepler yüzünden de meydana gelebilmektedir.

Ayakta Alerjik Kaşıntılar

Bağışıklık sisteminin yabancı maddelere karşı duyarlılığı olarak özetlenebilecek alerjik reaksiyonlar ayak tabanında kaşıntı ve kızarıklık şeklinde sorunların yaşanmasına da niçin olabilir. Alerjen şu demek oluyor ki alerjiye neden olan maddenin ne olduğu bilinmedikten sonrasında tedavinin yapılması da zorlaşır. Alerjen ile ilk temas halinde genel anlamda kaşıntı benzer biçimde emareler meydana gelmez. Sadece zaman içinde vücudun bu alerjen ile savaşmak için antikor üretmeye başlaması ile beraber kaşıntı da baş göstermeye adım atar.

Ayak Kaşıntısına Eşlik Eden Problemler

Ayak Alerjik kaşıntı ile birlikte yaşanmış olan problemler içinde kurdeşen, boğazda ağızda şişlik, solunumda sorun ve hırıltı, nefeste daralma, aksırma ve kan basıncında düşme hatta bayılma görülebilir. Bu sorunları alerjiye bağlamak için uzman bir hekim tarafınca kapsamlı bir kontrol yapılmalıdır. Testlerin sonucunda da alerji tedavisi için anti-histamin bazlı ilaçlar, epinefrin, intravinöz sıvılar ve steroidler benzer biçimde değişik tedavi şekilleri kullanılmaktadır.

ayak tabanı kaşıntısı neden olur
ayak tabanı kaşıntısı neden olur

Ayak Kaşıntısı Nasıl Geçer Ne Yapılmalı?

Ayak kaşıntısı hem yorucu hem de rahatsız edici bir sorundur. Bu şekilde bir problem yaşadığınızda kaşıntı ne kadar şiddetli olursa olsun ilk olarak kendinize engel olmalı ve ayaklarınızı kaşımayı bırakmalısınız. Zira kaşıntı bir kez başladığı ve siz de ona izin verdiğiniz sürece vücudunuzdaki öteki bölgeler de kaşınmadan etkilenebilmektedirler. Sıcak su kaşıntının sertliğini arttırabilir bu yüzden duş alırken oldukca sıcak su kullanmamalısınız. Sadece ılık su ile temas etmek daima rahatlatır. Bu yüzden ayaklarınızı her gün ılık ve sabunlu su ile yıkayabilirsiniz. Sadece gerek duş gerek bir tek ayak yıkamak olsun işlem bittikten sonrasında ayaklarınızı iyice kurulamayı dikkatsizlik etmeyin.

ayak tabanı kaşıntısı neden olur
ayak tabanı kaşıntısı neden olur

Ayak Kaşıntısı için Ayakkabı Seçimi

Ayak kaşıntısı için yapılması ihtiyaç duyulan ılık su ile yıkama, kurulama ve kremler ile nemlendirme benzer biçimde evde yapabileceğiniz tedavi şekilleri haricinde aldığınız ayakkabıların da bu problemi tetikleyebileceğini bilmelisiniz. Bu yüzden ayakkabı seçimi oldukça mühim. Kaliteden taviz vermeden ve hava sirkülasyonu olan ayakkabıları tercih etmelisiniz. Ek olarak çoraplar da kesinlikle pamuklu olanlardan seçilmelidir.

Ayak Kaşıntısı Sebepleri

Ayak kaşıntısına neden olan pek oldukca niçin olmakla birlikte kimi zaman arı sokması ya da tahta kurusu şeklinde durumlar sebebi ile de kaşıntı meydana gelebilir. Bu şeklinde durumlarda kaşıntıya ağrı ve şişlik de birlikte rol alır. Gene bir doktora başvurarak lüzumlu tedavilerin yapılmasını sağlayabilir ve uygun ilaç takviyeleri ile şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

Ayak Bölgesinde Mevsimsel Kaşıntılar

Ayak kaşıntısının görüldüğü zamanlar genel anlamda yaz aylarıdır. Bunun sebebi ise bu aylarda daha azca çorap giyilmesi ve ayak terlemesine daha çok rastlanmasıdır. Mevsimsel ayak kaşıntıları alınacak kolay önlemler ve tedavi şekilleri ile kısa sürede iyileştirilebilir. Ilk olarak ayakların daima temiz tutulması gerekmektedir. Kolayca hazırlanabilecek bazı kolay kürler de kaşıntıyı geçirmek için fazlaca etkilidir. Mesela bir mikser yardımı ile sıkacağınız havuç suyunu kaşınan bölgeye sürebilirsiniz. Ek olarak bir tatlı kaşığı sinamekiyi bir çay bardağı üzüm sirkesinin içine ilave ederek sabah akşam gene kaşınan bölgeye sürüp masaj yapabilirsiniz. Mantar tedavisinde aloe vera da fazlaca etkilidir. Bu yüzden aloe vera etkili krem ve jellerini ayak mantarının tedavisinde kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Şeker Hastalarında Ayak Kaşıntısı

Ayakta yanma ve kaşıntı kimi zaman oldukça daha ciddi hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Mesela şeker hastalığında bu şeklinde sorunlarla sık sık karşılaşılır. Tıp dilinde diyabetik nöropati olarak adlandırılan ayakta kaşıntı yaratan hastalık şeker hastalığının ilk teşhisi esnasında da hasta ve tabip için yol gösterici olacaktır. Kaşıntıya yanmanın da eşlik etmiş olduğu şeker hastalığında gizli saklı şeker durumunu ortaya çıkarmak için bir endokrin uzmanına başvurmanız gerekiyor.

Vitamin Eksikliği olanlarda Ayak Kaşıntısı

B5 ve B12 vitaminlerinin vücutta yeterince bulunmaması sebebi ile gene ayakta ağrı ve kaşıntı benzer biçimde sorunların yaşanabileceğini izah edelim. B5 vitamini pantotenik asit olarak bilinir. Gıdalardan enerji alımını elde eden bu lüzumlu asit yaşamsal öneme haizdir. Karın ağrısı ve uyku bozuklukları benzer biçimde öteki yan etkisinde bırakır ile beraber bacaklarda ve ayaklarda görülen yanma kaşıntı olarak kendini gösteren B5 eksikliği için naturel yollardan takviyeler yapabilirsiniz. Mesela yoğurt ve süt şeklinde organik besinler ile beraber buğday, brokoli ve mantar yönünden varlıklı bir beslenme programı hazırlayabilirsiniz. B12 vitamini ise genel anlamda kansızlık durumlarında daha sık görülen bir sorundur. Genel anlamda altmış yaşlarının üstündeki kişilerde %2 oranında karşılaşılan bu mesele için B12 iğnesi ve ilaçları ile tedavi şekilleri kullanılmaktadır.

Related posts