Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?

Ağız kokusu, ağızda meydana gelen ve genel olarak ağız bakımında meydana gelen eksiklikten dolayı ortaya çıkan fena koku halidir. Günümüzde ağız kokusu her insanda görülen ortak bir hastalık olarak adlandırılmaktadır. Ağızda fena kokuya yol açan bu durumun sebepleri hakkında hemen hemen kati bir sonuca varılamamıştır. Sadece koku oluşumunu tetikleyen durumlar hakkında data sahibi olmak mümkündür.

Ağız Kokusu Nasıl Engellenir?

Ağız kokusunu önlemek amacı ile tertipli olarak ağız bakımı yaptırmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra diş çürüklerini tedavi ettirmek ve sıhhatli bir ağza haiz olmak için yılda minimum iki kez uzman  hekime muayene olmak gerekmektedir. Dişlerde kalan yiyecek kalıntıları ağızda koku oluşumuna yol açacağından dolayı diş ipi kullanmak yararlı olmaktadır. Dişleri fırçalarken dili de fırçalamak kokuyu azaltmaya destek olmaktadır. Bu sebeple dil üstünde oldukça sayıda bakteri bulunmakta ve bunlar da ağız kokusuna niçin olmaktadır. Meydana getirilen fırçalama işlemi yardımıyla bu biriken bakteriler temizlenmekte ve ağız bakımı sağlanmaktadır.

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusu için tedaviye başlanmadan ilkin ilk olarak kokunun deposu hakkında kati data sahibi olmak gerekmektedir. Bu sebebe yönelik olarak tedavi uygulanmalıdır. Eğer ağız kokusu bir hastalıktan dolayı kaynaklanıyorsa o hastalığı tedaviye yönelik çözümler uygulanmalıdır. Genel olarak mide, bağırsak, böbrek ve şeker hastalığına haiz kişilerde öteki bireylere oranla daha çok ağız kokusu meydana gelmektedir.  Bunun yanı sıra bademcik taşı bulunan kişilerde de ağızda fena koku oluşumu görülmektedir. Ağız kokusu oluşumu ile paralel özellikte olan bu hastalıkların tedavi edilmesi fena koku oluşumunu en aza indirmeye destek olmaktadır. Bunların haricinde ağız kokusu tedavisinde uygulanacak minik ve ergonomik çözümler de bulunmaktadır.

Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ağız bakımı tam olan bireylerde ağız kokusu oluşma ihtimali düşük olmaktadır. Bu yüzden ağız bakımı yapmak büyük ehemmiyet taşımaktadır. Sıhhatli ve güzel kokulu bir ağza haiz olmak için ilk olarak dişler tertipli olarak fırçalanmalıdır. Diş fırçalama süresi ortalama üç dakika kadar belirlenmelidir. Diş çürükleri ağızda fena koku hissedilmesine niçin olacağından dolayı öncelikli olarak diş çürüklerinin önlenmesine yönelik önlemler alınmalıdır. Buna gore şekerli ve dişe yapışan yiyeceklerin tüketilmesi en alt seviyeye indirilmelidir. Bu besinler tüketildikten sonrasında dişler fırçalanmalıdır. Eğer diş fırçalama olanağı yok ise kesinlikle ağız bolca su ile çalkalanmalıdır. Böylelikle diş çürüklerinin oluşumu en aza indirilir ve ağızda fena koku oluşumu önlenmiş olmaktadır.

Ağız Kokusunun Sebepleri Nedir?

Ağız kokusunun birçok sebebi bulunmaktadır. Bunların başlangıcında hastalıkların niçin olduğu ağız kokusu gelmektedir. Bilhassa sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda ağızda koku oluşumu daha çok olmaktadır. Şeker hastalığı bulunan kişilerin ağızlarında aseton kokusuna benzer bir koku görülmektedir. Buna benzer olarak böbrek yetmezliği bulunan kişilerde de ağız kokusu görülmekte ve bu koku balık kokusuna benzemektedir. Ağızda fena koku oluşumuna yol açan bir öteki hastalık ise karaciğer yetmezliğidir. Bunun yanı sıra metabolizmada görülen bozukluklar da ağızda fena koku oluşmasına yol açmaktadır. Hastalıklar haricinde açlık, rejim, ağız kuruluğu, oruç şeklinde faktörler de ağız  kokusunun sebepleri içinde yer almıştır.

Ağız Kokusu İçin Yararlı Bitkiler

Ağızda fena koku oluşmasının temelinde bakteri oluşumu yatmaktadır. Bu bakterileri yok etmek için ise yararlı bitkiler bulunmaktadır. Bu bitkilerin kullanımı ağız kokusunun oluşmasını minimum seviyeye indirmektedir. Ağız kokusu için yararlı olan bitkiler sıralanırsa maydanoz, nane, anason, adaçayı, okaliptüs, kekik, biberiye, rezene, kişniş, tarçın, dereotu, zencefil şeklinde pek oldukca nebat türü sayılmaktadır.

Ağız Kokusu İçin Bitkisel Karışımlar

Ağız kokusu için en malum bitkisel yöntem maydanoz ile meydana getirilen yöntemdir. Buna nazaran maydanozlar ezilerek suyu çıkarılmaktadır. Kullanılacak maydanoz miktarı isteğe bağlı olarak değişmektedir. Elde edilmiş maydanoz suyundan günde üç kaşık tüketilmelidir. Böylelikle ağızda meydana gelen fena koku oluşumu engellenmiş olmaktadır.

Ağız Kokusunda Beslenme Etkili Midir?

Ağızda koku oluşumu ile beslenme içinde ilişki bulunmaktadır. Buna nazaran asitli, şekerli yiyecekler diş çürüklerine yol açmakta ve ağız kokusuna niçin olmaktadır. Bunların yanı sıra soğan ve sarımsak yiyecek, süt ürünlerini fazlaca tüketmek, sigara içmek, yoğun baharatlı gıdalar yiyecek de ağız kokusuna yol açan yiyecekler içinde sayılmaktadır.

Related posts