Aloe Veranın Bitkisinin Faydaları

Aloe vera bitkisi çok eki tarihlerden beri tıp alanında kullanılmaktadır. Ülkemizde 90’lı senelerde yoğunlaşmaya başlamış aleo vera hızlıca çok etkili bir alternatif tıp ürünü haline gelmiştir.Bir çok farlı ürünü yapılmakta olan bu bitki piyasada değişik şekillerde bulanabilir. Aloe vera jeli, aloe vera sabunu, aloe vera yağı, aloe vera nektarı, aloe vera güneş kremi gibi bir çok farlı şekilde ve değişik amaçlar ile bulunabilir. Aloe vera bitkisinin üzerinde bir çok araştırma yapılmış bu sayede bir çok özelliği ortaya çıkmıştır. Tabi bir çok ürün gibi bu ürününde bazı zararları olmaktadır, iyice araştırmadan ve doktora danışmadan kullanılmaması gereken durumlar bulundurur

Aloe veranın İnanılmaz Özellikleri Ve Kullanım Alanları Nelerdir.

*Aloe vera sabunu akne tedavisinde kullanılır. cilt üzerindeki yaraların kapatılmasında etkilidr.

*Aloe veranın sabunu güneş yanıklarının tedavisinde kullanılır. Antiseptik etkisi yaraların enfeksiyon kapmasını engeller.

*İçerdiği antioksidanlar sayesinde cilt sorunlarını azaltır, yaşlanma belirtilerini geciktirir. Ayrıca cildi nemlendirerek yumuşak bir bedene kavuşmanızı sağlar, böylece kuru deriden kaynaklı döküntülerin önüne geçersiniz.

*Sedef hastalığında etkilidir

*Egzamaya iyi gelir

*Aloe vera çayının düzenli tüketimi kanser ve tümör tedavisinde etkilidir. Tümörün büyümesini yavaşlatır veya engelleyebilir.

* Aloe vera çiçeği çayı kolesterol tedavisinde önerilmektedir. Kolesterol seviyesini düşürür.

*Kalp damar sisteminin sağlığında etkilidir. Damar tıkanıklığını azaltıcı etkisi vardır. Kalp damar rahatsızlıkları olanlar doktora danışarak kullanabilirler.

* Alerjilere karşı sabun vey aloe vera jeli engelleyici etki yapmaktadır.

*Sabunu bebeklerde önerilmektedir.

*Depresyonda etkili olabilir.

*Bazı araştırmalar aleo vera bitkisinin radyasyon  etkisini azalttığı yönündedir.

*Mikrop kırıcı olarak kullanıla bilir.

UYARILAR:

Bir çok faydası olan bu bitkinin aynı şekilde bir çok zararı olabileceği de söylenmektedir. Araştırmaların çokluğu bu alanda daha fazla araştırma yapılmasını izlemekte ve bu da bazen güvenilmez sonuçlar çıkarmaktadır.Hangi yöntem ile olursa olsun her zaman her türlü tedavide Doktorunuza Sorun


*Uzun süre kullanımı tansiyon düşmesine sebep olabilir, organ sorunlarına koy açabilir

*Bazı kaynaklar Aleo vera nın karaciğere zarar verebileceğini söylemektedir.

*Şeker düşüklüğüne neden olabilmektedir.

*Böbrek sorunu olabileceğini söyleyen araştırmalar vardır.

*Hamile kadınlar, emzirenler, çocuklar ve hemoroid sorunu olanlar bu bitkiyi kullanmamalı .

 

 

 

 

Related posts

Leave a Comment